آکاایران: انتقال هپاتیت C به نوزادان توسط زنان باردار معتاد

bxs1

بارداری و نوزاد

تعداد زنان بارداری که به ویروس هپاتیت سی (HCV) مبتلا هستند، تقریبا دو برابر شده است. این به نوبه ی خود می تواند تعداد نوزادانی که با این عفونت خطرناک متولد می شوند را افزایش دهد.
برطبق گزارش جدیدی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مصرف گسترده ی مواد مخدر تزریقی باعث افزایش سریع میزان ابتلا به عفونت هپاتیت C در میان جوانان شده است. این پیامدی از اپیدمی اُپیوئید در ایالات متحده است، چون بیشتر مردم پس از معتاد شدن به داروهای مسکن نسخه ای به مخدرهای تزریقی روی می آورند.
CDC می گوید که امروزه اکثر افراد از طریق استفاده ی مشترک از سرنگ ها یا سایر تجهیزات تزریقی مواد مخدر به هپیاتیت C مبتلا می شوند.
CDC می گوید این بدان معناست که نوزادان بیشتری در داخل رحم مادر در معرض این ویروس مضر کبدی قرار دارند. انتقال این ویروس از مادر به نوزاد در حدود ۶ درصد از موارد اتفاق می افتد.
دکتر ماریسل پیلاپیل، متخصص داخلی و متخصص اطفال در مرکز پزشکی کودکان کودکان در نیوهید پارک نیویورک می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که باید به مادران در مورد خطر انتقال هپاتیت C به نوزادان، آموزش های لازم داده شود.» پیلاپیل در این مطالعه شرکت نداشت.
او اضافه می کند که این آموزش باید زنان را با عوامل خطر ابتلا به هپاتیت C آشنا سازد تا بتوانند در وهله ی اول از آلوده شدن خودشان جلوگیری کنند.
این تیم تحقیقاتی به رهبری ترزا واتز از دانشکده ی پرستاری دانشگاه ویسکانسین – مدیسون می گوید که متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند با انجام آزمایشات غربالگری هپاتیت C روی زنانی که در سنین باروری هستند و درمان افراد مبتلا به این عفونت از نوزادان محافظت کنند.
واتز و همکارانش می خواستند ببینند که آیا زنان باردار و نوزادان شان برای هپاتیت C مورد آزمایش قرار می گرفتند یا نه. آنها اطلاعات مربوط به سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ از برنامه ی بیمه ی درمانی ویسکانسین را تجزیه و تحلیل کردند.
محققان دریافتند که در مقابل یافته های ملی، نسبت زنان باردار مبتلا به هپاتیت C در طول آن زمان ۹۳ درصد افزایش یافت.
نرخ تولد برای مادران مبتلا به ویروس هپاتیت C از ۲٫۷ درصد به بیش از ۵ درصد رسید.

اما بر طبق این مطالعه فقط یک سوم از نوزادان متولد شده از مادران آلوده، تحت آزمایش قرار گرفتند و این ویروس در ۴ درصد از آنها تشخیص داده شد.
پیلاپیل می گوید: «من از میزان پایین غربالگری نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به هپاتیت C شوکه شدم.» او اضافه می کند که باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا متخصصان زنان قبل از زایمان، وضعیت هپاتیت C مادران باردار را بررسی کنند.
نویسندگان مطالعه نیز همین نظر را دارند. آنها می گویند: «باتوجه به اینکه میزان ابتلا به عفونت HCV (هپاتیت c) در میان زنان جوان در سنین باروری در سطح ملی در حال افزایش است، اقدامات لازم برای غربالگری زنان باردار برای HCV و بررسی نوزادان متولدشده از ماردان آلوده به HCV باید بهبود یابد.»
توصیه های آنها: تمام زنان بارداری که فاکتورهای خطر هپاتیت را دارند، مورد آزمایش قرار دهید و روی نوزادان متولدشده از مادران آلوده، نظارت بهتری داشته باشید.
این گزارش می گوید که نشانه های عفونت هپاتیت C معمولا در نوزادان به آرامی ظاهر می شوند. در حالی که ممکن است برخی از موارد خفیف باشند اما بقیه می توانند شدیدتر بوده و حتی به پیوند کبد نیاز پیدا کنند.
این یافته ها در ۲۷ اکتبر در گزارش هفتگی CDC در مورد شیوع مرض و مرگ و میر ارائه شد.

.

منبع : pezeshk.us