آکاایران: تست بیوفیزیکال پروفایل (BPP) چیست؟

آکاایران: - تست بیوفیزیکال پروفایل (BPP) سلامت نوزاد شما (جنین) را در طول حاملگی اندازه گیری می کند. آزمایش BPP ممکن است شامل آزمون فاقد تست با کنترل الکترونیکی قلبی جنین و سونوگرافی جنین باشد. BPP میزان ضربان قلب، میزان عضلات، حرکت، تنفس و میزان مایعات آمنیوتیکی اطراف نوزاد را اندازه گیری می کند.

- BPP معمولا در سه ماهه آخر بارداری انجام می شود. اگر احتمال مشکل داشتن جنین در هنگام بارداری (حاملگی با خطر بالا) وجود داشته باشد، BPP ممکن است در هفته سی و دوم بارداری تا هفته سی و چهارم بارداری یا قبل از آن انجام شود. برخی از زنان با حاملگی پر خطر ممکن است هر هفته یا هر دو هفته یک بار در سه ماهه سوم آزمایش BPP انجام دهند باشند.

 • مانیتورینگ قلب جنین الکترونیکی
 • سونوگرافی جنین

- اگر نتایج شما طبیعی نباشد، ممکن است تست های بیشتری مانند آزمون استرس انقباضی توصیه شود.

- اگر احتمال داشته باشد که شما یا جنین در دوران بارداری مشکلی داشته باشد، ممکن است در طول 12 هفته آخر بارداری، هر هفته به تست بیوفیزیکال نیاز داشته باشید. اگر مشکلات زیر را داشته باشید احتمال وجود مشکل بیشتر خواهد بود:

 • برخی بیماری ها مانند فشار خون بالا، بیماری کلیوی، دیابت، پره اکلامپسی یا بیماری های خود ایمنی.
 • سابقه تولد نوزاد مرده یا پره اکلامپسی.
 • سابقه ناسازگاری Rh.
 • سابقه زایمان زودرس (چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟)، پارگی زودرس غشاء یا مشکلات جفتی.
 • جنینی که با توجه به زمان بارداری کوچک است یا رشد نمی کند (عقب ماندگی یا محدودیت رشد داخل رحمی).

یک تست بیوفیزیکال پروفایل ممکن است بعد از یک آسیب، مانند یک تصادف یا سقوط اتومبیل، انجام شود. در طول بقیه دوران بارداری، پزشک ممکن است آزمایشات BPP را توصیه کند.

چرا تست بیوفیزیکال پروفایل انجام می شود؟

تست بیوفیزیکال پروفایل به منظور موارد زیر انجام می شود:

 بررسی سلامت جنین:

 روشهای ویژه سونوگرافی برای پیگیری حرکات، افزایش ضربان قلب با حرکت (تست نوار قلب جنین (NST) برای چیست؟)) ، میزان تنفس و میزان مایع آمنیوتیک (شاخص مایع آمنیوتیک) اطراف نوزاد شما مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این پنج ناحیه در محدوده طبیعی قرار دارا باشند، جنین شما سالم است. بررسی سلامتی جنین اگر موارد زیر را داشته باشید:

 • هیپرتیروئیدیسم
 • مشکلات خونریزی
 • لپوس (بیماری لوپوس چیست و درمان آن)
 • بیماری مزمن کلیه
 • دیابت نوع 1 (علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است)یا دیابت حاملگی (دیابت حاملگی و راه های پیشگیری و درمان آن).
 • فشار خون بالا 
 • پره اکلامپسی
 • مقدار کمی مایع آمنیوتیک (حجم مایع آمنیوتیک|رنگ مایع آمنیوتیک|درمان کاهش مایع آمنیوتیک)
 • بارداری چندقلو(مانند دوقلوها یا سه قلو).
 • بارداری که از 40 تا 42 هفته طول بکشد.

تست بیوفیزیکال پروفایل چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی

تست بیوفیزیکال توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود. اما ممکن است توسط تکنسین اولتراسوند یا رادیولوژیست نیز انجام شود. BPP را می توان در دفتر، بیمارستان یا کلینیک دکتر انجام داد. یک آزمایش فاقد تست با کنترل الکترونیکی قلبی جنینی و یک سونوگرافی جنینی به عنوان بخشی از مشخصات بیوفیزیکی انجام می شود. تست فاقد استرس، با بررسی میزان ضربان قلب جنین می تواند سلامت نوزاد را کنترل کند. بعضی از پزشکان ممکن است از پروفایل بیوفیزیکی اصلاح شده استفاده کنند که شامل آزمون فاقد استرس و اندازه گیری مایع آمنیوتیک (حجم مایع آمنیوتیک|رنگ مایع آمنیوتیک|درمان کاهش مایع آمنیوتیک) است.

1- آماده شدن برای انجام تست بیوفیزیکال پروفایل

پیش از تست باید مثانه پر باشد. در صورت لزوم، از شما خواسته می شود آب و یا سایر مایعات را قبل از آزمایش بخورید. معمولا زنان در سه ماهه سوم نیازی به داشتن یک مثانه کامل ندارند. اگر سیگار می کشید، از شما خواسته می شود 2 ساعت قبل از آزمون سیگار نکشید زیرا سیگار باعث کاهش فعالیت جنین می شود. در خصوص نگرانی های خود در رابطه با آزمایش، خطرات آن، چگونگی انجام آن یا نتایج آن با پزشک صحبت کنید.  تست بیوفیزیکال پروفایل چگونه انجام می شود.

2- آزمون فاقد استرس

- نظارت خارجی قلب جنین ، ضربان قلب جنین را در حالی که جنین در حال حرکت است و حرکت نمی کند، ثبت می کند. این معمولا قبل از سونوگرافی جنین انجام می شود. نظارت خارجی با استفاده از دو دستگاه صاف (حسگر) انجام می شود که کمربندهای الاستیک دور شکم قرار داده می شود. یک سنسور از امواج صوتی منعکس شده (اولتراسوند) برای بررسی ضربان قلب جنین استفاده می کند. سنسور دیگر طول مدت انقباضات را اندازه گیری می کند. سنسورها به یک دستگاه متصل می شوند که اطلاعات را ثبت می کند. ضربان قلب جنین ممکن است به صورت صدای بیپ شنیده شود یا بر روی یک نمودار چاپ شود.

- اگر جنین حرکت می کند یا انقباض دارید، ممکن است از شما خواسته شود دکمه روی دستگاه را فشار دهید. ضربان قلب شما ضبط شده و با سابقه حرکت یا انقباضات شما مقایسه می شود. این آزمایش معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد.

3- سونوگرافی جنینی

 1. اغلب نیازی نیست برای آزمایش اولتراسوند لباس های خود را دربیاورید؛ می توانید پیراهن خود را بالا ببرید و کمربند دامن یا شلوار را پایین بیاورید. 
 2. ممکن است نیاز به یک مثانه پر داشته باشید. ممکن است از شما خواسته شود تا حدود یک ساعت قبل از آزمایش 4 تا 6 لیوان مایع، معمولا آب بنوشید. یک مثانه پر باعث انتقال امواج صوتی می شود و روده ها را از رحم خارج می کند. این باعث می شود تصویر اولتراسوند روشن تر شود.
 3. تا زمانی که آزمون تمام نشده باشد، نمی توانید ادرار کنید. اما اگر مثانه شما خیلی پر باشد به طوری که درد احساس کردید، به تکنسین سونوگرافی بگویید.
 4. در صورتی که اولتراسوند در بخش بعدی بارداری انجام شود، ممکن است نیاز به مثانه پر نباشد. جنین در حال رشد روده ها را از جلوی راه دور می کند.
 5. شما به پشت باید دراز بکشید. اگر در هنگام دراز کشیدن دچار تنگی نفس یا سرگیجه می شوید، می توانید به پهلو دراز بکشید.
 6. یک ژل روی شکم شما پخش می شود.
 7. یک وسیله کوچک دستی که مبدل نامیده می شود بر روی ژل روی پوست فشار داده می شود و چندین بار روی شکم حرکت می کند. می توانید مانیتور را تماشا کنید تا تصویری از جنین را در طول آزمون ببینید.
 8. هنگامی که آزمایش تمام شد، ژل از پوست شما پاک می شود. پس از اتمام آزمایش می توانید ادرار کنید. اولتراسوند شکمی حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.
 9. تکنولوژیستهای سونوگرافی برای جمع آوری تصاویر جنین آموزش می بینند اما نمی توانند به شما بگویند که آیا جنین طبیعی است یا خیر. متخصص این اطلاعات را با شما در میان می گذارد.

تست بیوفیزیکال پروفایل چه احساسی ایجاد می کند؟

دراز کشیدن به پشت (یا پهلو) در طول آزمون ممکن است ناخوشایند باشد. در طی یک سونوگرافی جنین ممکن است فشار مثانه را حس کنید. این ژل زمانی که برای اولین بار بر روی شکم شما اعمال می شود، احساس سردی ایجاد می کند. همچنین ممکن است فشار نور خارج شده از مبدل را حس کنید.


تفسیرنتایج تست بیوفیزیکال 

تست بیوفیزیکال

تست بیوفیزیکال سلامت جنین را در طول حاملگی اندازه گیری می کند. نتایج به دست آمده بر روی 5 اندازه گیری در یک دوره مشاهده 30 دقیقه ای است. هر اندازه گیری دارای نمره 2 اگر طبیعی باشد و 0 اگر غیر طبیعی باشد، می باشد.

برخی از BPP ها شامل تمام اندازه گیری ها نیستند. وقتی تمام پنج اندازه گیری انجام می شود، نمره 8 یا 10 بدین معنی است که کودک شما سالم است. نمره 6 یا 8 بدین معنی است که ممکن است لازم باشد 12 تا 24 ساعت بعد دوباره آزمایش انجام شود. نمره 4 یا کمتر ممکن است به این معنی باشد که جنین مشکل دارد. آزمایش های بیشتر توصیه می شود.

اندازه گیری

نرمال (2 امتیاز)

غیرنرمال (0 امتیاز)

آزمون غیر استرسی

2 ضربان قلب یا بیشتر در حداقل 15 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. هر افزایش 15 ثانیه یا بیشتر طول می کشد.

 

فقط 1 افزایش ضربان قلب دیده می شود، یا ضربان قلب با بیش از 15 ضربه با حرکت افزایش نمی یابد.

حرکت تنفس

 

1 حرکت تنفسی یا بیشتر حداقل 60 ثانیه طول می کشد.

حرکت تنفس کمتر از 60 ثانیه طول می کشد و یا هیچ تنفسی مشاهده نمی شود.

حرکت بدن

 

3 حرکت بازوها، پاها یا بدن دیده می شود.

کمتر از 3 حرکت بازوها، پاها یا بدن دیده می شود.

تنه عضله

 

بازوها و پاها معمولا خم می شوند و سر روی سینه قرار می گیرد. 1 باز شدن و بسته شدن به حالت اول دیده می شود مانند باز و بسته کردن دست.

جنین به آرامی حرکت میکند و در نهایت به حالت عادی بازگشت می کند.

جنین حرکت میکند اما به موقعیت نرمال بر نمی گردد.

بازوها، پاها یا ستون فقرات باز می شوند یا دست باز می شود.

 

حجم مایع آمنیوتیک (شاخص مایع آمنیوتیک)

• یک یا چند مایع آمنیوتیک در رحم دیده می شود، هر کدام حداقل 1 سانتی متر (0.4 اینچ) طول و عرض دارد.

• شاخص مایع آمنیوتیک بین 5 سانتی متر (2 اینچ) و 24 سانتی متر (9.4 اینچ) است

 

 

چه عواملی بر تست بیوفیزیکال تاثیر می گذارد؟

دلیل اینکه ممکن است نتوانید تست را انجام دهید و یا اینکه نتایج ممکن است مفید نباشد شامل موارد زیر است:

 • جنین در موقعیتی قرار دارد که انجام سونوگرافی را دشوار می کند.
 • در طول فرایند نمیتوانید دراز بکشید، که این مسئله باعث می شود تصویر جنین نامشخص شود.
 • داشتن اضافه وزن (رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟)، که ممکن است برای تنظیم دستگاه نظارت خارجی دشوار باشد.
 • عفونت در شما یا جنین.
 • میزان قند خون پایین (هیپوگلیسمی) یا بالا (هیپرگلیسمی).
 • مصرف دارو، مانند سولفات منیزیم.
 • استروئیدها داده شده برای کمک به بلوغ ریه های جنین.
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر غیر قانونی مانند کوکائین.
 • در موارد نادر، مدفوع (مدفوع) یا هوا در روده یا رکتوم با اولتراسوند جنین تداخل ایجاد میکنند.

خطرات ناشی از انجام تست بیوفیزیکال

احتمال بسیار کمی وجود دارد که مادر یا جنین در طول تست با مشکل مواجه شوند. اما ممکن است احساس اضطراب کنید. آزمون غیر استرس ممکن است سلامتی جنین را اشتباه تشخیص دهد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir