bxs1

نبض ما– تیمی از پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو، بررسی کردند که آیا بین جنسیت جنین و سیستم ایمنی مادر ارتباطی وجود دارد یا نه. این تحقیق هم بر اساس شواهد روایی بوده و هم بر اساس مطالعات علمی که جنسیت جنین می تواند بر واکنش های فیزیولوژیکی گوناگون در مادر اثر بگذارد. معلوم شد، کنترل گلیسمیک، فشار خون و میزان کورتیوزل همگی بسته به جنسیت جنین ، می توانند متفاوت باشند.

در این تحقیق، ۸۰ زن باردار در اوایل، اواسط و اواخر مراحل بارداری شان مورد آزمایش قرار گرفتند. ۴۶ مادر، جنین پسر و ۳۴ مادر، جنین دختر در رحم داشتند. محققان سلول های ایمنی آنها را در معرض باکتری قرار دادند تا  ببینند واکنش سیستم ایمنی شان بسته به جنسیت جنینی که در شکم دارند، چه تفاوت هایی دارد.

bxs2

محققان، سطح سایتوکین ها را در زنان باردار به طور خاص، آزمایش کردند. سایتوکین ها، مولکول های سیگنال دهنده ای هستند که سیستم ایمنی و التهاب را تنظیم می کنند. به این مولکول ها گاهی مولکول های اورژانسی نیز گفته می شود زیرا برای مبارزه با بیماری، توسط بدن ترشح شده و به سلول های کمک می کنند زمانی که التهابی در بدن است، با همدیگر ارتباط برقرار کنند.

سایتوکین ها بخشی از واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن هستند، اما اگر پیوسته ترشح شوند، می توانند باعث بیماری شوند؛ درست مانند این موضوع که التهاب تا حدی، جزئی از واکنش ایمنی بدن است که زیاد ِ آن می تواند موجب درد و ناراحتی و خستگی شود.

آیا جنسیت جنین بر سیستم ایمنی مادر اثر دارد؟ آیا جنسیت جنین بر سیستم ایمنی مادر اثر دارد؟

در این آزمایشات، سطح سایتوکین ها هم در خون و هم در نمونه های آزمایشگاهی ِ قرار گرفته در معرض باکتری ها، تجزیه و تحلیل شد.

bxs3

به گزارش نبض ما، یافته ها نشان داد که زنان باردار با جنین دختر، ممکن است علائم شدیدتری از یک سری بیماری ها را تجربه کنند.

 هر چند در سطح سایتوکین های موجود در خون، بر اساس جنسیت جنین، تفاوتی مشاهده نشد، اما یافته ها حاکی از آن هستند که سلول های ایمنی زنانی که جنین دختر در رحم دارند، در مواجهه با باکتری ها، سایتوکین های پیش التهابی بیشتری تولید می کنند.

به عبارت دیگر مادرانی که جنین دختر دارند، وقتی سیستم ایمنی شان دچار چالش می شود، در مقایسه با زنانی که جنین پسر دارند، واکنش های التهابی شدیدتری بروز می دهند.

این افزایش التهاب که در مطالعه دیده شد می تواند توجیه کننده ی این موضوع باشد که چرا زنان باردار با جنین دختر، علائم شدیدتری نسبت به بیماری هایی که از قبل داشته اند نشان می دهند. نمونه هایی که این محققان ارائه کرده اند شامل آسم و آلرژی می شود که علائم هر دو با داشتن جنین دختر در رحم، تشدید می شوند.

آیا جنسیت جنین بر سیستم ایمنی مادر اثر دارد؟ آیا جنسیت جنین بر سیستم ایمنی مادر اثر دارد؟

به گزارش نبض ما، سرپرست این مطالعه، Armanda Mitchell، یافته های مهم آزمایشات شان را اینگونه توضیح می دهد:

«این تحقیق به زنان و متخصصان زنان و زایمان و ماماها کمک می کند، تا بفهمند جنسیت جنین، یکی از فاکتورهایی است که می تواند روی واکنش بدن مادر نسبت به چالش های ایمنی روزانه اش تاثیر بگذارد.

به عبارت دیگر این نتایج ما را به سمت تحقیقات بیشتر و گسترده تری در این مورد سوق دهد که تفاوت های موجود در عملکرد سیستم ایمنی چطور می تواند واکنش مادر باردار نسبت به ویروس ها و عفونت های متفاوت و یا بیماری های مزمن (مانند آسم) را تحت تاثیر قرار دهد، مثلا اینکه آیا این واکنش ها تاثیری روی سلامت جنین دارند یا خیر.»

bxs4

برای درک اینکه بارداری چگونه التهاب را تحت تاثیر قرار می دهد به تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است.به گزارش نبض ما، به گفته ی محققان، هورمون های جنسی و یا سایر هورمون های یافته شده در جفت، می توانند بر میزان التهاب اثر بگذارند.

توجه داشتن به حمایت از عملکرد سیستم ایمنی، مهم است که البته لزوما به معنی تقویت آن نیست، چون داشتن واکنش ایمنی بسیار قوی یا بسیار ضعیف، مشکل ساز خواهد بود.

به گزارش نبض ما، تحقیقات نشان داده که ورزش کردن، یکی از چیزهایی است که ضامن عملکرد سالم سیستم ایمنی است و همچنین مصرف برخی از خوراکی ها مانند سبزیجات برگدار و فعالیت های آرامش بخش مانند مدیتیشن نیز همین نقش را دارند. البته، همیشه باید قبل از ایجاد هر گونه تغییری در روتین ورزشی یا عادت های غذایی، با پزشک یا مراقب بهداشت خود مشورت کنید.

ضمنا این محققان تاکید کردند که در مورد ارتباط جنسیت جنین با سایر بیماری های مادر مانند پریکلامپسیا و همچنین عوارض منفی بارداری مانند تولد زودرس، به اطلاعات بیشتری نیاز است.

نبض ما– مترجم:هدی بانکی

https://www.medicalnewstoday.com


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir