آکاایران: دویدن در بارداری خطرناک نیست، به شرط اینکه قبل از بارداری این فعالیت را انجام داده باشید و اگر اولین بار دویدن در بارداری را تجربه می کنید توصیه می شود این کار را انجام ندهید

دویدن در اوایل ماه های بارداری موجب نگرانی بسیاری می شود. باور عمومی این است که دویدن، در اولین سه ماهه بارداری با افزایش خطر سقط جنین همراه است. با این وجود هیچ مطالعه ای ارتباط میان دویدن و مشکلاتی از قبیل سقط جنین، زایمان زودرس و جدا شدن جفت را از نظر علمی اثبات نکرده است.

 مادری که پیش از بارداری خود به طور منظم ورزش دو را انجام می داده است، در صورت برخورداری از سلامت کامل می تواند با کم کردن مدت زمان دویدن و شدت تمرینات نسبت به زمان پیش از بارداری خود، در این دوران نیز به فعالیت ورزشی خود ادامه دهد. شدت انجام تمرینات باید به گونه ای باشد که فاقد به شمارش افتادن نفس ها به راحتی قادر به انجام یک مکالمه باشید.

آکاایران: آیا دویدن در بارداری خطرناک است؟

در صورتی که قبل از بارداری ورزش نمی کردید، اکنون نیز انجام آن به شما توصیه نمی شود و بهتر است با ورزش سبک مثل یوگای قبل از بارداری شروع کنید. در انجام این گونه ورزش ها هدفتان باید تقویت عضلات کف لگن و شکمتان باشد تا بتوانید بدنتان را برای زایمان آماده کنید.

ورزش دو که بهترین ورزش برای سیستم قلبی عروقی بدن به شمار می رود علاوه بر بهبود جریان گردش خون، از افزایش وزن بی رویه نیز جلوگیری کرده و موجب بازیابی سریع تر بدن پس از زایمان می شود، پس در صورت داشتن خونریزی های مکرر روزانه، عارضه جفت سرراهی (در دومین و سومین سه ماهه بارداری) و انقباضات کاذب، دویدن در این دوران به هیچ وجه توصیه نمی شود، بنابراین در صورت مشاهده هر یک از این علائم در هنگام انجام تمرینات، بلافاصله فعالیت متوقف شود.

دویدن در دوران بارداری

سه ماه اول بارداری:

 1. موارد احتیاطی از قبیل مراقبت از ضربان قلب و نوشیدن مقادیر زیاد آب قبل، بعد و در حین دویدن را رعایت کنید، در غیر این صورت، ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب را از دست بدهد، که در نتیجه ممکن است خونرسانی به رحم کاهش یافته و حتی موجب بروز علائم زایمان زودرس شود.
 2. گرم شدن بیش از حد بدن، در سه ماهه اول، ممکن است خطرات زیادی برای کودک شما داشته باشد؛ شما باید از گرم شدن بیش از حد بدن خود جلوگیری نمایید.

سه ماهه دوم بارداری:

 1. در این دوران بدلیل بزرگ تر شدن شکم، احتمال لیز خوردن و افتادن زیاد است، بنابراین در مسیر پیاده روهای صاف و مسطح به دویدن بپردازید.
 2. در صورت افتادن به زمین سعی کنید، به پهلو، یا روی دست ها و زانوها روی زمین بیافتید و از افتادن بر روی شکم تا حد امکان جلوگیری کنید.

سه ماهه سوم بارداری:

 1. در این مرحله، تحرک بیش از حد می تواند خطرناک باشد.
 2. خانم هایی که پیش از بارداری نیز دویدن یا آهسته دویدن را انجام می دادند، می توانند با لذت به این کار ادامه دهند، ولی بهتر است مسافت، زمان و شدت فعالیت کاهش یابد.

آیا دویدن در بارداری خطرناک است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

فواید دویدن در بارداری

نکات مهم در زمان دویدن در بارداری

 1. قبل از پیاده روی و دویدن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 2. انتخاب کفش مناسب پیاده روی و دو
 3. لباس مناسب پیاده روی بپوشید.
 4. قبل از دویدن حرکات نرمشی انجام دهید.
 5. مراقب تپش قلب خود باشید.
 6. در صورتی که احساس نا آرامی پیدا کردید، سریعاً دویدن را متوقف کنید.

علائم هشداردهنده پس از دویدن در بارداری


در صورتی که پس از دویدن، سلامت معمولی مثل قبل از دویدن را نداشتید و این علائم را مشاهده کردید حتماً و سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید و او را از فعالیت و شرایط خود آگاه کنید. 

.

منبع : setare.com