bxs1

بارداری و نوزاد

سرماخوردگی نوزادان و عفونت دهان، بینی و گلو (دستگاه تنفسی فوقانی) ناشی از یکی از انواع ویروس های مختلف است. نوزادان در شرف سرماخوردگی هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز در حال توسعه و به دست آوردن قدرت هستند. آنها زمانی که فردی با عطسه یا سرفه می کند و در هوا پخش می شود و ویروس سرما خوردگی را به هوا می فرستد مبتلا می شوند.

آنها همچنین می توانند از طریق تماس سرماخورده شوند. بنابراین همیشه با ماسک دهان خود را بپوشانید و دست ها را بعد از عطسه بشویید . سرماخوردگی راحت منتقل می شود و ممکن است کودک شما چندین بار سرماخورده شود، زیرا اولین بار از زمانی که یک کودک بزرگتر می تواند انواع مختلفی از ویروس ها را در خانه شما، گسترش می یابد.

علائم
اگر کودک شما سرماخوردگی داشته باشد، ممکن است برخی از موارد زیر را مشاهده کنید:

تب
سرفه کردن
چشم های قرمز
گلو درد
گرفتگی، آبریزش بینی
از دست دادن اشتها
تحریک پذیری و بی حسی بودن
گره های لنفی متورم شده (زیر زیر بغل، گردن و پشت سر)
ممکن است کودک شما دچار مشکل تنفس از طریق بینی خود شود اگر بینی گرفته باشد، بنابراین تخلیه احتمالا دشوار خواهد بود .

اگر کودک شما در شب بخوابد، طی چند هفته اول، او احتمالا چندین بار بیدار خواهد شد، زیرا بینی او گرفته است . انتظار می رود که همراه کودکتان باشید، او را آرام کنید و بینی او را پاک کنید. سرماخوردگی باید طی ۱۰ روز یا بیشتر از بین برود. در نوزادان ممکن است سرماخوردگی تا دو هفته طول بکشد.

درمان
سرماخوردگی به تنهایی برطرف خواهد شد . اما چند چیز که می توانید انجام دهید برای کاهش ناراحتی وجود دارد:

اطمینان حاصل کنید که کودک شما مقدار زیادی استراحت می کند.
کودک را تشویق کنید که غذاهای پستان یا بطری اضافی را مصرف کند. کودک شما نیز می تواند آبریزش بینی داشته باشد. این مایعات او را هدر داده و تب را در صورت داشتن او حفظ می کند.
کودک شما خیلی جوان است تا بینی خود را پاک کند . بنابراین برای پاک کردن بینی به او کمک کنید تا راحت تر تنفس کند . شما همچنین می توانید کمی پماد را به خارج از سوراخ های نوزاد خود بمالید تا هر گونه تحریک را کاهش دهید.
استامینوفن نوزاد را برای کاهش تب مصرف کنید. اگر کودک شما بیش از شش ماه باشد، می توانید ایبوپروفن را نیز پیشنهاد دهید. اطلاعات مربوط به دوز را بررسی کنید و یا از پزشک یا داروساز خود در صورت عدم اطمینان بپرسید. شما ممکن است درباره پیوند میان استامینوفن و نوزادان مبتلا به آسم شنیده باشید. اطمینان حاصل شود که هیچ استامینوفن ایجاد کننده این مشکلات نیست.
اگر کودک شما دچار تخلیه بینی شدید باشد، قطره نمک یا اسپری بینی ممکن است به رفع آبریزش بینی کمک کند .
بخارساز ممکن است به کودک شما کمک کند تا راحت تر تنفس کند. تنفس در بخار ممکن است به تخلیه بینی کمک کند. با این حال، اطفال خود را به آب گرم و بخار نزدیک نکنید، زیرا خطر ابتلا به پوسیدگی آن وجود دارد . یک گزینه امن تر این است که نوزاد خود را به حمام ببرید . آب گرم و یا دوش را روشن کنید، درب را ببندید و چند دقیقه بمانید .
اگر کودک شما فاقد هیچ گونه نشانه ای دچار مشکل باشد، مطمئن شوید که چیزی در چهره اش موجود نیست.
داروهای ضد سرفه و داروهای سرما خوردگی را به کودک خود ندهید . آنها نباید به کودکان زیر ۶ سال داده شود .
اگر نوزاد شما کمتر از سه ماه است، ابتدا نوزاد خود را به دکتر ببرید.
برای یک کودک بیش از سه ماه، ممکن است بخواهید او را به دکتر برسانید تا تأیید کنید که دچار سرماخوردگی است.
همچنین کودک خود را به دکتر ببرید در صورتیکه:
سرما خوردگیش پس از پنج روز بهبود نیافته است
تبش با استامینوفن خوب نشده است
او دچار تنفس مشکل است
او سرفه ای دارد که قطع نمی شود
او گوش های خود را مالش می دهد و به نظر می رسد تحریک شده است – این می تواند یک عفونت گوش باشد
او سرفه ای با مخاطی سبز، زرد یا قهوه ای است، یا از بینی اش خارج می شود
او خیلی بیش از حد معمول خواب آلود است و میل به غذا خوردن و یا بازی ندارد یا بی حال است و شما نمیتوانید او را خوب کنید
راه های پیشگیری
تغذیه با شیر مادر یکی از بهترین راه های محافظت از سلامتی نوزاد شماست. آنتی بادی های شما، مواد شیمیایی موجود در خون شما که با عفونت ها مبارزه می کنند، به کودک شما می رسد . این یک راه کامل برای محافظت از سلامت کودک شما نیست، اما مادران شیرده بهتر است که از سرماخوردگی و سایر عفونت ها جلوگیری کنند.
شما همچنین می توانید کودک خود را با تلاش برای دور نگه داشتن او از هر کسی که سرفه می کند یا سرماخورده است محافظت کنید. یا از آنها بخواهید قبل از برخورد با کودک دستهایشان را کاملا بشویند.
اگر شما یا شریک زندگی خود را سیگار می کشید، آن را رها کنید و کودک خود را به مناطقی که مردم سیگار می کشند نبرید. نوزادانی که با سیگاری ها زندگی می کنند، سرماخوردگی بیشتری دارند و سرماخوردگی آنها بیشتر از نوزادانی است که در معرض سیگار قرار نگرفته اند.

.

منبع : pezeshk.us