آکاایران: جفت به طور معمول به دیواره رحم متصل می شود، اما یک بیماری وجود دارد که جفت عمیقا به دیواره رحم متصل می شود. این بیماری به چسبندگی جفت معروف است. تقریبا در 2500 حاملگی یک حاملگی دچار این مشکل می شود.

bxs1

تفاوت بین چسبندگی جفت اکرتا، اینکرتا یا پرکرتا با شدت چسبندگی جفت به دیواره رحم تعیین می شود:

چسبندگی جفت پرکرتا

1- چسبندگی جفت اکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت در دیواره رحم بیش از حد عمقی چسبیده باشد اما به عضله رحم نفوذ نکرده باشد. چسبندگی جفت اکرتا رایج ترین چسبندگی ، حدود 75٪ از همه موارد است.

2- چسبندگی جفت اینکرتا:

زمانی اتفاق می افتد که جفت متصل به دیواره رحم حتی عمیق تر و به عضله رحم نفوذ کرده است. این چسبندگی تقریبا 15٪ از موارد مورد توجه قرار می گیرد.

2- چسبندگی جفت پرکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت از طریق کل دیواره رحم نفوذ کند و به یک عضو دیگر مانند مثانه متصل شود. چسبندگی جفت پرکرتا حدود 5٪ از همه موارد است.

bxs2

- علت خاص از چسبندگی جفت اکرتا ناشناخته است، اما می تواند به جفت سر راهی و سزارین (بخوانید: سزارین | علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن) قبلی مرتبط باشد. چسبندگی جفت اکرتا در 5 تا 10 درصد از زنان با جفت سر راهی وجود دارد.

- زایمان سزارین احتمال چسبندگی جفت اکرتا را در آینده افزایش می دهد و هر چقدر سزارین بیشتر انجام شود، این احتمال افزایش می یابد. سزارین چندقلو در بیش از 60٪ از موارد جفت اکرتا وجود دارد.

bxs3

این عوامل می تواند خطر ابتلا به چسبندگی جفت اکرتا را افزایش دهد:

 • زایمان سزارین قبلی یا دیگر جراحی های رحم. خطر جفت اکرتا در هر جراحی رحم، از جمله جراحی برای حذف فیبروئید، افزایش می یابد.
 • جایی که جفت شما چسبیده است. اگر جفت به صورت جزئی یا کامل دهانه رحم را بپوشاند یا در بخش پایین تر رحم قرار گیرد، این خطر افزایش می یابد.
 •  تعداد نوزادانی که به دنیا آورده اید. خطر بروز جفت اکرتا در هنگام هر زایمان افزایش می یابد.
 •  برخی دیگر از بیماری های رحمی. اگر فیبروئید رحم (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان) یا زخم در بافت پوشش رحم (علت زخم دهانه رحم | درمان زخم دهانه رحم) داشته باشید، خطر ابتلا به جفت اکرتا بیشتر می شود.
 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن خطر ابتلا به مشکلات جفتی را افزایش می دهد.
 • سن شما. جفت اکرتا در زنان 35 ساله و بالاتر بیشتر دیده می شود.
bxs4

چسبندگی جفت اینکرتا

- هنگامی که بیماری جفتی دارید، بهترین زمان برای زایمان مشخص نیست. اما پزشک توصیه می کند.

- در حدود هفته 34 بارداری تا هفته 38 بارداری برای جلوگیری از خونریزی خطرناک، نوزاد را به دنیا بیاورید. اگر می خواهید در آینده نیز حامله شوید، ممکن است پزشک قبل از سزارین از درمان خاصی استفاده کند و رحم را نجات دهد.

- هنگامی که پیش از زایمان بیماری تشخیص داده می شود، پزشک احتمالا سزارین را توصیه کند و بلافاصله پس از آن هیسترکتومی (عمل هیستروسکوپی چیست؟ ) انجام می شود. این کار می تواند از تهدید کننده بودن خونریزی جلوگیری کند. سزارین جراحی است که در آن نوزاد شما از طریق برش هایی که پزشک در شکم و رحم ایجاد می کند متولد می شود. هیسترکتومی زمانی است که رحم شما توسط جراحی برداشته شود. فاقد رحم، در آینده نمی توانید باردار شوید.

- اگر پزشک این بیماری را در هنگام تولد تشخیص دهد، ممکن است سعی کند جفت را در جراحی برداشته و خونریزی را متوقف کند. با این حال، هیسترکتومی اغلب لازم است.

bxs5

زایمان زودرس و عوارض بعد از آن نگرانی اصلی نوزاد است. خونریزی در سه ماهه سوم ممکن است یک نشانه هشدار دهنده وجود چسبندگی جفت اکرتا باشد، و هنگامی که جفت اکرتا اتفاق می افتد، معمولا باعث زایمان زودرس می شود.

- پزشک وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد و از دارو، استراحت و هر چیز دیگری که برای کمک به ادامه حاملگی در طول مدت کامل استفاده می شود، استفاده می کند.

bxs6

در بعضی موارد جفت به درستی کار نمی کند. ممکن است بیش از حد نازک، ضخیم و یا لبه اضافی داشته باشد. بند ناف ممکن است به درستی وصل نشده باشد. مشکلات مربوط به عفونت، لخته شدن خون و انفارکتوس (ناحیه بافت مرده مانند زخم) می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد و به جفت آسیب وارد کند. مشکلات جفتی مانند این می تواند منجر به خطرات بهداشتی برای شما و کودک شود. برخی از این خطرات عبارتند از:

 •  ممکن است سقط جنین داشته باشید.
 •  کودک شما به شکلی که باید در حین بارداری رشد کند، رشد نمی کند.
 •  ممکن است هنگام تولد خونریزی داشته باشید.
 •  ممکن است زایمان زودرس داشته باشید. این زایمان خیلی زود قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.
 •  نوزاد شما ممکن است نقایص زایمان داشته باشد.

پزشک شما جفت را پس از زایمان بررسی می کند. گاهی جفت برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود، به خصوص اگر جنین دارای مشکلات بهداشتی خاص مانند رشد ضعیف باشد.

bxs7

چسبندگی جفت اکرتا

اگر فاکتورهای خطر برای چسبندگی جفت اکرتا در دوران بارداری - مانند حالتی که جفت به طور جزئی یا کامل دهانه رحم را پوشانده است یا جراحی قبلی رحم انجام شده باشد – داشته باشید، پزشک به دقت تخمک گذاری (بخوانید:علایم تخمک گذاری از روی دهانه رحم) جفت نوزاد را بررسی می کند. تکنیک هایی برای تشخیص چسبندگی جفت اکرتا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- تست های تصویربرداری:

 • از طریق سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، پزشک می تواند نحوه قرار دادن جفت در دیواره رحم را ارزیابی کند.

2- آزمایش خون:

 • پزشک ممکن است یک نمونه از خون برای اندازه گیری مقدار آلفا فتو پروتئین - پروتئینی (اندازه گیریAFP بعد از هفته پانزدهم بارداری) که توسط کودک تولید می شود و می تواند در خون مادر شناسایی شود، آزمایش کند. چنین افزایشی به چسبندگی جفت اکرتا مربوط می باشد.
bxs8

- یکی از راه های کاهش احتمال ابتلا به این نوع بیماری های جسمی در حاملگی های آینده، زایمان طبیعی به جای سزارین است. تنها درصورت مشکلات بهداشتی در مادر یا جنین از سزارین استفاده کنید. برای برخی از مادران و نوزادان، مشکلات بهداشتی باعث می شود سزارین نسبت به زایمان طبیعی بهتر باشد. اما اگر بارداری سالم باشد، بهتر است تا زمان شروع درد صبر کنید. به دلایل غیر پزشکی تقاضای سزارین ندهید.

- حتی اگر قبلا سزارین داشته اید، ممکن است بتوانید نوزاد بعدی خود را با زایمان واژینال به دنیا بیاورید. این حالت زایمان واژینال پس از سزارین (VBAC) نامیده می شود. ممکن است بسته به نوع برش در سزارین، قادر به داشتن VBAC باشید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir