آکاایران: رحم رتروورس (retroverse) نامی است که به رحمی داده شده است که به عقب لگن خاصره کشیده شده است. به طور معمول، زنان با رحمی متولد می شوند که به سمت بالا و پایین در داخل لگن قرار دارند یا با رحم که کمی به سمت جلو، به سمت معده است. با این حال، برخی از زنان دارای رحمی هستند که به عقب به سمت ستون فقرات کشیده شده است. این حالت معمولا به عنوان یک رحم نوک تیز می باشد، این وضعیت بیش از 20٪ زنان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی رحم رتروورس می تواند علائم دردناک یا نشانه ای از اختلال در سلامتی ایجاد کند.

چه چیزی موجب تشکیل رحم رتروورس می شود؟

در اکثریت قریب به اتفاق زنان مبتلا به رحم رتروورس، علل کاملا ژنتیکی هستند. بسیاری از زنان به سادگی با رحمی متولد شده اند که در این موقعیت قرار دارند و این کاملا طبیعی است. با این حال، عوامل خاصی می توانند باعث شوند رحم نرمال به این وضعیت در آید. این علل عبارتند از:

بارداری:

 • در دوران بارداری، رحم بزرگ می شود و رباط هایی که رحم را نگه می دارند، ضعیف می شوند. در نتیجه، بسیاری از زنان متوجه می شوند که رحم آنها پس از زایمان نوزاد، رتروورس شده است.

یائسگی:

در دوران یائسگی، میزان استروژن در زنان به سرعت در حال کاهش است. همانند بارداری، این می تواند باعث شود رباط هایی که رحم را در جای خود نگه می دارند ضعیف شوند، و به این ترتیب باعث تغییر وضعیت رحم می شوند.

مشکلات سلامت باروری:

 • برخی از مشکلات مربوط به سلامت باروری، از جمله بیماری التهابی لگنی و بیماری آندومتریوز، می تواند رحم را به عقب بچرخاند. این به این دلیل است که این بیماری ها می تواند به تشکیل بافت اسکار در داخل شکم منجر شود، و رحم را خارج از موقعیت قرار دهند.

علائم رحم رتروورس (روبه عقب) چیست؟

بیماری التهابی لگن

به طور کلی، اکثر زنان که این مشکل را دارند علائمی ندارند. با این حال، اگر علائم وجود داشته باشد، دو علامت رایج عبارتند از:

 • درد در هنگام رابطه جنسی، به ویژه رابطه واژینال (اختلال جنسی واژینیسموس را بشناسید)
 • درد هنگام قاعدگی 

این درد و ناراحتی ناشی از فشاری است که رحم رتروورس روی رکتوم و رباط ها در اطراف ستون فقرات وارد می کند. علائم نادر همراه با رحم رتروورس شامل:

 • درد کمر
 • افزایش عفونت دستگاه ادراری 
 • بی اختیاری
 • درد در هنگام استفاده از تامپون ها
 • مشکلات باروری

تشخیص رحم رتروورس چگونه است؟

اگر در معرض علائم رحم رتروورس هستید، ممکن است بخواهید پزشک شما را معاینه کند. با انجام چند آزمایش ساده، پزشک به راحتی می تواند مشکل شما را تشخیص دهد. تشخیص معمولا شامل موارد زیر است:

 • معاینه لگن
 • سونوگرافی شکم

تومور لگن

گاهی اوقات، تشخیص رحم رتروورس از تومور لگن سخت است. در این حالت، پزشک ممکن است معاینه رکتوواژینال انجام دهد.

آیا عوارضی همراه با رحم رتروورس وجود دارد؟

تعداد کمی از زنان مبتلا به رحم رتروورس، عواقبی را در نتیجه بیماری تجربه می کنند. با این حال، گاهی اوقات رحم رتروورس می تواند یک نشانه هشدار دهنده از یک بیماری دیگر، از جمله بیماری التهابی لگن یا آندومتریوز باشد. در صورتی که علائم زیر را دارید با پزشک خود تماس بگیرید:

در صورت عدم درمان، این شرایط می تواند اثرات خطرناکی بر اندام های تولید مثل و سلامت کلی شما داشته باشد.

آیا رحم رتروورس بارداری را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

بسیاری از زنان که رحم رتروورس دارند نگران هستند که بر باروری آنها تاثیر می گذارد. با این حال، این بیماری به هیچ وجه بر روی بارداری تأثیر نمی گذارد و اکثر زنان مبتلا به رحم رتروورس، حاملگی سالمی را تجربه خواهند کرد. اگر مشکلی در هنگام بارداری دارید، ممکن است نشانه ای از یک مشکل تولید مثلی باشد.  حتما برای کمک به متخصص مراجعه می کنید.

درمان رحم رتروورس چگونه است؟

بیماری آندومتریوز

اگر رحم رتروورس باعث درد و یا ناراحتی زیادی می شود، ممکن است بخواهید درمان کنید. روش های درمان عبارتند از:

ورزش:

 • زنان می توانند تمرینات زانو به سینه انجام دهند تا رحم را به محل مناسب خود بازگردانند. متأسفانه این به نظر می رسد یک راه حل موقت برای این مشکل است.

 رحم بند:

 • رحم بند یک دستگاه پلاستیکی است که در داخل واژن قرار داده می شود. این دستگاه به قرار گرفتن رحم در موقعیت مناسب کمک می کند. با این حال، این دستگاه ها تنها می توانند در کوتاه مدت به علت خطر ابتلا به عفونت واژن استفاده شوند.

عمل جراحی:

 • جراحی برای رحم رتروورس در دسترس است.  عمل جراحی UPLIFT رحم را با برش و کوتاه کردن رباط های پشتیبانی به محل خود باز می گرداند. UPLIFT یک عمل جراحی لاپاراسکوپی است که با کمک یک دوربین کوچک انجام می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir