آکاایران: رابطه دخانیات و ناباروری مردان

بارداری و نوزاد

مصرف الکل و یا هرنوع مواد مخدر میزان تولید و حرکت نطفه را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است موجب ناباروری مردان شود

جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه استعمال دخانیات می تواند سبب ناباروری مردان شود، گفت:با انجام معاینه فیزیکی، ارزیابی هورمون، نمونه برداری بافتی و در صورت لزوم آزمایش ژنتیک می توان موانع ناباروری مردان را شناسایی کرد.

سلمان اسلامی با اشاره به اینکه ناباروری مشکل شایعی در میان مردان است، گفت: مصرف الکل و یا هرنوع مواد مخدر میزان تولید و حرکت نطفه را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است موجب ناباروری(sterility) مردان شود. استعمال سیگار و حتی استنشاق دود سیگار نیز ممکن است موجب نازایی در مردان شود.

وی گفت: از هر 100 مرد یک نفر قادر به تولید اسپرم نیست. برای بررسی دقیق و تشخیص علت ناباروری و درمان به هنگام، لازم است به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

این جراح کلیه و مجاری ادراری اضافه کرد: ارزیابی ها حاکی از آن است که از هر 20 مرد، یک نفر به دلیل تولید اسپرم کم دارای نوعی مشکل نازایی(Infertility) است.

وی با تاکید بر اینکه تشخیص مشکل باروری مردان با روش های متفاوتی امکان پذیر است، گفت: تقریبا 15درصد از مردان نابارور دارای میزان نطفه طبیعی هستند.

اسلامی افزود: با انجام معاینه فیزیکی، ارزیابی هورمون، نمونه برداری بافتی و در صورت لزوم آزمایش ژنتیک می توان موانع ناباروری و مشکلات مرتبط را شناسایی کرد.

این جراح کلیه و مجاری ادراری در پایان با تأکید بر اینکه مشکلات ناباروری مردان قابل تشخیص و درمان است گفت: مشکلات تولید اسپرم و هورمونی از علل ناباروری در مردان است.

.

منبع : pezeshk.us