آکاایران: مشکلات ژنتیکی استخوانی جنین در شکم مادر

آکاایران: مشکلات ژنتیکی استخوانی جنین در شکم مادر

بارداری و نوزاد

بعلت برخی مشکلات ژنتیکی در دوران جنینی وزاد مبتلا به شکستگی و نرمی استخوان می شود و این امر موجب پیدایش پیامدهای استخوانی در وی می شود چون این عارضه از دوران جنینی قابل تشخیص است پزشکان به دنبال راههای درمانی نوین برای آن هستند

کارشناسان در یک پیشرفت منحر بفرد در خصوص درمان بیماری ژنتیکی Osreogenesisimperfecta که در اثر آن فرد دچار شکنندگی بیش از حد استخوان و یا جابجایی مفاصل می شود در نظر دارند با تزریق سلول های بنیادی به جنین در حال رشد در شکم مادر از درد این عارضه در جنین بکاهند و حتی باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری پس از تولد در نوزاد شوند.
گفتنی است، پزشکان در نخستین گام با تزریق سلول های بنیادی به ۱۵ جنین مبتلا به این بیماری کاهش محسوس عوارض بیماری را در آنها شناسایی کرده اند.
بررسی ها نشان می دهند، بیماری Osreogenesisimperfecta در اثر نوعی نقص ژنتیکی به وجود می آید و حتی از دوران جنینی نیز قابل شناسایی است و پزشکان با توجه به عوارض بسیار شدید آن بر سلامت افراد به مادران توصیه ختم بارداری می کنند.
در این شیوه نوین درمانی قرار است از تزریق سلول های بنیادی برای کمک به ایجاد کلاژن در بدن جنین استفاده شود.
تزریق سلول های بنیادی باعث تقویت استخوان درجنین می شود و حتی میزان شکستگی در دوران جنینی در نوزاد را کاهش خواهد داد.
در اغلب موارد بروز این بیماری ، نقص ژنتیکی باعث می شود تا به میزان کافی کلاژن در بدن تولید نشود و در نتیجه نوعی ایجاد عدم همبندی بین بافت های مختلف بویژه استخوان ها و مفاصل به وجود می آید.
پزشکان نخستین بار در بیمارستان Great Ormondمتعلق به بیمارستان کالج دانشگاهی لندن این شیوه درمانی را بر روی جنین های مبتلا به بیماری آزمایش کرده اند.
کارشناسان اعتقاد دارند در اثر شکنندگی استخوان ها حتی قبل از تولد جنین هزاران بار با مشکل شکستگی استخوان مواجه می شود و اغلب بلافاصله پس از تولد باید جنین را تحت عمل جراحی و گچ گرفتن اعضای بدن قرار داد.
در اثر این بیماری امید به زندگی مبتلایان بسیار کوتاه است و اغلب مجبور به استفاده از صندلی چرخدار هستند و همینطور از سایر عوارض چون ناشنوایی و حتی نقایص قلبی مادر زادی نیز رنج می برند.
کارشناسان امیدوار هستند در گام های آتی بتوانند با کشف شیوه های درمانی جدیدتر از مشکلات مبتلایان به این بیماری بکاهند.
در حال حاضر تنها داروهای تقویت استخوان، کاشت میله های فلزی در حال حاضر تنها داروهای تقویت استخوان، کاشت میله های فلزی در قسمت های مختلف بدن و فیزیوتراپی از مشکلات این افراد اندکی می کاهد.دکتر سلام

.

منبع : pezeshk.us