آکاایران: پرده بکارت انواع مختلفی دارد و پارگی آن می تواند کاملا فاقد علامت باشد. پارگی پرده بکارت گاهی اوقات با خونریزی، درد خفیف همراه است ولی به طور کلی درد یا خونریزی معیار مناسبی برای تشخیص پارگی پرده بکارت نیست.

نبض ما – پارگی پرده بکارت و سلامت آن، درگذشته یکی از نگرانی های دختران در شرف ازدواج و خانواده های آنها بود. ملاکی در سنجش سلامت جنسی دختران جوان که این روزها کمتر به آن توجه می شود؛ چرا که ثابت شده این مسأله نمی تواند معیار قابل اعتمادی برای تشخیص سلامت جنسی باشد.

برای رفع این نگرانی و پاسخ به پرسش های ذهنی دختران جوان به سراغ  دکتر شیدا جوهری، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا رفته ایم. در ادامه با نبض ما همراه شوید.

انواع پرده بکارت کدامند؟

پرده بکارت بافت نازکی از جنس غشائی مشابه با دیواره واژن است که ورودی مهبل را به صورت ناقص می پوشاند. این پرده در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده است. پرده مهبل شکل ثابتی ندارد و در افراد مختلف اشکال متفاوتی دارد.

آکاایران: هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید

اشکال پرده بکارت گوناگون است که اصلی ترین آنها به این قرار است:

پرده حلقوی این پرده به شکل حلقه ای پیرامون ورودی مهبل را پوشانده است. پرده حلقوی قابل اتساع با آمیزش جنسی پاره نمی شود.

پرده بکارت مثلثی شکل : که شایع ترین نوع در میان دختران است.

پرده بکارت مشبک : در این حالت پرده بکارت سراسر مدخل را پوشانده است ولی دارای چندین روزنه است.

پرده بکارت حلقوی  چیست؟

پرده بکارت حلقوی به دو دسته قابل اتساع و غیرقابل اتساع تقسیم می شود. پرده حلقوی غیرقابل اتساع، در اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره می شود مانند انواع دیگر پرده بکارت .

پرده بکارت ارتجاعی چیست؟

اما بافت پرده حلقوی قابل اتساع که به پرده بکارت ارتجاعی مشهور است به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و “به علت همین حالت ارتجاعی” هنگام ورود جسم خارجی (آلت مردانه) دچار پارگی نمی شود ولی با دخول آلت تناسلی سائیدگی هایی در اطراف پرده بکارت ایجاد می شود. به همین علت ممکن است برای مرد این تصور پیش آید که همسر او باکره نیست.

هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید

در مواردی  که رابطه جنسی وجود داشته باشد، لبه پرده ارتجاعی دچار سائیدگی و شل شدگی می شود. همچنین مخاط واژن در اثر نزدیکی جنسی مشخصاتی را نشان می دهد.

باید توجه داشت که پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است در هر جهتی و به هر شکل و اندازه ای رخ بدهد. معمولا پارگی پرده بکارت ارتجاعی در هنگام زایمان کامل می شود ؛ پرده بکارت ارتجاعی درصورتیکه آسیب ببیند به طور خود به خود قابل ترمیم نیست.

پارگی پرده بکارت همیشه با خونریزی همراه است؟

خون ریزی در اولین مقاربت ضرورتا دلیلی بر پارگی پرده بکارت نیست. مفهوم اولین خون می تواند به دلیل سفتی ماهیچه های واژن، عدم انعطاف کافی، ورود سخت و خشن و یا سایش واژنی باشد که به خونریزی پرده ربطی ندارد.

هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید

بنابراین فقدان خونریزی در مقاربت اولیه  دلیل بر عدم پارگی نیست. در واقع خونریزی دلیلی بر داشتن یا پارگی پرده نیست. تنها ۵۰ درصد از دختران در اثر دخول دچار خونریزی می شوند. بنابراین ملحفه سفید آغشته به خون ملاک قابل اعتمادی برای بکارت یک خانم نیست. در مواردی که پرده بکارت از نوع ارتجاعی باشد، امکان دارد پارگی فاقد خونریزی باشد.

آیا خودارضایی می تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟

خود ارضایی در صورتیکه باعث ضربه مستقیم به پرده بکارت شود، می تواند باعث پارگی آن شود. ذکر این نکته ضروری است که پرده بکارت به طرق مختلف پاره می شود هرچند مقاربت متداول ترین راه آن است.

دختران فعال با ورزش هایی نظیر دوچرخه سواری، رقص، پریدن و سایر فعالیتهای فیزیکی بیشتر در معرض کشیده شدن و پارگی پرده بکارت قرار دارند. وارد کردن تامپون با نیروی کافی نیز ممکن است باعث پارگی شود. ضربه های شدید در منطقه مهبل مانند لگد خوردن می تواند باعث پارگی پرده بکارت شود.

هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید

باید توجه داشت که پارگی پرده بکارت تنها از طریق ضربه مستقیم به آن یا مقاربت اتفاق نمی افتد و جز به این دلیل هیچ مورد دیگری مثل سقوط از ارتفاع یا بلند کردن جسم سنگین،کوهنوردی و موارد مشابه نمی تواند علتی برای این پارگی باشد.

علائم و نشانه های پاره شدن پرده بکارت چیست؟

پارگی پرده بکارت می تواند کاملا فاقد علامت باشد. گاهی اوقات خونریزی رخ می دهد که می تواند از چند قطره تا خونریزی شدید باشد. گاهی درد خفیف تا شدید وجود دارد ولی در کل درد یا خونریزی معیار مناسبی برای تشخیص پارگی پرده بکارت نیست و فقط با معاینه می توان در مورد آن نظر داد.

هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید هر آنچه درباره پارگی پرده بکارت باید بدانید

در معاینه ای که توسط پزشک متخصص متبحر انجام می شود، سائیدگی ها، پارگی ها و گاهی کبودی های پرده بکارت مشخص می شود و گاهی بر اساس همین علائم می توان قدیمی یا نوین بودن زمان دخول جنسی را هم مشخص کرد و به همین دلیل است که در موارد تجاوزجنسی، توصیه می شود هرچه زودتر معاینه پرده بکارت صورت بگیرد تا شاید بتوان در مورد زمان اتفاق نیز نظر داد.

چگونه در شب زفاف درد پاره شدن پرده بکارت را کاهش دهید؟

پارگی پرده بکارت فاقد درد

نبض ما– گفت و گو : اعظم صفایی


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir