آکاایران: جراحی های پلاستیک مربوط به نواحی پایین کمر، از جمله لابیاپلاستی ، امروزه در حال افزایش هستند. برای برخی از دلایل، زنان از این نوع جراحی ها استفاده می کنند.

عده ای نیز امیدوار هستند بتوانند با این جراحی ها رضایت جنسی خود را افزایش دهند . لابیاپلاستی یک روش جراحی ترمیمی زیبایی برای ترمیم و شکل دادن به لبه های داخلی واژن (labia minora)، لبه های بیرونی (labia majora) و یا هر دو می باشد. لبه های داخلی کلیتوریس و دهانه ی واژن را پوشش می دهند. لبه های بیرونی، ناحیه ی اطراف واژن را تشکیل می دهد.

 لبه های دهانه ی واژن ممکن است به دلیل مقاربت جنسی، زایمان، ژنتیک و یا افزایش سن، کشیده شده و نامتقارن شوند.

افرادی که می توانند این جراحی زیبایی واژن را انجام دهند عبارتند از زنانی که لبه های داخلی و بیرونی بزرگی دارند که موجب درد و سلب آرامش از آنها می شود.

لبه های بزرگ ممکن است در طی مقاربت جنسی، ورزش یا حتی پوشیدن شلوار جین باعث درد شود. زنان جوان و بالغی که در سلامتی کامل هستند برای این جراحی مناسب می باشند. این جراحی به منظور افزایش لذت جنسی و رضایتمندی طراحی نشده است.

اگر هدف شما افزایش رضایت جنسی است، باید با جراح خود در مورد روش های دیگر صحبت کنید. لابیاپلاستی تنها جراحی زیبایی که بر روی واژن انجام می شود نیست.

به عنوان مثال جوانسازی واژن برای سفت کردن نواحی داخلی و اطراف واژن که در طول زایمان تحت کشش قرار می گیرد نیز انجام می شود. برخی از پزشکان معتقدند که جوانسازی واژن لذت جنسی را برای هر دو طرف نیز افزایش می دهد.

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

خطرات لابیاپلاستی

کنگره آمریکایی متخصص زنان و زایمان مخالف جراحی های زیبایی واژن هستند. این گروه اظهار داشتند که خطرات این جراحی بیشتر از مزایای آن است. خطرات عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • بی حسی موقت
 • عدم تقارن بین لبه های داخلی و بیرونی واژن
 • تغییرات رنگدانه
 • کاهش حس در آن منطقه
 • درد
 • تشکیل اسکار اضافی (به شکل گوشت اضافی در ناحیه ی جراحی به وجود می آید)
 • هماتوم (باز شدن عروق خونی موجب خونریزی محلی یا لخته خون در آن ناحیه می شود)
 • چروک شدن پوست
 • اختلال در عملکرد جنسی

آماده شدن برای جراحی

بهتر است که حداقل یک هفته قبل از عمل جراحی سیگار کشیدن و مصرف الکل را متوقف کنید. با جراح خود در مورد راه های ترک سیگار صحبت کنید.

جراح پلاستیک احتمالا از شما بخواهد که مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID ها) و رقیق کننده های خون را که می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند متوقف کنید.

برخی از داروهای گیاهی و ویتامین ها، از جمله ویتامین E، اسید های چرب امگا ۳، چای سبز و جینکو بیلوبا نیز ممکن است خطر خونریزی را در طول و بعد از جراحی افزایش دهند. شب قبل از جراحی لابیاپلاستی رابطه ی جنسی نداشته باشید.

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی معمولا با بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی حدود دو ساعت طول می کشد. در طول جراحی، با استفاده از قیچی های مخصوص یا لیزر لبه های داخلی واژن که بزرگ و ناهموار هستند برش داده شده و کوتاه می شوند.

محل مناسب برش بستگی به بسیاری از عوامل فردی از جمله پیکر بندی، بافت و اندازه ی لبه دارد. علاوه بر این، برای لبه های بیرونی در صورت لزوم می توان لیپوساکشن انجام داد.

سپس جراح این برش ها را با نخ های جذبی بخیه می زند. پس از جراحی، شما برای تقریبا یک ماه نمی توانید مقاربت جنسی داشته باشید. ناحیه ی تناسلی شما برای چندین هفته حساس و متورم خواهد بود و لبه های واژن و اطراف آن ممکن است کمی کبود شوند.

داروهای مسکن خوراکی می توانند درد را کاهش دهند و ممکن است آنتی بیوتیک ها برای کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از عمل جراحی تجویز شود.

از هر گونه تمرین سنگین و شدید برای سه تا چند هفته بعد از جراحی باید اجتناب کنید. تا ۱۰ روز پس از جراحی لابیاپلاستی نباید از تامپون استفاده شود. اما به دلیل خونریزی بعد از عمل شما باید حداقل تا یک هفته از پد استفاده کنید.

مراقبتهای پس از عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی)

لابیاپلاستی یک روش جراحی است که عمدتا به عنوان یک جراحی زیبایی شناخته شده است. پس از یک لابیاپلاستی، استاندارد خاصی برای مراقبت های بعد از عمل موجود نیست و کلینیک های مختلف توصیه های خاص خود را ارائه می دهند.

اقدامات ضد عفونی کننده

– اکثر کلینیک ها نوعی درمان آنتی بیوتیکی را برای جلوگیری از عفونت ارائه می دهند. ممکن است از درمان های موضعی مانند اریترومایسین، درمان های خوراکی مانند سفالوسپرین نسل اول یا ترکیبی از هر دو نوع موضعی و خوراکی را توصیه کنند.  آنتی بیوتیک موضعی باید پس از هر بار شست و شوی واژن مجددا استفاده شود. از استفاده از صابون به منظور شست و شو در این دوره خودداری شود.

– آنتی بیوتیک ها معمولا به مدت ۵ روز پس از جراحی و تا زمانی که بافت پوششی بر روی زخم ایجاد شود، تجویز می شوند. با این حال برخی از جراحان، مصرف آنتی بیوتیک را به مدت ۱۰ روز نیز توصیه می کنند. وقوع عفونت سطحی در این زمان خطر بروز انسداد زخم، تشکیل گوشت اضافه و اسکار را افزایش می دهد.

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

– در بسیاری موارد به بیماران توصیه می شود که در حمام از وان استفاده نکنند و به استخر نروند و به جای آن دوش کوتاه را انتخاب کنند. ناحیه ی واژن باید همواره تمیز و خشک باشد و روزانه باید لباس های تمیزی که با آب گرم شست و شو شده اند استفاده شوند. شست و شوی واژن باید پس از هر بار توالت انجام شده و تعویض لباس ها باید به مدت ۵ روز و تا زمان خشک شدن زخم انجام شود.

– همچنین “حمام نشیمن” در طول این مدت نیز مفید است تا پوست مرده را از بین ببرد، درد و التهاب را در ناحیه ی آسیب دیده کاهش دهد. برای بهبود سریع زخم، کاهش احتمال تشکیل اسکار و جلوگیری از عفونت، به بیماران توصیه می شود که حداقل تا ۶-۸ هفته پس از جراحی از مقاربت جنسی اجتناب کنند.

کنترل درد

درد معمولا پس از جراحی لابیاپلاستی وجود دارد و در صورت لزوم دارو های مسکن برای این درد تجویز می شود. همچنین استفاده از بسته های یخ در کاهش درد، تورم و التهاب مفید است. تا یک ماه پس از جراحی، استفاده از پد استریل در لباس برای از بین بردن اصطکاک نیز توصیه می شود.

دیگر توصیه های مراقبتی

پس از جراحی لابیاپلاستی ، اکثر بیماران به مدت یک روز برای تحت نظر بودن و کنترل درد در درمانگاه بستری می مانند. استراحت برای بهینه سازی گردش خون در ناحیه ی جراحی بسیار مهم است.

اگر بیمار بنشیند، به طور مستقیم به زخم فشار می آورد، بنابراین توصیه می شود که به پشت دراز بکشد. بیمار باید به مدت حداقل یک هفته استراحت کرده و از کار کردن پرهیز کند تا زخم به درستی ترمیم شود.

– در حالی که هر چند ساعت یکبار، پیاده روی به مقدار کم، از لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری می کند، اما باید از پیاده روی بیش از حد، دویدن، نشستن و کار شدید، بلند کردن اشیا سنگین، حداقل تا یک ماه پس از جراحی  به منظور کاهش فشار در محل جراحی و جلوگیری از چسبندگی فلپ های بافت ترمیمی خودداری شود.

– سیگار کشیدن و مصرف دیگر مواد غیر مجاز، باعث کاهش سرعت بهبودی می شود و نباید تا حداقل ۸ هفته استفاده شوند.

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

– رانندگی کردن پس از آنکه درد خفیف شود از نظر پزشکی مانعی ندارد. کاملا مشخص است که در این زمان نیز از اسب سواری و دوچرخه سواری باید خودداری شود.

– تب خفیف ممکن است وجود داشته باشد و باید با داروهای ضد تب مانند استامینوفن کنترل شود.

– برای جلوگیری از یبوست که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه ی زخم شود، توصیه می شود که یک رژیم غذایی با فیبر، میوه و سبزیجات زیاد و تازه به همراه مقادیر زیادی آب رعایت شود.

عوارض ناشی از لابیاپلاستی

 • باز شدن زخم از جایی که بافت به درستی ترمیم نشده است
 • شکل گیری هماتوم ناشی از هموستاز ناقص
 • درد مزمن
 • اسکار قابل مشاهده
 • عفونت های سطحی
 • نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح ظاهر لبه
 • تشکیل فیستول

در صورت وجود تورم یا خونریزی، درد یا تبی که به دارو پاسخ نمی دهند و یا افزایش ترشحات زخم، بیمار باید با پزشک تماس بگیرد. اگر دارویی باعث ایجاد علائم آلرژی شد و یا احساس ضعف یا بی حسی در اندام های پایینی وجود داشته باشد نیز باید سریعا با پزشک تماس گرفت.

نویسنده:  تیم ترجمه نبض ما


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir