آکاایران: 9 ماه سپری شد و انتظار شما برای فرزند دلبندتان به پایان رسیده است. زمان آن فرا رسیده که نی نی را به دنیا بیاورید. حتما درباره زایمان طبیعی زیاد شنیده اید. چه مزایایی داره؟چقدر درد داره؟بعد از زایمان طبیعی بدن چگونه است؟ در مقاله امروز سعی شده مروری کامل و جامع بر مراحل زایمان طبیعی داشته باشیم:

فیلم زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی چیست؟

مرحله اول: درد زایمان طبیعی

مرحله دوم زایمان طبیعی: فشار دادن


فیلم زایمان طبیعی

فیلم زایمان طبیعی و مراحل آن

مراحل زایمان طبیعی چیست؟

روند درد زایمان و زایمان طبیعی به سه مرحله تقسیم می شود:

1- مرحله اول هنگامی شروع می شود که انقباضاتی ایجاد می شود که باعث تغییرات پیشرونده در دهانه رحم می شود و زمانی که دهانه رحم شما به طور کامل گشاد می شود، پایان می یابد. این مرحله به دو مرحله تقسیم می شود:

 •  زایمان زودرس: دهانه رحم شما به تدریج از بین می رودو گشاد می شود (باز می شود).
 •  درد فعال زایمان: دهانه رحم شما سریع تر شروع به گشاد شدن می کند و انقباضات طولانی تر، قوی تر و نزدیک تر به یکدیگر می شوند. اغلب مردم به آخرین بخش درد فعال به عنوان مرحله گذار نگاه می کنند.

2- مرحله دوم درد زایمان زمانی شروع می شود که دهانه رحم به طور کامل باز شده است و با زایمان به اتمام می رسد. این مرحله گاهی اوقات به عنوان مرحله "فشار دادن" شناخته می شود.

3- مرحله سوم بلافاصله بعد از زایمان کودک شروع می شود و با خروج جفت زایمان به پایان می رسد.

بارداری ها متفاوت هستند و تنوع زیادی در طول درد زایمان وجود دارد. برای مادرانی که برای بار اول زایمان می کنند، درد زایمان اغلب بین 10 تا 20 ساعت طول می کشد. اما برای برخی از زنان طول مدت درد زایمان بیشتر است، در حالی که برای دیگران خیلی زود تمام میشود. برای زنانی که قبلا زایمان واژینال داشته اند، درد زایمان معمولا سریعتر تمام می شود (درد های واقعی و کاذب زایمان را بشناسید).

مرحله اول: درد زایمان طبیعی

آکاایران: زایمان طبیعی | فیلم زایمان طبیعی

اولین مرحله زایمان طولانی ترین مرحله آن است و خود شامل سه فاز می باشد:

 1.  فاز ابتدایی: از زمان آغاز درد تا باز شدن دهانه رحم به اندازه 3 سانتیمتر
 2.  فاز فعال زایمان: زمانیکه دهانه رحم به اندازه 7 سانتیمتر باز شده است.
 3.  فاز گذر: در این مرحله دهانه رحم تا 10 سانتیمتر باز شده است.

1- درد زود هنگام یا ابتدایی زایمان طبیعی

هنگامی که انقباضات شما در فواصل منظم ظاهر می شود و دهانه رحم شروع به گشاد شدن می کند، به طور رسمی درد زایمان شروع شده است. اما اگر درد زایمان (راه های کاهش درد زایمان طبیعی ) به طور ناگهانی شروع نشود و شما از حالت فاقد انقباض به انقباضات نسبتا مکرر و منظم برسید، ممکن است تعیین زمان شروع درد زایمان دشوار باشد. به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص انقباضات زود هنگام از انقباضات براکستون هیکس  که ممکن است درست قبل از آن به وجود آیند، کاری دشوار است.

به هر حال، اگر در هفته 37 بارداری نیستید و متوجه انقباضات یا علائم دیگر درد زایمان هستید، منتظر نمانید تا ببینید انقباضات شما پیشرفت کرده است یا خیر. بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا مشخص شود آیا زایمان زودرس قرار است اتفاق بیفتد یا خیر (چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟). اگر حداقل در هفته 37 بارداری هستید، پزشک شما احتمالا به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه پیگیری انقباضات و زمانی که نیاز به تماس است میدهد.

فرض بر این که است بارداری شما کامل است:

1- اگر درد زایمان زودرس است، انقباضات شما به تدریج طولانی تر، قوی تر و نزدیک تر می شود. در نهایت آنها هر سه تا پنج دقیقه دیده شود و 40 تا 60 ثانیه طول می کشد. بعضی از زنان در طول این مرحله، انقباضات مکرر بیشتری دارند، اما انقباضات همچنان نسبتا خفیف و کمتر از یک دقیقه طول می کشد.

2- گاهی اوقات انقباضات درد زودرس بسیار دردآورد است. اگر درد شما معمولی باشد، انقباض های اولیه به اندازه انقباض های نهایی توجه شما را جلب نمی کند. احتمالا قادر خواهید بود بین آنها صحبت کنید و راه بروید. حتی ممکن است پیاده روی کوتاهی نیز داشته باشید. اگر به احساس آرامش نیاز دارید، دوش آب گرم بگیرید، فیلم تماشا کنید.

3- همچنین ممکن است افزایش ترشحات مخاطی واژن، که ممکن است با خون همراه باشد، را ببینید. این حالت کاملا طبیعی است، اما اگر بیش از یک لخته خون مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کیسه آب پاره شد به پزشک مراجعه کنید (علائم پارگی کیسه آب جنین).

4- درد زودهنگام زمانی پایان می یابد که دهانه رحم شما حدود 3 تا 4 سانتیمتر گشاده شده باشد و پیشرفت شما به سرعت افزایش یابد.

درد زودهنگام زایمان طبیعی  چقدر طول می کشد؟

- تعیین زمان شروع درد زود هنگام کاری دشوار است، بنابراین اغلب به راحتی نمی توان گفت این مرحله چقدر طول می کشد - یا حتی برای هر زن این مرحله ممکن است متفاوت باشد. طول مدت درد زایمان زودرس بسیار متغیر است و به میزان زیادی به دهانه رحم در ابتدای درد زایمان و انقباضات مکرر و قوی وابسته است.

- در فرزند اول، اگر دهانه رحم شما از بین نرفته یا شروع به گشاد شدن نکرده باشد، این فاز ممکن است 8 تا 12 ساعت طول بکشد، اگر چه می تواند به طور قابل توجهی طولانی تر یا کوتاه تر باشد. اگر دهانه رحم شما در حال حاضر بسیار رسیده باشد یا این اولین فرزند شما نباشد، احتمالا درد زایمان خیلی سریعتر برطرف می شود.

راهنمایی های مقابله در فاز ابتدایی

 • سعی کنید در هنگام درد زایمان استراحت کنید زیرا ممکن است یک روز طولانی (یا شب) پیش روی شما باشد. 
 • حتما مایعات زیادی بنوشید تا بدنتان کم آب نشود. و به طور مکرر ادرار کنید. مثانه پر ممکن است باعث انقباض بیشتر رحم شود و مثانه خالی، فضای بیشتری برای نوزاد فراهم می کند.
 • اگر احساس اضطراب (همه چیز در مورد استرس) می کنید، بهتر است تمرین های آرامش بخش انجام دهید یا کاری انجام دهید تا کمی حواستان پرت شود(آرامش درون چیست و راه رسیدن به آن)- مثل تماشای یک فیلم یا خواندن کتاب.
 • وضعیت خود را عوض کنید و حمام آب گرم بروید و مقداری راه بروید.

 2- فاز درد فعال زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زن

1- درد فعال زمانی است که همه چیز به طور پیوسته زیاد می شود. انقباضات به طور فزاینده شدید - مکرر، طولانی تر و قوی تر می شود- و شما دیگر نمی توانید بین آنها صحبت کنید. دهانه رحم شما سریعتر گشاد می شود تا زمانی که در 10 سانتیمتر به طور کامل گشاد می ماند. (بخش آخر درد فعال، زمانی که دهانه رحم از 4 تا 7 سانتی متر گشاد شده است، بخش گذار نامیده می شود، که در بخش بعد شرح داده شده است.)

2- در پایان درد فعال، ممکن است جنین به پایین بیفتد، اگرچه ممکن است زودتر به پایین بیفتد یا ممکن است تا مرحله بعدی درد شروع نشود.

3- به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که هر پنج دقیقه یک بار به طور منظم انقباض داشته باشید (هر درد زایمان حدود 60 ثانیه طول می کشد)، بهتر است با ماما یا دکتر خود تماس بگیرید و به بیمارستان یا مرکز زایمان مراجعه کنید. 

4- در اغلب موارد، انقباضات شایعتر میشوند و در نهایت هر دو و نیم تا سه دقیقه اتفاق می افتد، هر چند برخی از زنان حتی در مرحله گذار نیز بیش از هر پنج دقیقه درد را مشاهده نمی کنند (14 روش کاهش درد زایمان).

درد فعال زایمان طبیعی طول می کشد؟

برای بسیاری از زنان در زایمان بار اول، درد فعال بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد، اگر چه برای دیگران، حتی طولانی تر یا کوتاه تر از یک ساعت می باشد. اگر اکسی توسین (پیتوکین) مصرف می کنید یا زایمان واژن دارید، فاز فعال به سرعت بیشتر می شود. اگر اپیدورال داشته باشید یا جنین بزرگ باشد، ممکن است درد بیشتر طول بکشد.

راهنمایی های مقابله با درد زایمان

 1. اکثر زنان در بعضی از مراحل در طی فاز فعال، داروهای مسکن، مانند اپیدورال، را انتخاب می کنند.
 2. اما بسیاری از تکنیک های کنترل درد و آرامش در زایمان طبیعی مانند تمرینات تنفس و تجسم، می توانند در طول زایمان به شما کمک کنند، صرف نظر از اینکه در حال برنامه ریزی برای دریافت دارو هستید یا نه.
 3. راه رفتن به شما احساس خوبی میدهد، اما ممکن است بخواهید در طول هر انقباضی، بایستید و استراحت کنید. بعد از اینکه پزشک شما را معاینه کند تا زمانی که هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد می توانید به طور آزادانه در اطراف اتاق راه بروید.

اگر خسته هستید، سعی کنید روی صندلی بنشینید یا روی رختخواب به پهلو دراز بکشید. همچنین می توانید از همسر خود بخواهید شما را ماساژ دهد. یا اگر به وان دسترسی دارید و کیسه آب شما پاره نشده است، می توانید حمام گرم بگیرید.

3- فاز گذار در زایمان طبیعی

- بخش آخر درد فعال - زمانی که دهانه رحم شما از 8 به 10 سانتی متر گشاد شده است - دوره گذار نامیده می شود، زیرا این تغییر در مرحله دوم زایمان است.

- این بخش شدیدترین بخش درد زایمان است. انقباضات معمولا بسیار قوی است، هر دو و نیم تا سه دقیقه یا بیشتر دیده می شود و یک دقیقه و یا بیشتر طول می کشد و ممکن است شروع به لرزش کنید.

- به محض اینکه دهانه رحم شما به طور کامل باز شود و مرحله گذار تمام شود، فرزند شما تا حدودی به لگن فرود آمده است. این زمانی است که ممکن است احساس فشار مقعدی کنید. 

- اغلب ترشحات خونین دیده می شود. در حال حاضر ممکن است تهوع و استفراغ نیز احساس کنید.

- اگر شما بی حسی اپیدورال دارید، فشاری که احساس می کنید به نوع و میزان داروهایی که مصرف می کنید و میزان نزدیکی جنین به لگن شما وابسته است. اگر می خواهید یک شرکت کننده فعال تر در مرحله فشار باشید، از پزشک بخواهید دوز کمتری از اپیدورال را در مرحله گذار به شما بدهد.

مرحله گذار چقدر طول می کشد؟

گذار می تواند از 30 دقیقه تا 2 ساعت به طول انجامد. اگر قبلا زایمان طبیعی ( فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین) داشته اید، این دوره خیلی سریعتر است.

راهنمایی های مقابله با مرحله گذار چیست؟

 • اگر فاقد اپیدورال زایمان می کنید، زمانی است که به قابلیت تحمل درد خود شک می کنید. بنابراین نیاز به تشویق و حمایت زیادی دارید.
 •  استفاده از ماساژ. بعضی از زنان از لمس کردن لذت می برند، بعضی ترجیح می دهند لمس قوی تر، و دیگران نمی خواهند لمس شوند.
 •  گاهی اوقات تغییر وضعیت باعث آرامش می شود - برای مثال، اگر در قسمت پایین کمرتان احساس فشار زیادی می کنید، حالت چهار دست و پا باعث کاهش درد می شود.
 •  قرار دادن پارچه خنک روی پیشانی یا پک سرد روی پشت یا پک گرم باعث احساس آرامش می شود.

از سوی دیگر، چون مرحله گذار می تواند تمرکز شما را بگیرد، ممکن است نیاز به حواس پرتی- مانند موسیقی یا مکالمه یا حتی پارچه خنک داشته باشید. واقعیت این است که این انقباضات به خروج نوزاد کمک می کند. سعی کنید با هر انقباض خروج او را تجسم کنید.


مرحله دوم زایمان طبیعی: فشار دادن

فیلم زایمان

- هنگامی که دهانه رحم شما به طور کامل باز شده باشد، کار مرحله دوم زایمان شروع می شود: زایمان نهایی و تولد فرزند. در ابتدای مرحله دوم، انقباضات ممکن است کمی جدا از هم باشند و به شما فرصتی برای استراحت بین آنها می دهد. بسیاری از زنان می بینند انقباضات مرحله دوم آسان تر از انقباضات مرحله فعال می باشد.

- اگر کودک شما در لگن بسیار پایین باشد، ممکن است تمایل داشته باشید در اوایل مرحله دوم (و گاهی اوقات حتی قبل) فشار بیاورید. اما اگر کودک هنوز نسبتا بالا باشد، احتمالا این احساس را نخواهید داشت.

- همانطور که رحم شما منقبض می شود، بر روی نوزاد فشار وارد می کند و او را به سمت کانال تولد هدایت میکند. بنابراین اگر همه چیز به خوبی پیش برود، ممکن است بخواهید به آرامی پیش بروید. استراحت باعث کاهش خستگی می شود. در بسیاری از بیمارستان ها تشویق خانم به فشار وارد کردن برای زایمان تمرین معمولی است.

- اگر اپیدورال داشته باشید، از دست دادن احساسات می تواند فشار را تحریک کند، بنابراین تا زمانی که نوزاد از بدن شما خارج نشده است احساس درد نمی کنید. صبر اغلب شگفت انگیز عمل می کند. در بعضی موارد، نیاز به دستورالعمل های صریح برای کمک به فشار موثر دارید.

خروج نوزاد 

فرود نوزاد می تواند سریع باشد. اما اگر این اولین فرزند شما باشد، فرود ممکن است تدریجی انجام شود. با هر انقباض، نیروی رحم شما - همراه با نیروی عضلات شکم می شود- بر روی نوزاد فشار وارد می کند و او را به سمت کانال تولد هدایت می کند. هنگامی که انقباض تمام می شود و رحم آرام می شود، سر نوزاد به آرامی در دو مرحله به جلو و یک مرحله به عقب پایین می آید. حالت های مختلف فشار دادن را امتحان کنید تا زمانی که بهترین حالت را پیدا کنید. امتحان حالت های مختلف در مرحله دوم چیزی غیر معمول نیست.

اولین نشانه های ظاهر شدن نوزاد:

 • بعد از مدتی، پروینیوم (بافت بین واژن ومقعد) با هر فشار گشاد می شود و قبل از اینکه پوست سر کودک قابل مشاهده شود، لحظه ای بسیار هیجان انگیز است. می توانید یک آینه بخواهید تا اولین لحظه را مشاهده کنید، یا می توانید به راحتی پایین بروید و سر او را لمس کنید.
 • در حال حاضر نیاز به فشار بیشتر می شود. با هر انقباض، قسمت بیشتری از سر نوزاد قابل مشاهده می شود. فشار سر احساس می شود و ممکن است احساس سوزش یا خستگی شدید کنید زیرا بافت ها شروع به کشش می کند.
 • در بعضی موارد، پرستار از شما می خواهد به آرامی فشار بیاورید تا سر نوزاد از واژن خارج شود. یک زایمان آرام و کنترل شده می تواند از پارگی جلوگیری کند. 

چگونه سر نوزاد ظاهر می شود؟

1- سر کودک با هر فشار بیرون می آید و در نهایت قسمت اعظم سر دیده می شود. با ظاهر شدن سر نوزاد هیجان زیادی در اتاق برپا می شود: پیشانی او، بینی، دهان ، و در نهایت چانه اش.

2- بعد از اینکه سر نوزاد ظاهر شود، پزشک یا ماما دهان و بینی او را مکش می دهند و در صورتی که بند ناف (خون بند ناف چیست؟ ) دور گردن نوزاد باشد آن را می برند.

3- سر کودک سپس به سمت پهلو باز میگردد همان طور که شانه هایش در داخل لگن شما می چرخد تا از بدن مادر خارج شود. با انقباض بعدی، مادر فشار وارد می کند و شانه های نوزاد ظاهر می شوند.

مبارکه!!! بلاخره تمام شد!

 • هنگامی که کودک شما به جو می رسد، باید گرم نگه داشته شود و با حوله خشک شود. پزشک یا ماما به سرعت دهان و راه تنفسی کودک را باز می کنند و مخاط را خارج می کنند.
 • اگر عوارضی وجود نداشته باشد، نوزاد را بر روی شکم شما قرار می دهند تا بتوانید او را لمس کنید، ببوسید و شگفت زده شوید. تماس پوست به پوست، کودک را آرام نگه می دارد، و با پوشش پتو او را گرم می کنند.
 • پرستار بند ناف را در دو نقطه گیره می زند و سپس بین دو گیره را می برد.

ممکن است احساسات متنوعی از جمله هیبت، غرور، بی اعتقادی، هیجان و البته حس تمام شدن دردها داشته باشید. به احتمال زیاد خسته شده اید، اما احساس انرژی می کنید و برای مدتی خواب را فراموش می کنید.

مرحله دوم زایمان چقدر طول می کشد؟

کل مرحله دوم می تواند از 20 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد. انقباضات 45 تا 90 ثانیه با فواصل 3 تا 5 دقیقه در حال تکرار است. فاقد اپیدورال، مدت زمان متوسط (برای زایمان اول) حدود یک ساعت و حدود 20 دقیقه (اگر قبلا زایمان واژینال داشته اید) می باشد. اگر اپیدورال داشته باشید، مرحله دوم ممکن است بیشتر طول بکشد.


مرحله سوم زایمان طبیعی: جفت

زایمان

 تبریک میگم نی نی شما متولد شده دیگه وقت باید آرام باشید !!!

چند دقیقه بعد از زایمان، رحم دوباره شروع به انقباض می کند. اولین انقباضات معمولا جفت را از دیواره رحم جدا می کند.هنگامی که پرستار علائم جداسازی را ببیند، ممکن است از شما بخواهد دوباره فشار وارد کنید تا جفت خارج شود. این فشار کوتاه است و درد زیادی ندارد.

مرحله سوم زایمان چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط، مرحله سوم زایمان حدود پنج تا ده دقیقه طول می کشد.

پس از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد ؟

- پس از زایمان جفت (جفت سرراهی یا پایین بودن جفت به چه معناست؟)، رحم شروع به انقباض و سفت شدن می کند. شما قادر خواهید بود بالای شکم خود، اطراف ناف را احساس کنید. پزشک و پرستار به طور مرتب رحم را بررسی می کند. انقباض رحم عروق خونی باز در محل اتصال جفت را از بین می برد. اگر رحم به درستی منقبض نشود، همچنان خونریزی از این عروق ادامه دارد.

- اگر برنامه شیردهی دارید، می توانید در حال حاضر این کار را انجام دهید. همه نوزادان چند دقیقه بعد از زایمان مشتاق نیستند شیر بخورند، اما سعی کنید لب های نوزاد را تقریبا سینه خود نگه دارید. در نهایت اکثر نوزادان در اولین ساعت پس از تولد شروع به شیر خوردن می کنند.

- شیردهی (راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده ) زودرس برای نوزاد خوب است و می تواند شما را نیز عمیقا خوشحال کند. علاوه بر این، شیردهی باعث آزاد شدن اکسیتوسین، هورمون مشابهی که باعث انقباض می شود، می شود که به رحم شما کمک می کند تا سفت و منقبض بماند.

- اگر نمی خواهید به نوزاد شیر بدهید یا رحم شما ثابت نباشد، اکسایتوسین برای کمک به انقباض به شما داده می شود. اگر بیش از حد خونریزی داشته باشید درمان انجام می شود.

- انقباضات شما در این مرحله نسبتا ملایم است. در حال حاضر تمرکز شما به نوزاد منتقل شده است، و نسبت به چیزهای دیگر بی توجه تر هستید.

- اگر این اولین فرزند شما باشد، پس از زایمان جفت، انقباضات کمی را احساس خواهید کرد. اگر قبلا زایمان داشته اید، ممکن است روز اول و دوم پس از زایمان گاهی انقباضاتی داشته باشید.

درد پس از زایمان:

- این به اصطلاح درد پس از زایمان می باشد مانند گرفتگی های شدید قاعدگی. اگر این دردها شما را اذیت می کنند، داروی مسکن مصرف کنید. ممکن است لرز داشته باشید (بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان). این حالت کاملا طبیعی است و طولی نخواهد کشید. در صورت نیاز پتوی گرم استفاده کنید. پزشک شما، جفت را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز مرتب است. سپس او را به طور کامل شکاف بدن و بخیه ها را بررسی می کند.

- اگر شکافی ایجاد شده باید اپیزیوتومی داشته باشید، قبل از بخیه، بی حس کننده موضعی تزریق می شود. ممکن است بخواهید در هنگام بخیه زدن نوزاد را در آغوش بگیرید - این روش راهی مناسب برای حواس پرتی است. اگر خیلی احساس لرز می کنید، از همسرتان بخواهید کنار شما بماند (ورزش بعد از زایمان طبیعی).

- اگر بیهوشی اپیدورال داشتید، متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی وارد شده و کاتتر را از پشت شما برمی دارد. این کار چند ثانیه طول می کشد و صدمه ای نیز دیده نمی شود. به غیر از زمانی که نوزاد نیاز به مراقبت ویژه دارد، ( زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس) می توانید در مکانی آرام با او تنها باشید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir