آکاایران: به گفته محققان بهترین سن بارداری برای خانم ها، 20-25 سالگی است، زیرا در این سال ها باروری زن افزایش می یابد و از طرفی وضعیت روحی و عاطفی در این سن برای مادر شدن بهتر است.


بهترین سن بارداری خانم ها

زمان مناسب بارداری مهم ترین فاکتور در سلامت مادر و جنین است. محققان مناسب ترین سن را، بیست و چهار و بیست و پنج سالگی تشخیص داده اند. علت انتخاب این سال ها افزایش باروری و کاهش سیکل های فاقد تخم گذاری است، از طرفی دیگر وضعیت روحی، عاطفی و اجتماعی در این سن برای مادر شدن بهتر است.

آکاایران: بهترین سن برای بارداری چه زمانی است؟

هنگامی که به گذشته نگاه می کنیم، متوجه می شویم که در زمان های قدیم سقط اولین فرزند بسیار زیاد بوده است و این به دلیل سن پایین مادر بین پانزده تا شانزده سالگی بوده است. با تحقیقات فراوان بر روی سن حاملگی زنان، محققان به این نتیجه رسیده اند که بارداری در سنین کمتر از بیست سالگی باعث افزایش زایمان زودرس، سقط جنین و وزن ناقص کودک می شود. از طرفی دیگر در این سنین، خانم ها آمادگی لازم از نظر روحی و روانی برای مادر شدن ندارند که این باعث بروز این عوارض می شود.

در این سنین کمتر از بیست سالگی، عوارضی مانند زایمان زودرس، فشارخون بالای مادر، بروز کم خونی در مادر، مرگ مادر، مرگ جنین و رشد ناکافی جنین داخل رحم ممکن است مشاهده شود. از طرفی دیگر ممکن است پارگی های نسج کانال زایمانیف خونریزی های حین و پس از زایمان ناشی از کم خونی مادر و در نهایت جمع نشدن رحم نمایان شود، در ضمن ممکن است عفونت و خونریزی پس از بارداری در سنین کمتر از بیست سال مشاهده شود.

آیا دویدن در بارداری خطرناک است؟

بهترین سن برای آقایان

در صورتی که در سنین میانسالی ازدواج کنید، همسر شما نیز در همین گروه سنی قرار دارد. امکان تعیین سن پدر بر بارداری راحت نیست. ولی محققان به این نتیجه رسیده اند که مردانی که در بالای 55 سال صاحب فرزند می شوند احتمال مشاهده سندرم داون وجود دارد، اما این احتمال زیاد نیست. بیشتر محققان عقیده دارند که بهتر است مردان در سنین کمتر از 40 سالگی صاحب فرزند شوند.


بارداری در سنین بعد از 35 سالگی

در خانم های بالای 35 سال، احتمال باروری کاهش می یابد. زمان مناسب برای بارداری خانم ها در سنین 20 تا 24 سالگی است. در سال های 35 تا 39 سالگی خانم ها، این امکان به یک چهارم کاهش می یابد و در سنین 40 تا 45 سالگی باروری 95 درصد کمتر از دهه ی سوم زندگی شان می شود.

در حال حاضر، متخصصان سنین بارداری را با وضعیت سلامت مادر تعیین می کنند. برای سلامتی یک زن در زمان بارداری، می توان به سابقه پزشکی قبلی، مراجعه نمود. 

از عوامل مهم در سن حاملگی، می توان به سلامتی و تناسب یک زن اشاره نمود. به عنوان مثال زنی که فعالیت های ورزشی دارد بسیار آسان تر از زنی که جوان تر است، دوران بارداری را پشت سر می گذارد. در کل زنانی که بعد از چهل سالگی بارداری را تجربه می کنند بیشتر دچار مشکل نسبت به زنان با سن پایین تر می شوند.

بهترین سن برای بارداری چه زمانی است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

نکاتی مهم برای انتخاب سن بارداری

  • بهترین زمان اتخاب سن بارداری 20 تا 24 سالگی است، ولی بعضی از خانم ها آمادگی روحی و عاطفی برای فرزند را نداشته و سن بارداری را به تاخیر می اندازند.
  • در صورتی که زنی از اول زندگی خود به شیوه صحیح تغذیه کرده باشد، سن مناسب بارداری او بین 25 تا 29 سالگی خوب است، زیرا بدن آمادگی بارداری را در این سنین دارد، از طرفی در این سنین احساسات روحی و عاطفی زن برای قبول کردن مسئولیت فرزند بسیار مناسب است.
  • بعضی از زنان دوران بارداری سالم را در اوایل 30 سالگی می دانند؛ چراکه این زنان بیشتر به شغل خود اهمیت می دهند.
  • در صورتی که زنی در سنین 30 تا 40 سالگی باردار شود احتمال بروز عوارضی نظیر دیابت و فشار خون بالا، وجود دارد که این عوارض در مادران کمتر از 30 سال، کمتر مشاهده می شود.
  • در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، سن حاملگی از دهه بیست زندگی به دهه ی سی منتقل شده است.
این نکته را به یاد داشته باشید که قدرت باروری خانم ها در سنین 40 سالگی بسیار کمتر از سنین 20 تا 30 سالگی است، از طرفی دیگر بارداری در سنین بالا مشکلاتی نظیر افزایش وزن را به همراه دارد، بنابراین زمان بارداری باید با توجه به شرایط مختلف و سن پدر و مادر بررسی شود. 

.

منبع : setare.com