آکاایران: آزمایش هورمون FSH چیست؟

هورمون FSH قسمتی مهم از سیستم تولید مثل است. این هورمون مسئول رشد فولیکول های تخمدان است. فولیکول ها استروژن و پروژسترون را در تخمدان تولید می کنند و چرخه پریودی را در زن حفظ می کنند. در مردها، هورمون FSH قسمتی از رشد غده جنسی برای تولید اسپرم می باشد. آزمایش FSH مقدار FSH را در خون اندازه گیری می کند. پزشک آزمایش FSH را برای یافتن علائم سیستم تولید مثل سفارش می دهد.

هدف از آزمایش FSH چیست؟

باروری

آزمایش FSH یک آزمایش خون ساده است. از زنان خواسته می شود این آزمایش را در یک نقطه خاص در چرخه قاعدگی، معمولا چند روز اول انجام دهند.

آزمایش FSH برای زنان

در زنان، رایج ترین علل تست FSH عبارتند از:

آزمایش FSH برای مردان

در مردان، آزمایش FSH ممکن است انجام شود:

 • ارزیابی تعداد کم اسپرم
 • ارزیابی هیپوگنادیسم یا نارسایی گناد
 • ارزیابی بی اختیاری بیضه

آزمایش FSH برای کودکان

آزمایش FSH برای بلوغ زودرس مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون FSH برای تعیین بلوغ تاخیری کودک استفاده می شود. این اتفاق زمانی می افتد که ویژگی های جنسی و یا اندام ها در زمانی که باید رشد نکرده اند.

قبل از آزمایش هورمون FSH پزشک چه چیزی را باید بداند؟

در مورد هر دارو یا داروی تجویز نشده، مکمل های غذایی و ویتامین هایی که قبل از هر آزمایش پزشکی انجام می دهید، با پزشک خود صحبت کنید. شما باید در مورد هر نوع قرص کنترل تولد مانند دستگاه داخل رحمی به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است در نتایج آزمایش شما نقش داشته باشد. شما همچنین باید با پزشک خود در مورد هر گونه اختلالات درمانی پزشکی صحبت کنید، مانند موارد زیر:

 • بیماری تیروئید کنترل نشده ( رنج نرمال tsh چقدر است؟)
 • تومورهای هورمون وابسته به جنسیت
 • کیست های تخمدان (بخوانید: درمان کیست تخمدان با چند توصیه آسان)
 • خونریزی غیرعادی واژینال

این شرایط ممکن است با سطح FSH همراه باشد.

چه اتفاقی در طول آزمایش FSH می افتد؟

آزمون برای سطح FSH ساده است و شامل مراحل زیر است:

 • پزشک یک تورنیته را در بالای جایی که خون گرفته می شود، وسط می کند. خون معمولا از بازو گرفته می شود.
 • آنها محل را با یک ضد عفونی کننده تمیز کرده و استرلیزه کرده و یک سوزن را به طور مستقیم در ورید وارد می کنند.
 • اغلب افراد ابتدا چند لحظه درد شدید احساس می کنند، اما این درد به سرعت ناپدید می شود.
 • آنها در عرض چند دقیقه سوزن را خارج کرده و سپس پنبه یا پارچه ای کوچک را روی محل فشار می دهند.
 • آنها یک باند را سپس در محل می بندند.

خطرات آزمایش FSH چیست؟

خطرات عبارتند از:

 • انسداد مجاری تناسلی، یا سرگیجه در مواجهه با خون
 • سرگیجه (بخوانید: درمان خانگی سرگیجه و تهوع: 10 روش)
 • عفونت
 • کبودی
 • غده خونی
 • درد
 • قرمزی در محل سوزن

نتایج آزمایش FSH

سطح FSH بر اساس جنسیت و سن متفاوت است. همچنین به چرخه ماهانه زن وابسته است. هر آزمایشگاه یک محدوده مرجع کمی متفاوت دارد. شما باید نتایج خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

سطح بالای هورمون FSH نشانه چیست؟

سطح FSH بالا در زنان

اگر شما یک زن با سطح FSH بالا است، این ممکن است نشان می دهد:

 • از دست دادن عملکرد تخمدان یا ایجاد مشکل در تخمدان
 • یائسگی (بخوانید: دوران یائسگی زنان چیست؟)
 • سندرم پلی کیستیک تخمدان بیماری که هورمون های زن از تعادل خارج می شوند و باعث کیست تخمدان می شود.
 • اختلال کروموزومی، مانند سندرم ترنر زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند کروموزوم X زن از دست رفته باشد.

- افزایش FSH همچنین باعث کاهش تولید تخمک با کیفیت و نطفه برای باروری می شود. یک دلیل رایج برای این مسئله سن شماست. با افزایش سن، باروری شما شروع به کاهش می کند و تخمک های کمتری در تخمدان بالغ می شوند. کیفیت تخمک های باقی مانده کمتر از سال های اولیه است.

- تست هورمون FSH با سایر آزمایشاتی که سطح هورمون لوتئینیزه، استرادیول و پروژسترون را تعیین می کنند، برای تعیین ذخایر تخمدان زن استفاده می شود. اصطلاح "ذخیره تخمدان" به پدیده باروری زن مربوط به سن اشاره دارد.

- سطح هورمون FSH بالا به این معنی است که احتمال بارداری شما از حد انتظار برای سن شما کمتر خواهد بود. این بدان معنا نیست که احتمال بارداری موجود نیست، اما باردای شما سخت تر خواهد بود و به درمان ناباروری (بخوانید: درمان ناباروری فاقد علت) نیاز خواهید داشت.

سطح بالای FSH در مردان

اگر مرد هستید و سطح FSH در شما بالا است، نشانه مشکلات زیر می باشد: سندرم Klinefelter؛ یک بیماری نادر در مردها که به خاطر وجود کروموزوم X اضافی ایجاده شده و بر رشد مردانه تاثیر می گذارد.

 • عدم وجود بیضه با عملکرد نامناسب آن 
 • آسیب به بیضه در اثر بیماری مانند وابستگی به الکل
 • بیضه هایی که با درمان اشعه ایکس یا شیمی درمانی آسیب دیده اند.

مقدار FSH بالا در کودکان

مقدار FSH بالا در کودکان به معنی شروع بلوغ است.

مقدار FSH پایین نشانه چیست؟

مقدار FSH پایین نشان دهنده مشکلات زیر است:

 • زن تخمک تولید نمی کند.
 • مرد اسپرم تولید نمی کند.
 • هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز، که هورمون هایی در مغز هستند که مرکز را کنترل می کنند، به درستی عمل نمی کنند.
 • یک تومور با توانایی مغز در کنترل تولید FSH تداخل ایجاد کرده است.
 • استرس و وزن خیلی کم نیز بر مقدار FSH تاثیر می گذارد.

هورمون LH چیست؟

هورمون LH

- هورمون LH هورمونی مهم است که در زن و مرد تولید می شود. این هورمون به هورمون گنادوتروپین نیز معروف است و بر اندام جنسی در مرد و زن تاثیر می گذارد. برای زنان، بر تخمدان و برای مردان بر بیضه ها تاثیر می گذارد. LH نقش مهمی در بلوغ، قاعدگی زنان و باروری دارد. مقدار LH در خون نشان دهنده مشکلات مربوط به سلامت دستگاه تناسلی زنان می باشد. 

- هورمون LH هورمونی است غده هیپوفیز تولید می کند. غده هیپوفیز در پایه مغز قرار گرفته است و به اندازه نخودفرنگی است. اگر زن هستید، هورمون LH نقش مهمی در چرخه قاعدگی شما دارد. این هورمون با هورمون FSH کار می کند که گونادوتروپین دیگری است که به وسیله غده هیپوفیز تولید می شود. FSH فولیکول تخمدان را تحریک رده و موجب رشد تخمک می شود. همچنین تولید استروژن را در فولیکول آغاز می کند.

- افزایش در استروژن به غده هیپوفیز دستور توقف تولید FSH را داده و باعث تولید LH بیشتر می شود. تغییر به LH باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان یا فرایند تخمک گذاری می شود. در فولیکول خالی، پرباری سلول ها، باعث تبدیل شدن آن به جسم زرد می شود. این ساختار پروژسترون (هورمون ضروری برای بارداری) را آزاد می کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، مقدار پروژسترون کاهش یافته و چرخه دوباره شروع می شود.

-  اگر مرد هستید، غده هیپوفیز LH تولید می کند. این هورمون به گیرنده ها در سلول های خاصی از سلول های Leydig متصل می شود. این مسئله باعث آزادسازی تستوسترون، هورمون ضروری برای تولید سلول های اسپرم، می شود.

آزمایش خون LH چیست؟

- آزمایش خون LH مقدار LH موجود در جریان خون را اندازه گیری می کند. اگر زن هستید، مقدار این هورمون در خون با سن و چرخه قاعدگی متفاوت خواهد بود. همچنین با بارداری تغییر خواهد کرد. اگر پزشک آزمایش برای LH مربوط به باروری تجویز کند، خانم به آزمایشات متعددی برای پیگیری کاهش و افزایش مقدار هورمون نیاز خواهد داشت. مقدار LH به وسیله تحلیل نمونه ادرار اندازه گیری می شود.

- اگر مرد هستید پزشک آزمایش LH برای بررسی مقدار LH توصیه می کند. پزشک مقدار LH را بعد از تزریق گنادوتروپین آزادسازی هورمون اندازه گیری می کند. اندازه گیری LH بعد از دریافت هورمون به پزشک اطلاع می دهد مشکل غده هیپوفیز دارید یا مشکل به قسمت دیگری از بدن مربوط می شود.

دلایل انجام آزمایش خون LH چیست؟

دلایل زیادی برای انجام آزمایش خون LH وجود دارد. مقدار LH به باروری، قاعدگی و بلوغ مربوط می باشد.  دلایل انجام آزمایش هورمون  LH عبارتند از:

 • زن برای باردار شدن مشکل دارد.
 • زن پریودی نامنظمی دارد.
 • احتمالا خانم وارد یائسگی (دوران یائسگی زنان چیست؟) شده است.
 • مرد علائم تستوسترون پایین داشته باشد، مانند کاهش در میل جنسی
 • احتمالا بیماری هیپوفیز وجود دارد.
 • دختر یا پسر زود یا دیر وارد مرحله بلوغ شده اند. 

پزشک آزمایش خون LH را همراه با اندازه گیری هورمون های دیگر مانند تستوسترون، پروژسترون، FSH و استرادیول توصیه می کند. 

چرخه قاعدگی و یائسگی

اگر پریودی شما قطع شد یا نامنظم باشد، پزشک مقدار LH موجود در خون را بررسی می کند. مقدار LH بعد از یائسگی افزایش می یابد زیرا تخمدان شما عملکرد نامناسبی دارد و این ناشی از LH است.

باروری

اگر مشکلی در بارداری داشته باشید، پزشک آزمایش خون LH را توصیه می کند. سطح LH می تواند مشکل منبع تخمک در تخمدان زن و تعداد اسپرم مرد نشان دهد، که هر دو آنها بر باروری تاثیر می گذارد.

بلوغ

برای یک فرد جوانتر، پزشک ممکن است آزمایش خون LH برای پیدا کردن علت بلوغ تاخیری یا زودرس انجام می دهد. پزشک در مورد اینکه فرد علائم بلوغ را نشان می دهد یا خیر نظر می دهد. این علائم شامل رشد سینه و قاعدگی در دختران، رشد بیضه و آلت تناسلی در پسران و رشد موهای ناحیه تناسلی در پسران و دختران است.

بارداری

برای تعیین زمان تخمک گذاری، می توان از آزمون سطح ادرار استفاده کرد. هنگامی که LH شروع به افزایش می کند، این می تواند تخمک گذاری را به احتمال زیاد در عرض یک تا دو روز رخ دهد. این نوع تست ها می تواند در خانه انجام شود و اغلب برای افزایش احتمال باروری استفاده می شود. مهم است که توجه داشته باشید که این کار با آزمایش ادرار انجام می شود و نه آزمایش خون.

آزمایش LH چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش خون LH، متخصص بهداشت مقدار کمی خون از شما می گیرد؛ احتمالا از بازو. آزمایش در مطب دکتر یا آزمایشگاه انجام خواهد شد. سپس نمونه برای مقدار LH مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. برای بررسی خون، متخصص بهداشت بازوی شما را با یک نوار الاستیک می بندد تا رگ های شما دیده شوند. آنها پوست را ضد عفونی کرده و سوزن را به داخل رگ بازو وارد می کنند. یک لوله متصل به سوزن نمونه کوچکی از خون شما را جمع آوری می کند. این روند کوتاه و غالبا فاقد درد است. پزشک شما ممکن است چند روز نمونه خون از شما بگیرد. از آنجائیکه مقدار LH در خون با چرخه قاعدگی تغییر می کند، ممکن است چند نمونه برای اندازه گیری دقیق میزان LH شما ضروری باشد.

خطرات همراه با آزمایش خون LH چیست؟

خطرات زیادی در رابطه با خون گرفتن موجود نیست. محل سوزن ممکن است پس از آن خون گرفتن کبود شود، اما اگر با استفاده از باند بر روی آن فشار آورید، این کبودی کاهش می یابد. التهاب وریدها، که نادر است، ممکن است در هنگام کشیدن خون اتفاق بیفتد. این زمانی اتفاق می افتد که رگ بعد از خون گرفتن ملتهب شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، پزشک یک کمپرس گرم روی رگ قرار می دهد. اگر اختلال خونریزی دارید حتما برای جلوگیری از عوارض ناشی از خون گرفتن به پزشک خود بگویید.

چگونه می توان برای آزمایش خون LH آماده شد؟

پزشک باید دستورالعمل های دقیقی برای آماده شدن برای آزمایش خون به شما بگوید. ممکن است به شما گفته شود مصرف داروهای خاصی را که می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد، متوقف کنید، بنابراین مطمئن شوید که تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید. اگر زن هستید، باید 4 هفته قبل از تست، مصرف قرصهای هورمونی یا قرصهای دیگر را متوقف کنید. پزشک شما همچنین می خواهد تاریخ آخرین پریودی شما را بداند.
پیش از خون دادن به مدت هشت ساعت از خوردن یا نوشیدن اجتناب کنید. اگر هفت روز قبل از آزمایش خون LH هر گونه آزمایش یا روش با مواد رادیواکتیو انجام داده اید، به پزشک اطلاع دهید. این مواد می توانند با نتایج آزمایش تداخل دارا باشند.

دانستن نتایج آزمایش LH

پزشک به شما می گوید نتایج آزمایش کی آماده می شود و در خصوص سطح هورمون با شما صحبت می کند. مطابق نظر گروه آسیب شناسی و آزمایشگاه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو، مقادیر LH که در ادامه ذکر شده است طبیعی می باشد (مقادیر براساس واحد بین المللی بر لیتر (IU/L) است): 

 • خانم در فاز فولیکولی چرخه قاعدگی: IU/L 5/12- 9/1 
 • خانم در پیک چرخه قاعدگی: IU/L 3/76- 7/8
 • خانم در فاز جسم زرد چرخه قاعدگی: IU/L  9/16- 5/0
 • خانم باردار: کمتر از IU/L  5/1
 • خانم بعد از یائسگی: IU/L 54- 9/15 
 • خانم در حین استفاده از قرص های ضد بارداری: IU/L 6/5- 7/0
 • مرد بین سن 20 تا 70 سالگی: IU/L  9/7- 7/0
 • مرد بالای سن 70: IU/L 34- 1/3

نتایج بسته به شرایط شما متفاوت است برخی از تفاسیر عمومی LH به صورت زیر است.

