bxs1

نبض ما – واژینیسموس چیست؟ آیا از نظر فیزیولوژی یک بیماری به حساب می­ آید؟  دکتر سارا مختار، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا در گفت و گو با نبض ما واژینیسموس را اینگونه تعریف می کند: واژینیسموس بیماری تنگی مدخل واژن است. این بیماری ها از طیف دردی شروع می شود که در زمان ارتباط جنسی مانع می شود و دخول امکان پذیر نیست. در ادامه این گفت و گو را می خوانید:

bxs2

با این حال از نظر آناتومی و فیزیولوژیک مشکل حادی در بیمار موجود نیست اما اسپاسم عضلانی در عضلات واژن اتفاق می افتد به طوری که درد شدید مانع دخول می شود.

آکاایران: واژینیسموس ( تنگی واژن ) را درمان کنیم

bxs3

به طور کلی دو نوع واژینیسموس، وجود دارد. واژینیسموس اولیه برای افرادی رخ می دهد که هیچ وقت ارتباط جنسی فاقد درد را تجربه نکرده اند. این افراد از همان اولین نزدیکی دچار مشکل می شوند و درد شدیدی را تجربه خواهند کرد، به طوری که دخول امکان پذیر نخواهد بود.

از سوی دیگر واژینیسموس ثانویه به این شکل نبوده و فرد سابقه و تجربه ارتباط جنسی فاقد درد را داشته و فقط در اثر عاملی دچار این اسپاسم عضلانی شده است. عواملی مانند ترمورهای زایمانی، کورتاژ، جراحی های واژینال، جراحی لگن و … می تواند واژینیسموس را برای فرد ایجاد کند.

لازم به ذکر است که در هر دو نوع ارتباط جنسی دچار مشکل می شود، بنابراین ابتدا باید با مراجعه به متخصص واژینیسموس خود را درمان کنند و بعد از درمان می توانند رابطه جنسی دارا باشند.

به طور کلی عوامل بسیاری می تواند در ابتلا به واژینیسموس ثانویه دخالت داشته باشد.

bxs4

حتی مواردی هستند که به دلیل عفونت واژینال یا لگنی، چسبندگی های داخل لگن، آندومتریوزیس و کیست های تخمدانی دچار این عارضه شده اند.  به همین خاطر متخصصین زنان باید برای تشخیص و درمان همه این موارد را در نظر دارا باشند.

bxs5

فردی که با این مشکل روبرو شده است، باید به پزشکانی مراجعه کند که آشنا به این وضعیت هستند. متاسفانه ممکن است همه پزشکان با این مشکل آشنایی نداشته باشند. بنابراین نباید بیماران دلسرد شوند.

واژینیسموس ( تنگی واژن ) را درمان کنیم واژینیسموس ( تنگی واژن ) را درمان کنیم

bxs6

به طور کلی کلید درمان واژینیسموس ورزش­ های کف لگن و استفاده از گشادکننده­ های واژینال هست که از آلت تناسلی مرد در سایزهای مختلف تقلید می­ کنند.

به عبارت دیگر به بیمار توصیه می­شود همراه با انجام ورزش­های کف لگن از سایز  کوچک تا بزرگ دیلاتاتورها را استفاده کند. در نهایت حضور یک متخصص آندرولوژیست یا مردان نیز مهم است زیرا ممکن است مردانی که همسرشان به واژینیسموس، مبتلا هستند، دچار مشکل شوند که آنها هم باید به طور دیگری تحت درمان قرار بگیرند.

بنابراین بهترین درمان بهتر است توسط یک تیم درمانی انجام شود. کتابی در همین موضوع توسط اینجانب منتشر شده است که نحوه درمان واژینیسموس را در ده گام آموزش می­دهد و در پژوهشگاه درمان ابن سینا چاپ شده است. من به کارگیری این کتاب را برای همه درمانگرها و بیماران توصیه می­کنم.

واژینیسموس ( تنگی واژن ) را درمان کنیم واژینیسموس ( تنگی واژن ) را درمان کنیم

bxs7

واژینیسموس، اسپاسم یا انقباض غیر ارادی عضلات مدخل واژن هست که وقتی هرچیزی (انگشتان دست معاینه کننده یا آلت تناسلی مرد) می­خواهند وارد واژن شوند، این انقباض اتفاق می­افتد.

زایمان را یکی از عوامل در ایجاد واژینیسموس، موثر دانسته ­اند به خصوص وقتی زایمان دشوار واژینال انجام می­شود، می­تواند موجب بروز واژینیسموس ثانویه شود اما به هرحال واژینیسموس، می­تواند حاصل پیام­ های منفی ذهن باشد که منجر به تقویت عکس العمل انقباضی در عضلات مدخل واژن می شود.

گاهی در دوران بارداری برخی افراد به دلیل ترس از سقط و ترس از مشکل­ دار شدن جنین و دوران بارداری، ممکن است احساس خوشایندی از نزدیکی جنسی نداشته باشند؛ در نتیجه از نزدیکی دوری می­ کنند و همین مسئله ممکن است آن احساس منفی را تقویت کند و سپس منجر به واژینیسموس ثانویه شود.

البته در همه افراد این اتفاق رخ نمی­دهد ولی ممکن است برخی از همین احساس ­های ناخوشایند در بارداری و پس از زایمان در ایجاد واژینیسموس، دخالت دارا باشند.

نبض ما– گفت وگو: فاطمه انصاری گیلوان


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir