آکاایران: در یک حاملگی طبیعی افزایش وزن چقدر است؟

bxs1

افزایش وزن در یک حاملگی طبیعی، نتیجه یک فرآیند فیزیولوژیک است که جهت رشد جنین و مادر، به صورت ویژه ای طراحی شده است.
افزایش وزن در دوران بارداری در زنان مختلف متفاوت است. اساس و هدف کنترل وزن در دوران بارداری بهبود وضع تغذیه برای مادر وجنین است. با این وجود دوره بارداری به هیچ وجه نباید زمان کنترل وزن و رژیم گرفتن باشد. افزایش وزن در یک حاملگی طبیعی، نتیجه یک فرآیند فیزیولوژیک است که جهت رشد جنین و مادر، به صورت ویژه ای طراحی شده است. افزایش وزن متعادل در دوران بارداری، سبب کم شدن میزان مرگ ومیر نوزاد، افزایش وزن متوسط تولد و کاهش امکان تولد نوزاد با وزن کم می گردد.

افزایش وزن در دوران بارداری در زنان مختلف، متفاوت است. مادران جوان و اول زا نسبت به مادران مسن تر و چندزا معمولا اضافه وزن بیشتری دارند. به هر حال،۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم اضافه وزن توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمش های مختلف کرده اید، این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما درحقیقت، بیشتر این اضافه وزن، مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون است. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود، چربی اضافه نیست، بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلا در سه ماهه اول، فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.

در سه ماهه اول، فقط ۵,۱ تا ۵.۲ کیلوگرم، وزنتان بیشتر می شود، سپس تقریبا تا ماه هشتم، هفته ای ۲۲۰ گرم تا ۴۵۰ گرم و در ماه نهم، اضافه وزن جزئی خواهید داشت. اگرچه این فقط یک روش تجربی است. شما ممکن است در یک ماه، فقط ۵.۱ کیلوگرم و ماه بعد، ۳ یا ۴ کیلوگرم وزنتان زیاد شود.

به طور کلی پزشکتان اضافه وزن تدریجی شما را فاقد افزایش یا کاهش ناگهانی، کنترل خواهد کرد. به هر حال، بهتر است در سه ماهه اول، افزایش وزن زیادی نداشته باشید، به دلیل اینکه این وزن اضافه، مربوط به خودتان می شود نه جنین و بعد از زایمان، کاهش آن، مشکل تر خواهد بود.

علاوه بر این، حالت بارداری در خانم ها متفاوت است و بستگی به استخوان بندی، قد و بدن آنها دارد. دو خانم باردار که مراحل بارداری یکسان را گذرانده باشند، حتی اگر هنگامی که حامله شده اند، هم وزن باشند و به یک اندازه هم، وزنشان اضافه شده باشد، با یکدیگر متفاوتند. اگر بیشتر از میزان توصیه شده، اضافه وزن پیدا کرده اید، چه باید کرد؟ در حقیقت، اضافه وزن زیاد در دوران بارداری، خطراتی مانند دیابت حاملگی، افزایش فشار خون، واریس، کمردرد، زایمان پیش از موعد و زایمان به روش سزارین را به دنبال دارد.

تنها حدود ۵,۴ تا ۵.۵ کیلوگرم به خاطر کودک، جفت و مایع جنینی، هنگام زایمان کم خواهد شد و چند کیلوگرم نیز در هفته های اول پس از زایمان، به خاطر مایعات بدنی و گاهی اوقات، کمی به علت شیردهی از دست خواهید داد. آنچه که می ماند، باید بعد از دوران نقاهت، با ورزش از بین برود. از طرفی دیگر، اضافه وزن خیلی کم هم می تواند بر رشد و نمو طبیعی جنین اثر بگذارد و این وضعیتی است که به آن “کندی رشد درون رحم” و یا “محدودیت رشد درون رحم” یا IUGR می گویند. (IUGR شرایطی است که کودک نسبت به سن حاملگی، کوچک تر از انتظار است و به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.)

جنینی که از مواد غذایی ضروری محروم شده، سعی خواهد کرد آنها را از ماهیچه ها و چربی های بدن مادر که به نظر سودمند می رسند، دریافت کند ولی در حقیقت به “کتونوریا” منجر خواهد شد. (کتونوریا واکنش متابولیسمی است که ترکیبات خطرناکی به داخل جریان خون آزاد می کند که میتواند رشد جنین را کندتر کند.) فاقد جذب کربوهیدرات کافی، کالری ای که از پروتئین گرفته می شود، به جای اینکه برای رشد مغز و ماهیچه های جنین به کار رود، صرف سوخت انرژی می شود. در نتیجه طبق آمار، کودکان کم وزن نسبت به کودکانی که وزن طبیعی دارند، از نظر سلامتی، مشکلات بیشتری خواهند داشت.

به هر حال با همه آنچه که گفته شد، نگذارید اضافه وزن فکر و ذهنتان را پر کند و این لحظات هیجان آور زندگی تان را ضایع کند. بارداری، زمانی است که باید وزن اضافه شود، نگران از دست دادن یا ندادن آن نباشید. حقیقت این است که سایز شما قرار است طی ۹ ماه آینده بزرگ تر شود، یعنی مهم نیست چقدر اضافه شود.

بسیاری از خانم های باردار با میل بیشتری نسبت به قبل غذا می خورند و فقط حدود ۱۰ کیلوگرم چاق می شوند و بعضی دیگر حدود ۲۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند و فاقد هیچ مشکلی در حالت عادی زایمان کرده و کودکان سالمی را به دنیا می آورند و وزن اضافه را تا یک سال آینده، از طریق شیردهی و این طرف و آن طرف رفتن، به دنبال کودک در حال رشد، از دست خواهند داد. به هر حال، شرایط همه یکسان نیست. اگر خیلی سریع وزنتان افزایش پیدا کند، پزشکتان از شما می خواهد رژیم غذایی خود را مرور کنید و او نیز تاریخ زایمان را دوباره محاسبه می کند. امکان دارد تاریخ زایمانتان اشتباه محاسبه شده باشد، یا حتی (در موارد نادر) دوقلو باردار باشید ولی تا به حال تشخیص داده نشده باشد.

علاوه بر صحبت با پزشک، باید رژیم غذایی خود را با یک متخصص تغذیه کنترل کنید تا بتواند خطرات یک رژیم غذایی نامناسب را که تا به حال متوجه آن نبوده اید، به شما یادآوری کند و یک برنامه غذایی مناسب برای بقیه دوران بارداریتان به شما بدهد.
در اینجا راهکارهای بیشتری پیشنهاد شده تا این مسئله، زیاد شما را ناراحت نکند:
– خودتان را با خانم های باردار دیگر مقایسه نکنید.
– ذهنتان را مشغول ارقام نکنید. (منحنی وزن خودتان را با منحنی وزن ایده آل مقایسه نکنید.
– هنگام وزن کردن و معاینه، حتی به ترازو نگاه هم نکنید. (اگر فکر می کنید این کار شما را آشفته می کند.)
– قبل از ایستادن روی ترازو، کفش ها و لباس های نسبتا سنگین خود را از تن درآورید.
– سعی کنید مفیدترین غذاها را میل و به طور منظم ورزش کنید. گاه گاهی اگر میل دارید بستنی قیفی بخورید!
– از همه مهم تر، سعی نکنید در دوران بارداری رژیم بگیرید.

بخش عمده ای از اضافه وزن بارداری شما همچنان که پیشتر ذکر شد، پس از زایمان از بین می رود. معمولا بیشتر مادران در طول ۶ هفته پس از زایمان، کاهش وزن قابل ملاحظه ای پیدا می کنند. بعد از زایمان نیز همان تغذیه سالم را ادامه دهید با این تفاوت که بهتر است با یک متخصص تغذیه نیز مشورت کنید تا بخصوص در صورت شیردهی، رژیم مشخصی را برای شما در نظر بگیرد. به این ترتیب مقادیر زیادی از اضافه وزن دوران بارداری را در مدت زمان مناسب، از دست خواهید داد. با این حال نباید انتظار داشته باشید که اضافه وزنی که طی ۹ ماه ایجاد شده، به سرعت کاهش یابد، گاهی به همان مدت زمان یا بیشتر نیاز دارید تا به وزن اولیه خود باز گردید.

.

منبع : pezeshk.us