آکاایران: قرص ال دی چگونه عمل می کند؟

تقریبا تمام انواع قرص های کنترل بارداری حاوی هورمون هستند. اما برخی از آن ها هورمون ندارند. روش های پیشگیری مانند کاندوم استثناء است، مانند روش های بستن لوله ها – که در آن لوله ها گره می خورند- و روش باروری، که اساسا به شما کمک می کند چرخه باروری را زیر نظر داشته باشید و در حین نزدکی ( در هفته چند بار نزدیکی کنیم؟) فاقد حفاظت جنسی از بارداری جلوگیری می شود. نهایی ترین و پرطرفدارترین نوع غیر هورمونی کنترل بارداری، IUD مسی است. IUD (بخوانید: با IUD از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید) مسی گران است و احتمال مسمومیت با مس و عوارض جانبی گرفتگی عضلات و خونریزی سنگین نیز وجود دارد.

بنابراین بیشتر زنان به کنترل هورمونی روی می آورند. عملکرد آن کاملا ساده است: اگر پروژسترون (بخوانید: پروژسترون تزریقی برای جلوگیری از بارداری) در جریان خون وجود داشته باشد، بدن نمی تواند تخمک گذاری (بخوانید: دوران تخمک گذاری در زنان) کند. بنابراین، همه گزینه های کنترل هورمونی شامل برخی از انواع پروژسترون مصنوعی است. بعضی از آنها در مخلوط حاوی استروژن نیز هستند، زیرا بعضی از زنان برای رسیدن به بهترین تعادل هورمونی به آن نیاز دارند. این گزینه های کنترل بارداری به شکل قرص رایج هستند، اما می توان آنها را در قالب پچ، آمپول، ایمپلنت، دخول واژنی یا IUD نیز یافت.

اثر چاق کنندگی  قرص ال دی از گذشته تا حال:

قرص های کنترل بارداری

- قرص های کنترل بارداری برای اولین بار در دهه 1960 اختراع شد، در آن قرص ها حدود 1000 برابر پروژسترون و استروژن نسبت به قرص های موجود وجود داشت. این یک تفاوت فوق العاده زیاد است. در آن زمان، تمام عوارض جانبی شامل افزایش وزن بسیار شدیدتر و بسیار شایع تر بود، به این دلیل که مقدار هورمون ها بسیار بالاتر بود.

- علاوه بر این، امروزه بسیاری از زنان پس از شروع مصرف قرص، "عادی سازی" را تجربه می کنند. ممکن است یک دوره اولیه افزایش وزن وجود داشته باشد، اما بعد از سه ماه استفاده نشانه ها کاهش می یابد. از نظر بیوشیمیایی، غده هیپوفیز یاد می گیرد چگونه با هورمون های خارجی کنار بیاید.

- در نهایت، همانطور که قبلا گفتم، بیشتر زنان معتقدند قرص های کنترل بارداری سبب افزایش وزن می شود، اما این مسئله درست نیست. تجزیه و تحلیل های متاآنالیز از دوزهای مختلفت نشان می دهد که قرص ال دی بر افزایش وزن تأثیر ندارد.

چرا چاقی ناشی از قرص ال دی امروزه نیز باعث نگرانی می شود؟

اکثر زنان در طول مصرف قرص ال دی افزایش وزن را تجربه نمی کنند، اما برخی با افزایش وزن مواجه می شوند. علاوه بر این، فرمولاسیون های خاصی از قرص های کنترل بارداری از دیگران سالم تر هستند. به عنوان مثال، در یک مطالعه، مصرف کنندگان Depo-Provera در طول 18 ماه به طور متوسط ده پوند افزایش وزن داشتند. هورمون هایی که می توانند بر وزن شما تأثیر بگذارند به سه شکل عمل می کنند:

  • افزایش اشتها
  • احتباس آب، و
  • افزایش میزان رسوب چربی

افزایش وزن ناشی از قرص ال دی

افزایش اشتهای ناشی از قرص ال دی

- برخلاف آنچه حدس می زنید استروژن باعث کاهش اشتها می شود. استروژن با افزایش توانایی فعالیت های پرخوری برخی از پپتیدهای روده، به ویژه کلستی استوکینین باعث کاهش مصرف کالری می شود. هر چه مقدار کلستسیتوکینین تولید شده توسط روده بیشتر باشد، مغز احساس پری بیشتری می کند. علاوه بر این، استرادیول باعث تحریک فعالیت ضد انعقادی (توقف خوردن) POMC / CART و مهار کردن عصبی NPY / AgRP  می شود.

- از طرف دیگر، پروژسترون اشتها را تحریک می کند. ابتدا پروژسترون اثرات سفتی استروژن را از بین می برد، زیرا استروژن و پروژسترون اغلب برای تعادل در بدن استفاده می شوند. همچنین اشتها را تحریک می کند. به همین دلیل است که هرچه به پریودی نزدیک تر می شوید، اشتهای شما برای دسر بیشتر می شود.

- تستوسترون باعث افزایش اشتها می شود - که مربوط به زنان مبتلا به کیست تخمدان یا افزایش سطح تستوسترون است. همچنین تستوسترون تمایل به ذخیره چربی در شکم را افزایش می دهد. کاهش میزان تستوسترون با به حداقل رساندن استرس و غلبه بر مقاومت به انسولین یک راه عالی برای کمک به کاهش وزن و تنظیم میل غذایی است.

احتباس آب ناشی از مصرف قرص ال دی

- فرمولاسیون قرص هایی که مقادیر زیادی از استروژن و پروژسترون دارند و یا به خصوص دارای استروژن بالایی هستند می تواند باعث حفظ آب شود. استروژن سبب بازتولید سدیم بافتها می شود که سطوح سدیم در مایعات بدن را افزایش می دهد. افزایش سدیم موجب افزایش وزن آب می شود، زیرا بدن سدیم اضافی با آب اضافی را متعادل می کند. هر چقدر سدیم بیشتری در اطراف فضای بین سلولی شناور باشد، باعث می شود بدن آب بیشتری به آن مناطق بفرستد.

- استروژن می تواند در اثر افزایش وزن ناشی از آب، شما را چاق (رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟ ) کند.

- پروژسترون، از سوی دیگر، سبب احتباس سدیم می شود، اما آن را فضای آزادی که استروژن ذخیره می کند، ذخیره نمی کند. در عوض، پروژسترون تمایل به کار بیشتر در تنظیم دیگر هورمون های مهم در این فرایند دارد، که باعث کاهش مایعات می شود. بنابراین، پروژسترون تا حدودی یک دیورتیک است.

- یک قرص با دوز پایین باعث حفظ آب نمی شود. قرص های با دوز بالا و به خصوص استروژن بالا می توانند باعث احتباس آب شوند.

رسوب چربی ناشی از مصرف قرص ال دی

- استروژن تجمع چربی را افزایش می دهد؛ به ویژه در ناحیه ساق پا، باسن، ران و سینه ها. با این حال - خائن واقعی در این داستان، نوعی خاص از پروژسترون است.

- همه هورمون ها با هم برابر نیستند. یکی از مهمترین بخش های این بحث کلیدی که تا به حال به آن پرداخته شده این واقعیت است که "هورمون" در قرص های ال دی در واقع هورمون های زنانه نیستند. آنها در آزمایشگاه ها، معمولا از پروتئین های گیاهی تولید می شوند. Yams یک عضو استروژنی مورد علاقه برای قرص های ال دی است که برای ترکیب سنتز محبوب ترین فرم استروژن " "ethinyl estradiol استفاده می شود.

- بنابراین هورمونها در آزمایشگاهها تولید میشوند و همه آنها با یکدیگر برابر نیستند. هشت نوع "پروژستین" وجود دارد. آنها را می توان به سه دسته گسترده تقسیم کرد: پروژسترونی، استروژنی و آندروژنی. هورمون هایی که بیشتر مانند هورمون های مردانه در بدن عمل می کنند، اندروژنیک هستند.

- تحقیقات نشان می دهد که انواع قدیمی تر قرص هایی که پروژستین های آندروژنی بیشتری مصرف می کنند باعث افزایش بیشتر وزن می شوند. فرمول های نوین با پروژستین های اندروژنیک باعث افزایش وزن کمتری می شوند.
برخی از انواع آندروژنیک – آنهایی که نباید مصرف کنید، لوونورژسترل و نورژسترل هستند. شایان ذکر است که لوونورژسترل (قرص لونژیل (اووسیز) رایج ترین پروژسترونی است که تجویز می شود.

سه نوع آندروژنیک از پروژستین و آنهایی که باعث افزایش وزن می شوند عبارتند از :

  • norgestimate
  • desogestrel
  • .drospirenone

پروژسترون آندروژنی مانند لوونورژستلل هنوز به دلایلی استفاده می شود. یکی از دلایل این است که مشکلی برای افزایش وزن ایجاد نمی کنند. یکی دیگر از این دلایل این است که این پروژستین های خاص در کاهش خطرات قرص های حاوی استروژن بهتر از سایر پروژستین ها هستند. آنها تعادل بهتری را ارائه می دهند. تعادل بهتر باعث کاهش خطر ترومبوآمبولی عروقی و سکته مغزی می شود- به همین دلیل است که پروژستین های آندروژنی پروژستین انتخابی در اکثر کشورها است. 

آیا قرص ال دی باعث افزایش وزن می شود؟

قرص های ال دی با پروژسترون بالا- یا آن هایی که استروژن ندارند – باعث افزایش اشتها می شوند و در نتیجه باعث افزایش وزن در کوتاه مدت می شوند. مصرف قرص های ال دی به مقدار زیاد باعث احتباس آب می شود
به نظر می رسد پروژسترونهای "آندروژنیک" بالا بیشتر باعث افزایش وزن می شوند.در اکثر زنان، قرص ال دی باعث افزایش وزن نمی شود، مخصوصا اگر قرص بیش از سه ماه استفاده نشود.  افزایش وزن به عنوان یک عارضه جانبی برای قرص های ال دی ذکر می شود. افزایش وزن در همه اتفاق نمی افتد، اما برای برخی از افراد دیده می شود. قرص های آندروژنی ممکن است بیشترین افزایش وزن را موجب شوند. همچنین باعث افزایش اشتها و آب حبس شده می شوند. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir