آکاایران: واژن یکی از اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه تناسلی زنان می باشد. با راه های مراقبت از واژن و راه های پیشگیری از بیماری های واژن آشنا خواهید شوید.


سلامت واژن بخش مهمی از سلامت کلی زنان می باشد به طوری که مشکلات مربوط به آن می تواند بر باروری، تمایل شما به سکس و توانایی رسیدن به ارگاسم زنان تاثیر مستقیم بگذارد. مراقبت یا اقدام به بهبود مشکلات واژینال می تواند باعث ایجاد استرس یا مشکلات مرتبط گردد و اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این وجود لازم است که با علائم و دلایل مشکلات واژینال و راه های مراقبت از سلامت واژن خود آشنا شوید.

چه چیزهایی می تواند سلامت واژن شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

در ابتدا لازم است که به طور مختصر با آناتومی واژن آشنا شوید. واژن عضوی ماهیچه ای و کانالی بسته است که از قسمتی به نام فرج (قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنانه) تا دهانه گردن رحم (Cervix) گسترش می یابد. عوامل مختلفی می تواند بر سلامت دستگاه تناسلی زنانه تاثیر بگذارد:

رابطه جنسی: رابطه جنسی کنترل نشده می تواند باعث ایجاد عفونت های منتقله از این طریق گردد. رابطه جنسی خشن یا هر چیزی که باعث آسیب رسیدن به منطقه لگن شود می تواند باعث آسیب رساندن به سلامت واژن گردد.

قرار گرفتن در برخی از شرایط بهداشتی یا درمانی: مبتلا شدن به بیماری هایی نظیر آندومتریوز (endometriosis) (آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است) یا بیماری های التهاب لگنی می تواند باعث سکس دردناک یا دیسپارونیا شود. زخم های ناشی از جراحی های لگنی و فرایند درمان سرطان های مربوط به دستگاه تناسلی نیز می توانند باعث رابطه جنسی دردناک شوند.

پیشگیری از بارداری و استفاده از محصولات بهداشتی زنانه: استفاده از ابزارهای پیشگیری از بارداری همانند کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش ها می تواند باعث التهات و سوزش واژن گردند. عفونت های پس از زایمان یا استفاده از تامپون برای بیشتر از هشت ساعت نیز می توانند خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را افزایش دهند.

بارداری و زایمان: اگر باردار شده اید، سیکل قاعدگی شما تا زمان زایمان متوقف می شود. در دوران بارداری ترشحات واژن شما معمولا افزایش می یابد. جراحات ناشی از زایمان در ناحیه واژن نیز معمولا بوجود می آید. در اغلب موارد به هنگام زایمان، اپیزیوتومی (برش جراحی در منطقۀ عضلانی بین واژن و مقعد یا پرینه را اپیزیوتومی می نامند) لازم است و انجام می گیرد. زایمان واژینال نیز خود می تواند باعث ضعیف شدن کانال واژن و آسیب رسیدن به آن شود.

مسائل روانشناسی: اضطراب و افسردگی می توانند سطح برانگیختگی شما در تمایل به سکس را کاهش دهند و این موضوع باعث رابطه جنسی دردناک در شما می شود که خود عامل آسیب رسیدن به واژن شما می باشد.

تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی بدن می تواند بر واژن شما تاثیر مستقیم بگذارد. به طور مثال سطح استروژن پس از یائسگی و در دوران شیردهی در بدن کاهش می یابد. سطح پایین استروژن می تواند باعث نازک شدن بافت داخلی واژن شود و این موضوع باعث آسیب دیدن واژن به هنگام رابطه جنسی می گردد.

مشکلات رایج مربوط به واژن چیست؟

مشکلات مربوط به رابطه جنسی: این موضوع می تواند شامل دردهای مداوم یا تکرار شونده به هنگام آماده شدن برای رابطه جنسی، در طول آن یا پس از آن شود. درد ناشی دخول به هنگام رابطه جنسی می تواند ناشی از انقباظات غیر ارادی عضلات واژن باشد.

عفونت های منتقله از طریق رابطه جنسی: عفونت های زیادی می تواند از طریق رابطه جنسی به شما منتقل شده و بر واژن شما تاثیر بگذارد؛ عفونت هایی همانند 

، سوزاک، زگیل تناسلی زنان، سفلیس و هرپس تناسلی. علائم هر یک از این بیماری های می تواند ترشحات غیر عادی واژن یا زخم تناسلی در شما باشد.

عفونت واژن یا واژینیت: هر گونه تغییر در تعادل بین باکتر ی ها یا قارچ ها در واژن شما می تواند منجر به عفونت واژن گردد. علائم این بیماری شامل ترشحات غیرطبیعی واژن، بو، خارش و درد در ناحیه واژن می باشد.

سست شدن عضلات کف لگن: در صورت ضعیف شدن رباط ها و بافت های نگه دارنده که رحم را در جای خود نگه می دارند، رحم و مثانه و حتی عضلات مقعد به سمت پایین جابجا شده و بر واژن فشار وارد می کنند. در نتیجه واژن نیز از جای خود جابجا شده و به سمت بیرون متمایل می شود. این موضوع باعث عدم کنترل ادرار به هنگام خندیدن یا عطسه کردن شود. در این خصوص می توانید مقالات مربوط به افتادگی رحم، افتادگی مثانه و افتادگی مقعد را مطالعه نمائید.

موارد دیگر: کیست های درون کانال واژن از موارد دیگری است که می تواند سلامت واژینال شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد درد به هنگام رابطه جنسی گردد.

علائم بروز مشکل در واژن شما چیست؟

در صورت مشاهده ی هر یک از علائم زیر به پزشک خود مراجعه نمائید:

  • هر گونه تغییر در رنگ، بو، یا میزان ترشحات خروجی از واژن
  • مشاهده التهاب، قرمز شدن، سوزش و خارش در واژن
  • خونریزی واژنیتال در بازه ی بین دو پریودی، بعد از رابطه جنسی یا پس از یائسگی

واژن سالم؛ چگونه از سلامت واژن خود مراقبت نمائیم؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

راه های مراقبت از واژن و حفظ سلامت آن چیست؟

به هنگام برقراری رابطه جنسی از ابزار محافظت کننده نظیر کاندوم استفاده نمائید.

خود را واکسینه کنید: واکسن می تواند شما را در مقابل ویروس HPV، ویروسی که باعث بروز سرطان دهانه رحم می شود مقاوم نماید. هپاتیت ب نیز بیماری است که می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.

تمرینات کیگل: به انجام تمرینات کیگل بپردازید؛ انجام این تمرینات می تواند به حفظ و تقویت عضلات کف لگن شما کمک نماید و شما را در مقابل عارضه هایی نظیر افتادگی مثانه، افتادگی مقعد و... محافظت نماید.

در مورد داروهای مصرفی خود با پزشکتان مشورت نماید. مصرف برخی از داروها می تواند بر روی واژن شما عوارض جانبی داشته باشد.

مصرف الکل و استعمال دخانیات را کاهش دهید: سوء مصرف الکل می تواند عملکرد جنسی شما را مختل و معیوب سازد. همچنین مصرف دخانیات می تواند تمایل جنسی شما را کاهش دهد.

.

منبع : setare.com