آکاایران: راه های متنوعی برای تشخیص سندرم داون در دوران بارداری از جمله آزمایش های غربالگری که شامل انواع سونوگرافی، آزمایش خون و آزمایش تریپفل است، وجود دارد.

در پاسخ به سوال سندرم داون چیست؟ باید بگوییم که یکی از ناهنجاری های ژنتیکی است به علت وجود یک کروموزوم اضافی در هنگام لقاح، برای نوزاد به وجود می آید. یعنی این افراد در سلول های بدن خود به جای ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارند. راه های تشخیص سندرم داون در دوران بارداری وجود دارد و هر یک در زمان های خاصی از بارداری مورد بررسی قرار می گیرند.


​​​​​​​انواع آزمایش های تشخیص نقص مادرزادی

تست های غربالگری: این آزمایش ها احتمال ابتلای جنین به انواع خاصی از نقص های مادرزادی را نشان می دهد؛اگر نتیجه مثبت باشد، یعنی احتمال ابتلای جنین به نقص های مادرزادی بیشتر است و ممکن است پزشک برای اطمینان، انجام یک آزمایش تشخیصی را به شما توصیه کند.

و اگر نتیجه منفی باشد به این معناست که احتمال وجود نقص های مادرزادی در جنین بسیار کم است، اما نتیجۀ منفی الزاماً سلامت بارداری و جنین را تضمین نمی کند.

و نیز در مواردی که ریسک متوسط در آزمایش نشان داده شود، از آزمایش های غربالگری دیگر برای افزایش دقت استفاده می شود.آزمایش های غربالگری نقص های مادرزادی که در سه ماهۀ اول و سه ماهۀ دوم انجام می شود شامل آزمایش خون و سونوگرافی است. آزمایش خون برای بررسی میزان برخی مواد در خون و سونوگرافی برای بررسی وضعیت جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش های تشخیصی: دقت آزمایش های تشخیصی برای وجود نقص مادرزادی در جنین بسیار بالاست و در آزمایش های تشخیصی با نمونه برداری از سلول های جنین، ژن ها و کروموزوم ها را مورد بررسی قرار می گیرند.


آکاایران: روش های تشخیص سندرم داون در دوران بارداری چگونه است؟

تفاوت آزمایش های غربالگری و آزمایش های تشخیصی

آزمایش های غربالگری و تشخیصی در هر دوره از بارداری با توجه به وضعیت رشد جنین متفاوت است. برخی از آزمایش های غربالگری در سه ماهۀ اول انجام می شود و برخی برای سه ماهۀ دوم بارداری است. همچنین آزمایش های غربالگری یکپارچه نیز وجود دارد که ترکیبی از آزمایش های سه ماهۀ اول و سه ماهۀ دوم است و در موارد خاصی تجویز می شود.

آزمایش های غربالگری سندرم داون

1. آزمایش خون

در آزمایش خونی که در طول سه ماه اول بارداری از مادر گرفته می شود، ابتلای جنین به سندرم داون نیز بررسی می شود. همچنین در آزمایش خون کواد مارکر نیز که در سه ماه دوم بارداری برای مادر تجویز می شود، ابتلا به این سندرم مشخص می شود.

2. سونوگرافی ان تی

سونوگرافی ان تی حدود هفته های یازدهم تا چهاردهم بارداری توسط پزشکان برای مادران حامله تجویز می شود. در این نوع سونوگرافی است که میزان ضخامت پشت گردن جنین بررسی می شود و ضخامت گردن جنین مبتلا به سندرم داون بیشتر از جنین های طبیعی است.

در آزمایشات غربالگری سندرم داون که معمولا در سه ماهه اول بارداری انجام می گیرد، از روش های غیرتهاجمی مانند آزمایش خون مادر و یا سونوگرافی استفاده می شود.

3. سونوگرافی

در سونوگرافی هایی که حدود هفته بیستم بارداری توسط پزشک برای مادر تجویز می شود، سلامتی جنین از جهت ابتلا به سندرم داون نیز بررسی می شود و اگر پل بینی جنین کوتاه تر از حد طبیعی باشد و یا جنین پل بینی نداشته باشد، احتمال ابتلا به سندرم داون وجود دارد.

روش های تشخیص سندرم داون در دوران بارداری چگونه است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

4. آزمایش تریپل (triple)

حدود هفته های شانزده تا هجده بارداری اندازه گیریمقدار سه ماده در بدن نوزاد بسیار حیاتی است. آلفا فتوپروتئین (AFP) که توسط جنین تولید می شود، گنادوتروپین جفتی انسان (hCG)و استریول یک هورمون جنسی زنانه مهم از گروه استروژن که نقش مهمی در حاملگی دارد و بیشترین تولید آن از جفت می باشد.

در تعیین نتایج آزمایش که توسط متخصص زنان انجام می شود فاکتورهایی چون سن، وزن و قومیت مادر نیز در نظر گرفته می شود.

آزمایش تشخیصی سندرم داون

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز، آزمایش بسیار حساسی است که طبق صلاحدید پزشک و در شرایط خاصی برای مادر تجویز می شود. آزمایش آمنیوسنتز حتما باید توسط متخصص انجام شود چون به علت وارد شدن سرنگ به داخل کیسه آب جنین، و احتمال بروز عفونت های داخلی ریسک از دست دادن جنین وجود دارد. بنابراین باید برای انجام این تست شرایط مادر و جنین از جنبه های مختلف بررسی شود.


.

منبع : setare.com