آکاایران: قاعدگی یا پریود شدن برخی از خانم ها به صورت نامنظم اتفاق می افتد که این امر در اوایل دوران قاعدگی موضوعی طبیعی است و با مصرف یک دوره داروی جلوگیری، مجددا منظم می شود.

گروهی از زنان حتی در اوایل دوره ایی که عادت ماهیانه می شوند، قاعدگیشان به صورت نامنظم است که این امر طبیعی است و با مصرف یک دوره دارو جلوگیری، قاعدگی منظم می شود. ولی اگر خانمی از ابتدا منظم بوده هست و پس مدتی نا منظم شده است بهتر است به پزشک مراجعه نماید.

چرا قاعدگی ام نامنظم است؟

استرس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده سبب تغییر در نظم قاعدگی می شود. به دلیل تغییر در زمان تخمک گذاری سبب بروز قاعدگی غیر از زمان مشخص می شود. قاعدگی طبیعی باید به فاصله ۲۵ تا ۳۵ روز رخ می دهد. یعنی از شروع اولین خون ریزی تا خون ریزی بعدی. بسیاری از زنان احساس می کنند که قاعدگی شان طبیعی نیست یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی افتد. این افراد نباید نگران شوند چرا که لازم نیست دقیقا در همان روز ایجاد شود. تغییر دو سه روزی در ایجاد قاعدگی مشکل خاصی نیست. اما در صورتی که این فاصله به کمتر از ۲۵ یا بیشتر از ۳۵ روز برسد باید با پزشک مشورت کنید.


دلایل بی نظمی در قاعدگی

 • بی نظمی یا قطع قاعدگی باروری
 • اضافه وزن وکاهش وزن به صورت موضعی
 • اختلالات تغذیه ای
 • انجام دادن ورزش های سنگین


چرا قاعدگی در بعضی زنان نامنظم است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران


آیا تنبلی تخمدان در عقب افتادن قاعدگی موثر می باشد؟

بله! یکی از این علل به تخمدان هایی مربوط می شود که حالت پلی کیستیک دارند؛ یعنی دچار تنبلی تخمدان هستند. به این مورد در اصطلاح پزشکی سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS گفته می شود که یکی از شایع ترین عللی است که باعث می شود عادت ماهیانه دیر به دیر اتفاق افتد یا حتی در مواقعی برای چند ماه متوالی عادت ماهیانه قطع شود.


افراد مبتلا به تنبلی تخمدان لازم است چه کارهایی انجام دهند؟

 • به افرادی که دارای پلی کیستیک هستند توصیه می کنیم کنترل وزن دارا باشند. اگر وزنشان نرمال است مراقب باشند که چاق نشوند و اگر چاق هستند توصیه می کنیم وزن خود را زیر نظر متخصصان تغذیه کاهش دهند.
 • افرادی که قند خون و چربی خون دارند، باید خود را سالانه چک کنند و گاهی نیاز است برای بالا بودن چربی و قند خون دارو مصرف کنند یا رژیم غذایی خاصی برای آنها نوشته شود.
 • کنترل متابولیسم قند و کم کردن مقاومت علیه انسولین، می تواند به بهبود سیکل های قاعدگی کمک کند؛ زیرا انسولین یکی از هورمون هایی است که کارکرد آن در تنظیم سیکل های قاعدگی ضروری است.

چرا قاعدگی در بعضی زنان نامنظم است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

آیا تنبلی تخمدان راه پیشگیری و درمان قطعی ندارد؟

پزشکان درمان تنبلی تخمدان را قطعی نمی دانند و عقیده دارند که با روش های زیر میتوان تنبلی تخمدان را برطرف کرد:

 • ورزش و کنترل وزن
 • چک کردن چربی و قند خون و داروهای کنترل متابولیسم قند مانند متفورمین؛.
 • می توان مقاومت بدن به انسولین را تنظیم کرد. راه دیگر درمان، دادن هورمون به این زنان است تا سیکل های قاعدگی تنظیم شود.
 • افرادی که تنبلی تخمدان دارند، معمولاً در هورمون پروژسترون خون که جزو اصلی برای بروز سیکل قاعدگی است، دچار نقص هستند و گاهی مجبور می شویم به آنها داروهای هورمونی بدهیم و در مواقعی از قرص های جلوگیری از بارداری به عنوان داروی هورمونی استفاده کنیم و گاهی اوقات نیز ممکن است فقط از داروهای پروژسترونی استفاده کنیم تا بتوانیم در این افراد سیکل قاعدگی را منظم کنیم.


چرا در بعضی افراد یائسگی زودرس اتفاق می افتد؟

یائسگی فرآیند بیولوژیکی طبیعی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر است. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی اتفاق می افتد و کاملا طبیعی محسوب می شود. تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته شده است. اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست، پاسخ ندهند یائسگی زودرس اتفاق می افتد.

یکی دیگر از عواملی که باعث یائسگی زودرس می شود، مصرف برخی داروها یا اعمال جراحی است؛ عمل هیستروکتومی کامل (برداشتن رحم و تخمدان ها) در سنین پایین باعث یائسگی زودرس می شود ولی اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدان ها خارج نشوند، معمولا باعث یائسگی نمی شود.از جمله موارد دیگر می توان به شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان ها اشاره کرد.

چرا قاعدگی در بعضی زنان نامنظم است؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران


آیا استرس در عقب افتادن قاعدگی موثر می باشد؟

استرس های محیطی از جمله استرس های زندگی و فشارهای شغلی به برهم زدن عملکرد سیستم هورمونی و اختلالات مربوط به الگوی خون ریزی قاعدگی منجر می شود.

در مورد تغییر اخلاقی می توان به بدن فرصت داد تا بتواند خود را تطبیق دهد، بنابراین نیاز به درمان خاصی نیست. اگر استرس در حد طبیعی باشد نیاز به درمان نیست و با فرصت دادن می توان آن را حل کرد، اما اگر استرس در حد زیادی باشد ممکن است نیاز به مشورت با گروه های روان درمانی یا روانشناسی باشد و داروهای ضداسترس استفاده کنند یا مشاوره بگیرند و بتوانند بر استرس خود غلبه کنند و بدن بتواند سیکل قاعدگی منظمی داشته باشد.

گروه سلامت ستاره


.

منبع : setare.com