آکاایران: زمان تخمک گذاری درخانم ها فرق می کند .در برخی از خانم ها همانند ساعت دقیق به نظر می آید و هر ماه در یک روز مشخص تخمک گذاری انجام می شود. خانم های دیگر در وقت های مختلفی تخمک گذاری می کنند.

تخمک گذاری در خانم ها به آزاد شدن یک تخمک بالغ از تخمدان ها اطلاق میشود که با یک سری علائم همراه است و نشان دهنده تخمک گذاری در خانم ها است.

نشانه های رایج نشان دهنده تخمک گذاری در خانم ها

– تغییر ترشحات گردن رحم. در حین یا درست پیش از  تخمک گذاری، ترشحات گردن رحم معمولا ظاهری مانند سفیده تخم مرغ به خود می گیرد. اما البته ظاهر این ترشحات از زنی به زن دیگر متفاوت است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد.

این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

آکاایران: نشانه های تخمک گذاری در خانم ها

– جهش در درجه حرارت پایه ای بدن- درجه حرارت بدن که در ابتدای صبح پس از برخاستن از خواب اندازه گرفته شده باشد- می تواند بیانگر آن باشد که شما تازه تخمک گذاری کرده اید. در اغلب زنان، کمی مانده به تخمک گذاری، درجه حرارت بدن اندکی سقوط می کند، سپس افزایش حاد درجه حرارت بدن به دنبال می آید، که نشانه آن است که تخمک گذاری تازه رخ داده است.

پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴تا ۱.۰درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یاBBT خود را اندازه گیری کنید.

– دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در خانم ها انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می گردد، که دمای بدن را افزایش می دهد.

زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲تا ۲۴ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

– تغییرات گردن رحم- پس از تخمک گذاری، زن ممکن است در هنگام معاینه دریابد، گردن رحمش نرم تر از حد معمول است، و ممکن از  بالاتر از حد معمول قرار دارد.

– درد در ناحیه پایین شکم :حدودا ۲۰%از خانمها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز یmittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

– اندازه گیری میزان LH: برای این کار باید از تست های پیش بینی تخمک گذاری در خانم ها استفاده کنید. برای این کار باید هزینه ای را صرف خرید یک کیت اندازه گیری کنید تا میزان LH در ادرار شما مشخص شود. این کیت ها برای کسانی که دوره های نامنظم دارند و علائم دیگر را حس نمی کنند مفید هستند.

نشانه های تخمک گذاری در خانم ها نشانه های تخمک گذاری در خانم ها

سایر علائم – نشانه های زیر را ثانوی محسوب می کنند، زیرا در همه زنان یا تعداد زیادی از آنها دیده نمی شوند: لکه بینی، حساسیت پستان ها، دل درد، آروغ زدن، افزایش حساسیت در حس های مختلف و تقویت میل جنسی.

محاسبه زمان تقریبی تخمک گذاری در خانم ها

تخمک گذاری، آزادشدن تخمک بالغ است که یک بار در هر دوره قاعدگی رخ میدهد و در این هنگام، تخمک آماده لقاح یافتن و بارورشدن است . با توجه به این نکات میتوانید زمان تقریبی تخمک گذاری تان را محاسبه کنید :

– یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی می باشد.

– یک دوره قاعدگی به طور معمول ۲۸تا ۳۲روز طول میکشد، اما ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

زمان تخمک گذاری در خانم ها با محاسبه کردن نیمه دوره قاعدگی تعیین می شود.

– تخمک گذاری در خانم ها معمولا بین روز ۱۱تا ۲۱پس از شروع دوره قاعدگی رخ می دهد.

– زمان تخمک گذاری در خانم ها را همچنین میتوانید با حساب کردن ۱۲تا ۱۶روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی هم به دست آورید.

به طور کلی تقریبا یک سوم از روزهای هر ماه را روزهای باروری تشکیل می دهد. روش آگاهی از زمان باروری متکی به اطلاعات زیر است. چهار ده روز قبل از اینکه خونریزی عادت ماهانه بعدی شروع شود، یک تخمک از تخمدان رها می شود (به این وضعیت اصطلاحا تخمک گذاری گفته می شود) بعد از انجام مقاربت، اسپرمهای آقایان می توانند تا پنج روز نیز در دستگاه تناسلی خانمها زنده بمانند (اگر چه اکثر آنها بعد از دو روز از بین می روند)

نشانه های تخمک گذاری در خانم ها نشانه های تخمک گذاری در خانم ها

در صورتی که از سه روز قبل تا سه روز بعد از زمان تخمک گذاری در خانم ها مقاربت انجام شود احتمال وقوع حاملگی زیاد است. از آنجایی که زمان دقیق تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان ) را نمی توان دقیقا پیش بینی نمود ، بنابراین ۲تا ۳روز نیز به شروع و انتهای این دوره باید اضافه نمود. روش آگاهی از زمان باروری برای خانمهایی که دارای زمانهای قاعدگی منظم در هر ماه می باشند بسیار موثر است.


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir