آکاایران:  

حاملگی و مسمومیت با مواد خوراکی

بانوان عزیز در دوران حاملگی باید بیشتر مراقب مسمومیت با مواد غذایی باشند این عارضه تهدید جدی برای سلامت جنین آنها محسوب میشود.

مسمومیت غذایی در بانوان  با سبزی های آلوده، گوشت های خام و محصولات لبنی غیربهداشتی ایجاد میشود.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل در طول دوران بارداری می تواند باعث حفظ سلامت مادر و جنین بشود.

معمولا بیشتر متخصصان توصیه می کنند که در دوران حساس بارداری، دور غذاهای نوین را خط بکشید و الگوی غذایی تان را دستخوش تغییرات بزرگی نکنید.

این در حالی است که برخی از مواد غذایی،دارای سمومی هستند که مصرف آنها در دوران بارداری برای مادر و جنین به شدت خطرناک است.

لیستریوس که توسط باکتری لیستریای موجود در آب و خاک تولید می شود، یکی از این سموم خطرناک است.

احتمال آلودگی سبزی ها، گوشت های خام، لبنیات غیر پاستوریزه و غذاهای فرآوری شده به لیستریا وجود دارد. تب, دردهای عضلانی, تهوع, اسهال, سردرد,

سرگیجه و از دست دادن تعادل بدن، جزو علایم مسمومیت با لیستریا در خانم های باردار است. مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند از انتقال بیماری به جنین، پیشگیری کند.

با این حال، توصیه می شود که خانم های باردار از مصرف گوشت های خام و آبدار، پنیر و لبنیات محلی و فله ای، ماهی های دودی، شیرهای محلی و سالادهایی که منشا تولید و نحوه شستشوی آنها را نمی دانند، خودداری کنند.

البته این علایم به اینکه مسمومیت غذایی با چه نوع میکروبی ایجاد شده است، وابسته است.

گاهی مسمومیت با ویروس، باکتری یا باکتری های بی هوازی ایجاد می شود که همه اینها عوارض بسیار بدی را برای خانم باردار در پی دارند.

 

ممکن است خانم باردار در اثر تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت، اختلالات آب و الکترولیت پیدا کند و یا به دلیل مسمومیت، سیستم ایمنی بدنش ضعیف شود و باکتری ها بتوانند

عفونت جدی و سیستمیک ایجاد کنند. این عفونت ها می توانند هم برای خود او و هم برای جنین خطرناک باشند.

 

اگر مسمومیت غذایی در اواخر بارداری ایجاد شود، عوارض خیلی شدیدتر خواهد بود و حتی ممکن است به یک زایمان زودرسهم منجر شود.

به طور کلی اختلالات آب و الکترولیت یا ایجاد عفونت سیستمیک در بدن که در اثر مسمومیت غذایی ایجاد می شود،

می تواند برای خانم باردار در مقایسه با یک فرد عادی شدیدتر باشد، بنابراین خیلی مهم است که در مصرف موادغذایی دقت و موادغذایی سالم انتخاب کند.

 

بهتر است خانم ها در دوران بارداری غذاهای کنسروی نخورند یا کنسرو را حتما پیش از مصرف بجوشانند. مخصوصا کنسرو تن ماهی خیلی می تواند خطرناک باشد.

 

.

منبع : mihantaz.com