آکاایران: اکثر زنان از بزرگ شدن شکم در حاملگی استقبال می کنند اما حاملگی نشانه های ناخوشایندی نیز ایجاد می کند. یک مشکل رایج، سوزش معده است. سوزش معده اغلب در اواخر سه ماهه اول بارداری شروع می شود و ممکن است در دوران بارداری شما بدتر شود. این مشکل پس از زایمان باید برطرف شود، اما ممکن است تعجب کنید که چه کاری می توانید انجام دهید تا سوزش معده برطرف شود. ممکن است وسوسه شوید داروهای فاقد نسخه مانند رانیتیدین مصرف کنید. 

چگونه بارداری منجر به سوزش معده می شود؟

در طول بارداری بدن شما هورمون پروژسترون بیشتری تولید می کند. این هورمون باعث شل شدن دریچه بین معده و مری می شود. در بیشتر موارد، دریچه بسته می ماند تا اسید در معده باقی بماند. اما وقتی شل می شود، مانند حاملگی، دریچه باز می شود و اسید معده را به داخل مری وارد می کند. این مسئله منجر به تحریک و سوزش معده می شود. با گذشت بارداری، رحم بزرگ می شود و به دستگاه گوارش شما فشار می آورد. این مسئله ممکن است اسید معده را به مری شما وارد کند.

درمان سوزش معده در دوران بارداری

بارداری

- مصرف رانیتیدین در هر زمان در دوران بارداری ایمن است. داروهای OTC رده های بارداری را ندارند، اما رانیتیدین در دسته ب قرار می گیرد. رده ب به این معنی است که رانیتیدین برای جنین خطرناک نیست. با این حال، پزشکان معمولا رانیتیدین را برای زنان باردار توصیه نمی کنند. آنها اغلب تغییر رژیم غذایی و یا عادت های دیگر را پیشنهاد می کنند. اگر این روش ها موثر نباشد، ممکن است دارو را پیشنهاد کنند.

- درمان اولیه سوزش معده در دوران بارداری مصرف Sucralfate یا تجویز آنتی اسید OTC است. آنتی اسیدها (شربت آلمینیوم ام جی) حاوی کلسیم هستند که در دوران بارداری ایمن می باشند. Sucralfate در معده عمل می کند و فقط مقدار کمی در جریان خون جذب می شود. این بدان معنی است که خطر آن برای جنین بسیار کم است. اما اگر این داروها اثر نداشته باشند، پزشک ممکن است یک مسدودکننده هیستامین مانند رانیتیدین را پیشنهاد کند.

آیا مصرف رانیتیدین در بارداری خطر دارد؟

- یک مطالعه در سال 1996، 178 زن را که در معرض آنتاگونیست های گیرنده های هیستامین 2 قرار داشتند، با گروه دیگری از 178 زن که چنین وضعیتی نداشتند را مقایسه کردند. هر دو گروه سابقه حاملگی، سابقه مصرف الکل و مصرف سیگار داشتند. در گروهی که قرص می خوردند، 71 درصد از زنان رانیتیدین مصرف می کردند و بقیه از نوع دیگر H2RAs مصرف می کردند. بین دو گروه در مورد سقط جنین های انتخابی یا خودبه خودی، زایمان زودرس (چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟)، ناهنجاری های مادرزادی و وزن هنگام تولد تفاوتی وجود نداشت.

- مطالعه دیگری انجام شده است که در آن 909 زن در هنگام درد زایمان 150 میلی گرم خوراکی رانیتیدین هر 6 ساعت برای جلوگیری از سندرم مندلزون دریافت کردند. نتایج با گروه کنترل که شامل 378 زن بودند که تحت درمان با قلیایی متعارف قرار گرفتند مقایسه شد. شواهدی مبنی بر بروز مشکلات بیشتر یا خونریزی جفتی در گروه رانیتیدین مشاهده نشد. این مطالعه نتایج مشابهی را برای سلامت نوزادان بین دو گروه نیز نشان داد.

- مطالعات حیوانی هیچ مدرکی از آسیب جنینی حتی پس از تجویز دوز 160 بار بیشتر از آنچه توصیه می شود برای انسان نشان نداده است. بیشتر مطالعات برای تعیین ایمنی رانیتیدین در مراحل بعد حاملگی، بخصوص در سه ماهه سوم انجام شده است. با این حال، به علت استفاده از آن در دوره های اول و دوم، پیامدهای ناخواسته گزارش نشده است. مطالعه ای که بین سال های 1985 تا 1992 انجام شد، هیچ ارتباطی بین نقایص زایمان و استفاده از رانیتیدین در سه ماهه اول نشان نداد.

چه مقدار رانیتیدین در بارداری مجاز است؟

مصرف رانیتیدین در بارداری

بطور میانگین در بارداری مجاز به استفاده روزی دو عدد هستید. دوز قرص از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و بسته به هدف استفاده، شدت علائم و سابقه پزشکی مادر متفاوت است. دوز معمول 300 میلی گرم به صورت روزانه برای بزرگسالان می باشد که معمولا برای زنان باردار نیز ایمن می باشد. دوزهای کمتر از 75 میلی گرم و 150 میلیگرم نیز در دسترس هستند. قبل از شروع هر دوز خاص با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مصرف قرص رانیتیدین:

شما در دوران بارداری می توانید،  قرص رانیتیدین را روزی ٢ عدد یکی صبح و یکی شب بعد از غذا بخورید.  برای سوزش خفیف که زیاد اتفاق نمی افتد، می توانید 75 میلی گرم از یک دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کنید. اگر سوزش متوسط دارید، می توانید یک یا دو بار در روز 150 میلیگرم رانیتیدین مصرف کنید. با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که دوز مناسب برای شما چقدر است.

رانیتیدین را بیش از دو بار در روز مصرف نکنید. حداکثر دوز 300 میلی گرم در روز است. اگر سوزش معده (سوزش سر دل در بارداری) شما پس از دو هفته درمان با رانیتیدین برطرف نشد، به پزشک خود بگویید. بیماری های دیگر نیز ممکن است این علائم را ایجاد کند.

عوارض و تداخلات دارویی رانیتیدین

مصرف رانیتیدین

اکثر مردم رانیتیدین را تحمل می کنند. اما این دارو می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند. بعضی از عوارض جانبی رایج رانیتیدین ممکن است ناشی از بارداری باشد. این عوارض عبارتند از:

  •  سردرد
  •  سرگیجه
  •  اسهال (22 درمان خانگی اسهال به روش آسان)
  • یبوست (برای درمان یبوست چه بخوریم)

- رانیتیدین همچنین ممکن است سرگیجه ایجاد کند. این عوارض جانبی خطرناک است زیرا ممکن است باعث شود بیفتید. اگر دچار سرگیجه هستید (سرگیجه نشانه چیست؟)، به پزشک خود بگویید. به ندرت، رانیتیدین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. این عوارض شامل سطوح پلاکتی پایین است. برای خونریزی پلاکت برای لخته شدن مورد نیاز است. با این وجود، هنگامی که مصرف دارو را قطع می کنید، سطح پلاکت به حالت عادی باز می گردد.

- برای جذب بعضی از داروها توسط بدن نیاز به اسید معده دارید. رانیتیدین سطح اسید را در معده کاهش می دهد، بنابراین می تواند با داروهایی که نیاز به اسید معده دارند، تداخل داشته باشد. تداخل به این معنی است که آنها برای درمان بیماری شما اثر نخواهند کرد. این داروها عبارتند از:

  •  کتوکونازول
  •  تتراکونازول
  •  ایندیناویر
  •  اتازناویر
  •  نمکهای آهن

رانیتیدین چگونه کار می کند؟

رانیتیدین کاهش دهنده اسید است. این دارو برای از بین رفتن سوزش معده و گرفتگی معده ، که ممکن است به دلیل خوردن یا نوشیدن غذاهای خاص و نوشیدنی ها باشد، استفاده می شود. 

علائم

عنصر فعال

چگونه کار می کند

ایمن بودن در بارداری

سوزش معده

رانیتیدین

مقدار اسید معده را کاهش می دهد

بله

 
- رانیتیدین قرصی است که به صورت خوراکی مصرف می شود. ماده اصلی فعال در آن رانیتیدین است. این قرص با دوز 75 و 150 میلی گرم در بازار موجود است. 
 
- رانیتیدین متعلق به یک دسته از داروهایی است که به عنوان مسدودکننده های هیستامین (H2) شناخته می شوند. با مسدود کردن هیستامین، این دارو باعث کاهش میزان اسید تولید شده در معده می شود. این اثر از علائم سوزش معده جلوگیری می کند.

- رانیتیدین برای جلوگیری و درمان نشانه های سوزش معده از سوء هاضمه و اسید معده استفاده می شود. قدرت تجویزی رانیتیدین برای درمان بیماری های جدی تر گوارش مورد استفاده قرار می گیرد. این بیماری ها شامل زخم و بیماری ریفلاکس گوارشی می باشد.

- این دارو حالت تهوع (قرص دمیترون برای چیست) را برطرف نمی کند، مگر اینکه حالت تهوع به طور مستقیم به سوزش معده مربوط باشد. 
 
تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما
 
منبع: www.drugs.com و www.healthline.com و www.pregmed.org
.

منبع : ooma.ir