نتایج آزماش هورمون LH برای زن ها

اگر زن هستید افزایش مقدار LH و FSH مشکلی در تخمدان را نشان می دهد. این مشکل شکست اولیه تخمدان نامیده می شود. دلایل شکست اولیه تخمدان عبارتند از:

 • تخمدانی که به درستی رشد نکرده است.
 • ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم ترنر
 • قرار گرفتن در معرض پرتو
 • سابقه مصرف داروهای شیمی درمانی
 • بیماری های خود ایمنی
 • تومور تخمدان
 • بیماری تیروئید یا آدرنال
 • تنبلی تخمدان
 • مقدار کم LH و FSH شکست ثانویه تخمدان نامیده می شود. این بیماری زمانی رخ می دهد که قسمت دیگری از بدن باعث شکست تخمدان شود. در بیشتر موارد، این مسئله نتیجه مشکل با مناطق مغز می باشد که در تولید هورمون ها به خصوص غده هیپوفیز نقش دارند.

نتایج آزماش LH  برای مردها

اگر مرد هستید، مقدار زیاد LH نشانه شکست اولیه بیضه می باشد. دلایل این بیماری عبارتند از:

 • ناهنجاری کروموزومی از جمله سندرم Klinefelter
 • شکست در رشد غده جنسی
 • سابقه عفونت ویروسی مانند mumps
 • ضربه روحی
 • قرار گرفتن در معرض پرتو
 • سابقه مصرف قرص های شیمی درمانی
 • بیماری خودایمنی
 • تومور مانند تومور سلول های بنیادین

شکست ثانویه بیضه به خاطر مشکلات مربوط به مغز مانند بیماری هیپوتالاموس اتفاق می افتد. همچنین اگر پزشک GnRH تزریق کند و LH کاهش یابد یا ثابت بماند، بیماری هیپوفیز اتفاق افتاده است. مقدار کم هورمون LH در مردان بالغ باعث کاهش تستوسترون می شود که علائم زیر را به دنبال دارد:

 • ناتوانی جنسی
 • کاهش میل جنسی
 • خستگی

نتایج آزماش LH  برای کودکان

برای کودکان، مقدار بالای LH باعث بلوغ زودرس می شود. این مسئله بلوغ پیش از موعد نامیده می شود. براساس نظر انجمن شیمی درمانی آمریکا، دخترها بیشتر از پسرها در معرض این مشکل هستند. دلایل زیر باعث این مسئله می شود:

 • تومور در سیستم عصبی مرکزی
 • آسیب مغزی
 • تورم یا عفونت در سیستم عصبی مرکزی مانند مننژیت یا ورم مغز
 • سابقه جراحی مغز
 • سابقه تابش دهی به مغز

بلوغ تاخیری با مقدار معمولی LH یا مقدار کم آن نشان دهنده بیماری های زیر است:

 • شکست بیضه یا تخمدان
 • کمبود هورمون
 • سندرم ترنر
 • سندرم Klinefelter
 • عفونت مزمن
 • سرطان
 • بیماری مربوط به غذا خوردن

داروهایی که به تنظیم LH کمک می کنند عبارتند از:

خلاصه آزمایش LH

بررسی LH بیماری های باروری را نشان میدهد. اگر پزشک تشخیص داد بیماری دارید که بر تخمدان، بیضه ها و مغز تاثیر گذاشته است، آزمایش نتایج بیشتری به شما ارائه خواهد کرد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir