bxs1

بارداری و نوزاد

یک فوق تخصص خون و سرطان بالغین با اشاره به اینکه امکان باردار شدن زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند، وجود دارد، گفت: درصد زیادی از زنانی که شیمی درمانی شده اند دچار یائسگی می شوند اما بازهم روش هایی وجود دارد که می توان شرایط حاملگی را برای فرد فراهم کند.

دکتر صفا نجفی  درباره سرطان پستان و امکان بارداری در زنان اظهار کرد: در کشور ما سرطان پستان به علت اینکه جمعیت جوان بیشتری داریم به نسبت کشورهای آمریکایی و اروپایی بیشتر مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه زنانی که باردار هستند و در حین حاملگی مبتلا به سرطان پستان می شوند اگر از ۱۲ هفتگی بارداری آنها گذشته باشد داروی شیمی درمانی از جفت رد نمی شود، افزود: بنابراین این زنان می توانند شیمی درمانی خود را ادامه دهند فاقد اینکه حتی کوچکترین صدمه به جنین وارد شود و پس از به دنیا آوردن کودک خود اعمال جراحی و رادیوتراپی را ادامه دهند.

این فوق تخصص خون و سرطان بالغین یادآور شد: زنانی که پس از گذشتن دو تا سه ماه از ازدواج مبتلا به سرطان پستان می شوند نیز می توانند باردار شوند چراکه روش هایی وجود دارد که قبل از شروع شیمی درمانی و درمان کامل بیمار می توان تخمک و حتی جنین را نگه داشت بنابراین آنچه که حائز اهمیت بوده این است که زنان در ابتدای راه به پزشک جهت پیشنهاد راهکارهای بارداری مراجعه کنند.

نجفی گفت: افرادی که ازدواج کرده اند ولی در حال حاضر مبتلا به سرطان پستان هستند و مراحل درمان آنها طی شده است و قصد بارداری دارند، امکان باردار شدن آنها وجود دارد اما کار مشکلی است.

وی بیان کرد: البته با توجه به اینکه این افراد شیمی درمانی شده و درصد زیادی از آنها یائسه می شوند، بارداریشان مشکل است ولی بازهم روش هایی وجود دارد که می تواند شرایط حاملگی را برای آنها فراهم کند بنابراین این افراد حتما باید تحت آزمایش و بررسی پزشک قرار گیرند تا بهترین روش به آنها پیشنهاد داده شود.

این فوق تخصص خون و سرطان بالغین اضافه کرد : افرادی که دچار سرطان پستان شده اند و تحت هورمون درمانی قرار دارند و دارای فرزند نیستند، پس از گذشت ۳تا ۴ سال پس از هورمون درمانی با مشورت پزشک معالج خود می توانند باردار شوند.

.

منبع : pezeshk.us