bxs1

بنا بر گزارش میهن تاز سرطان پستان دغدغه بانوان زیادی برای باردارشدن است همچنین بانوانی که پس از باردارشدن به این عارضه در بدنشان پی می برند هم باید برخی مراقبت های ویژه از جنین خود را در نظر دارا باشند تا بتوانند این دوران را فاقد مشکل پشت سر بگذارند.

همواره سؤالات زیادی در ذهن زنانی که به سرطان پستان مبتلا هستند یا تحت درمان قرار دارند و یا با آن مبارزه کرده اند و اکنون می خواهند باردار شوند وجود دارد که به بخشی از آن ها در این مطلب پاسخ می دهیم.

– آیا می توان با وجود سرطان پستان باردار شد؟ برخی از پزشکان، به زنانی که سرطان پستان را پشت سر گذاشته اند،توصیه می کنند

که تا ۲ سال پس از پایان درمان، از اقدام به بارداری خودداری کنند. زیرا بین افزایش سطح برخی از هورمون ها در دوران بارداری و رشد سلوهای سرطان پستان رابطه مستقیمی وجود دارد.

البته هیچ دلیل علمی موجود نیست که ثابت کند بارداری پیش از ۲ سال بعد از اتمام درمان، خطر بروز سرطان را افزایش می دهد.

آیا می توان در طول بارداری، ماموگرافی انجام داد؟ آزمایش ماموگرافی می تواند اکثر سرطان های پستان را که در دوران بارداری بروز پیدا می کنند نشان دهد.

بنابراین انجام این آزمایش در دوران بارداری ایمن است. میزان پرتویی که برای ماموگرافی لازم است بسیار کم و بر روی پستان ها متمرکز است و به بخش های دیگر بدن نمی تابد.

آیا می توان پس از شیمی درمانی باردار شد؟ محققان معتقدند که بسیاری از زنان، می توانند پس از درمان سرطان پستان باردار شوند

مگر اینکه با مسائل دیگری درباره باروری مانند افزایش سن مادر مواجه شوند. البته نوع دارویی که در شیمی درمانی دریافت کرده اید نیز می توان

در قدرت باروری تأثیر بگذارد. برخی از داروها،به تخمدان ها آسیب می رسانند و باعث بروز یائسگی زودرس می شوند.

– آیا می توان با وجود سرطان پستان به نوزاد شیر داد؟ حتی با وجود پرتودرمانی هم می توانید به نوزادتان شیر بدهید اما ممکن است حجم شیرتان، تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض پرتو کم شده باشد.

با توجه به نوع عمل جراحی که انجام داده اید، شیردهی شما می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد.اما مطمئن باشید که با شیر دادن، سلول های سرطانی به نوزادتان منتقل نمی شوند.

– آیا می توان در طول بارداری شیمی درمانی انجام داد؟ براساس مطالعات انجام شده بر روی بیش از ۴۰۰ زن باردار که برای درمان سرطان پستان تحت شیمی درمانی قرار گرفتند

و نتایج آن در آگوست ۲۰۱۲ در مجله تومورشناسی لانست به چاپ رسید، شیمی درمانی ضرری برای جنین ندارد.

.

منبع : mihantaz.com