آکاایران: بایدها و نبایدهای سفر در حاملگی

تاریخ ایجاد : 
09:54 1396/08/23
بایدها :
1. قبل از سفر و برنامه ریزی برای آن با پزشک خود مشورت کنید :
این خیلی مهم است قبل از سفر با پزشک خود مشورت کرده و از شرایط خاص دارویی پزشکی خود در سفر مطلع شوید. در مورد فعالیت های حین سفرتان بحث کنید و لیستی از کمک های اولیه مورد نیاز حین سفر خود را آماده نمایید.
 

آکاایران: بایدها و نبایدهای سفر در حاملگی

 
2. بین 3 تا 6 ماهگی سفر کنید :
سه ماهه دوم (از هفته سیزدهم تا بیست و هفتم) بهترین زمان برای مسافرت محسوب می شود، مگر اینکه نظر پزشکتان چیز دیگری باشد. بیماری صبحگاهی معمولا از حدود هفته دوازدهم فروکش کرده و این زمان مناسبی برای لذت بردن از حاملگی می باشد.
3. مقصد خود را با دقت انتخاب نمایید :
از مسافرت به مناطق زیر خودداری کنید:
الف: از مسافرت به مناطقی که مسافرت به آنجا نیازمند واکسیناسیون است بخصوص مناطق مالاریا خیز بپرهیزید. خطر ابتلا به عارضه های باکتری ضعیف شده( واکسن) وجود دارد.
ب:از سفر به مناطق با ارتفاع بالای 4000 متر بر حذر باشید.
ج: به مناطقی که دسترسی کافی به آب سالم، خدمات بهداشتی و درمانی ندارند اجتناب نمایید.
4. در هواپیما صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید :
دستشویی رفتن قبل از پرواز ایده خوبی است زیرا گاهی هواپیما مدت زیادی روی باند می ماند. انتخاب صندلی کنار راهرو نیز تضمین می کند که در طور پرواز حتی اگر مکررا نیاز به دستشویی رفتن داشته باشید برای همسفران کنارتان ایجاد مزاحمت نخواهید کرد.
5. برای یک مسافرت آرام برنامه ریزی کنید :
زمانبدی برای چنین مسافرتی ارزش زیادی دارد. فعالیت های آرام مانند بازدید از موزه ها و گالری های هنری انتخاب های خوبی هستند. همچنین اطمینان حاصل کنید که به هر جا می روید صندلی برای نشستن وجود داشته باشد. علاوه بر آن مراقبت حفظ آب بدنتان نیز باشید.
6. همسفر داشته باشید :
به طور معمول سفر کردن به تنهایی سرگرم کننده است ولی در حین حاملگی اینطور نخواهد بود. اجازه دهید کسی همراهتان باشد تا به تنظیم سفر پرداخته و شما استراحت کنید.
7. از تجربه چنین سفری لذت ببرید :
ممکن است توجهات دوستانه زیادی دریافت کنید. در حالیکه دوربینی به همراه دارید می توانید عکس های خاطره انگیز زیادی ثبت کنید.
 
نباید ها
1. در سه ماهه اول مسافرت هوایی نداشته باشید :
متاسفانه حامگی به این معناست که فرصت های سفر برای حفظ سلامتی شما محدود می شوند. این که در چه زمانی از حاملگی تان هستید تعیین می کند که کی و به کجا سفر کنید.
مسافرت در 3 ماهه اول یعنی تا قبل از 12 هفتگی ، به کلی توصیه نمی شود. دست و پنجه نرم کردن با تهوع و خستگی در این دوره در حالی که می خواهید از سفر خود لذت ببرید اصلا حس خوبی در شما ایجاد نخواهد کرد. علاوه بر این در این دوره بدن حساس بوده و خطر مسائلی همچون حاملگی خارج از رحم ( که در آن جنین بیرون از رحم مادر رشد می کند) و سقط جنین وجود د ارد.
2. در سه ماه آخر مسافرت هوایی نداشته باشید :
مسافرت بعد از هفته بیست و هفتم به دلیل امکان پیش افتادن زمان زایمان توصیه نمی شود. بسیاری از خطوط هوایی از پذیرفتن زنان در این دوره ممانعت می کنند. اگر مجبورید در این دوره سفر کنید، از خط هوایی خود بپرسید که چه مدارک پزشکی برای اجازه سفرتان مورد نیاز است.
3. از انجام فعالیت هایی که دارای ضربه و افتادن و سرعت و گرما هستند بپرهیزید :
برخی فعالیت ها هستند که شما قادر به انجامشان نیستید. هر گونه فعالیتی که شامل سقوط، برخورد، گرما ، استرس و فشار مفاصل می شود را کنار بگذارید. از این دست فعالیت ها می توان به اسکی، اسنوبرد، اسکیت، پیاده روی سرعتی، سونا و حمام داغ و سرد اشاره کرد.
منبع:دکتر مقتدری
.

منبع : new.ksabz.net