آکاایران: معمولا در دختران باکره مخاط واژن ضخیم، چین دار و دارای چینهای روی هم خوابیده است و خواب این چینها رو به دهانه واژن قرار دارد.
بسیاری از پسران قبل از ازدواج وجود پرده بکارت و یا باکرگی دختر را ملاکی برای عدم برقراری رابطه جنسی قبلی می دانند. در صورتی که عوامل بسیار دیگری نیز می تواند منجر به از بین رفتن پرده بکارت گردد. پرده ای که برای محافظت و جلوگیری از ورود عفونت به دستگاه تناسلی در دهانه واژن قرار گرفته است.

آکاایران: از کجا بفهمیم فردی قبلا رابطه جنسی داشته است (باکره است)

bxs1
همانطور که گفته شد بکارت دختران گاهی در اثر انجام فعالیت های ورزشی مانند سوارکاری و یا ورزش های کششی مانند ژیمناستیک از بین می رود. در دوران نوجوانی استفاده از تامپون ها در دوران قاعدگی نیز ممکن است باعث کشیدگی پرده بکارت و ارتجاعی شدن آن شود. ارتجاعی بودن پرده بکارت، تشخیص اینکه فرد در زمان انجام ورزش آسیب دیده و یا در یک رابطه جنسی شرکت داشته را غیرممکن می کند. البته می توان از روی تغییر شکل دستگاه تناسلی تا حدودی به رابطه جنسی قبلی پی برد که می بایست فقط توسط پزشک متخصص انجام گیرد.

حالت لب های اطراف واژن
در انواع پرده بکارت معمولاً پره های اطراف لب های واژن در دختران، تقریبا هم و حالتی چسبیده دارند، به طوری که با نگاه اولیه به آن، به وضوح دیده نمی شود. در حالی که در زنان این پره ها به وضوح دیده می شوند. البته خیلی نمی توان به این علامت تکیه کرد، چرا که حالت این پره ها در برخی دخترها از بدو تولد، باز است. در مقابل، زنانی هستند که با وجود مقاربت و نزدیکی های مکرر، باز هم حالت این پره ها به شکل بسته است.

شکل ورودی واژن
اگر ورودی واژن، شکل v داشته باشد، می تواند علامت پارگی پرده با دخول آلت تناسلی مرد باشد، چرا که در اثر فشار وارده به دیواره، شکل آن از حالتی گرد به v تبدیل می شود. البته باز هم نمی توان این مورد را نشانه ی قطعی برای انجام نزدیکی قبلی دانست، حتی فاقد انجام هیچگونه نزدیکی قبلی نیز با عوامل دیگری چون حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، صخره نوردی، موتورسواری و دوچرخه سواری ممتد، اسب سواری، دخول دیگر اجسام خارجی و دیگر فشار های جسمانی و… می تواند باعث ایجاد این حالت v شکل شوند. پارگی پرده، چه در حین دخول نزدیکی یا عوامل فوق، ممکن است با آسیب دیگر قسمت های فرج (اطراف واژن، مجاری ادرار، پوسته ی بین واژن و معقد) نیز همراه باشد.

گردن رحم 
دیواره ی گردن رحم از غشای برجسته ای مانند تشکیل شده است، که در اثر نزدیکی مداوم این برجستگی ها تحلیل و از بین می رود، به طوری که دخول به راحتی و با کمتر فشاری انجام می گیرد. این نشانه نیز باز هم صددرصد نمی تواند دلیل نزدیکی قبلی باشد. عواملی چون معاینات پزشکی، مصرف دارو، قاعدگی یا دخول هر جسم خارجی و یا مشابه نیز می تواند این حالت را ایجاد کند.

bxs2
  • پرده بکارت قابل اتساع و دارای سوراخ فاقد پارگی
  • دهلیز فرج و دهانه واژن
  • مخاط واژن ضخیم و چین دار و دارای چینهای روی هم خوابیده
  • خواب چینها معمولاً رو به دهانه واژن است.
  • مجرای واژن باریک ( تنگ با دیواره های چین دار) و عمق آن قابل رویت نیست .
  • معاینه با انگشت مقدور نیست و در اثر اصرار به معاینه احتمال آسیبی مخاط می رود.
  • بعلت روی هم خوابیدن چینهای واژن – کانال واژن کوتاه است.

پرده بکارت ارتجاعی چیست؟
پرده بکارت بسته (فاقد منفذ)
آسیب دیدگی پرده بکارت حلقوی 

bxs3
پرده بکارت شل و متسع و دارای سوراخ فاقد پارگی یا شلی پرده بکارت و متسع شدن سوراخ میانی آن و بعلت شلی پرده بکارت و اتساع سوراخ میانی آن – دو انگشت به آسانی وارد واژن شده و با لمس دیواره واژن – صاف شدن نسبی چینهای واژن بخوبی احساس می گردد .
دهلیز فرج و دهانه واژن وسیع یعنی اتساع دهلیز فرج فاصله ای بین دو قسمت سطحی لبهای فرج تا پرده بکارت است که معمولاً ۲/۵ – ۴ سانتیمتر طول دارد . بعلت آمیزش مکرر لبهای فرج از هم دور شده و دهلیز متسع می گردد.
مخاط واژن نسبتاً ضخیم و چینهای اندکی صافتر و دارای چینهای جدا شده از هم
خواب چینها نامنظم است و به یک سو نیست .
مجرای واژن باز و معمولاً تا دو سوم آن قابل رویت است یعنی گشادی مجرای واژن در اثر صاف شدن نسبی چینهای واژن – بطوریکه مجرای واژن معمولاً تا حدود دو سوم طول خود کاملاً نمایان است . چینهای باز شده واژن بخوبی به چشم می خورد و خواب چینها بر خلاف دوشیزگان همه به یک سو یعنی بسوی دهانه واژن نبوده و بطور نامنظم به این سو و آن سو می باشد .
قابل معاینه با انگشت است و حتی باز کردن آن با اسپکولومهای ظریف مقدور است و صدمه ای به مخاط وارد نمی شود .
بعلت باز شدن چینهای واژنی کانال واژن طویل است.

bxs4
معمولا تا 2 هفته بعد از پارگی بکارت از روی نشانه های ظاهری می توان تاریخ دقیق آن را حدس زد و پزشک متخصص یا ماما تا 1 ماه می تواند تاریخ پارگی را حدس بزند و بعد از 1 ماه به هیچ وجه زمان پارگی پرده معلوم نمی شود.از لحاظ شکل ظاهری اگر پرده بکارت ترمیم یافته نباشد لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند. اگر پرده بکارت ترمیم یافته باشد مراحل فوق صورت نمی گیرد.نکته مهم دیگر این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند و پرده ترمیم شود محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن کوچک مشخص خواهد شد.

کلام آخر:
همانطور که گفته شد عوامل گوناگونی می توانند باعث ایجاد آسیب دیدگی پرده بکارت گردند بنابراین بهتر است شروع زندگی زوجین بر پایه اعتماد طرفین قرار گیرد تا سالیان طولانی باقی بماند.

منابع:
مجله ستاره
hidoctor.com
shabhayetanhayi.com
.

منبع : setare.com