آکاایران: چالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم ها

bxs1

می دانیم که هر دختری از بدو تولد تخمک های مورد نیاز برای بارداری را در بدن خود دارد در حالی که مردان اسپرم های مورد نیاز برای بارداری را دائما در طول عمر خود تولید می کنند، به همین دلیل است که سن بالا می تواند تخمک های خانم ها و بارداری آن ها را با مشکل مواجه کند.

به گزارش نیک شو، شاید بزرگ ترین مانع برای زنان در ۳۵ سالگی و بالاتر در درجه اول بارداری باشد. نرخ رشد باروری به تدریج از سن ۳۰ سالگی به بعد پایین می آید و در۴۰ سالگی به بالا به پایین ترین میزان می رسد.زنان با سن بالا حتی با درمان هایی مانند لقاح آزمایشگاهی نیز به هنگام بارداری دچار مشکلات می شوند.

چالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم هاچالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم ها

بارداری یکی از حساس ترین لحظات زندگی زنان است

زنان در سنین ۴۵ سال و یا بالاتر حتی با درمان های باروری نیز به ندرت باردار می شوند. در این سن متخصصین باروری همیشه اهدا تخمک را توصیه می کنند. (روش IVF اهدای تخمک توسط یک اهداکننده تخمک جوان.) زیرا بارداری با تخمک های خودشان در این سن به ندرت صورت می گیرد.

با بالا رفتن سن بارداری، خطرات سقط جنین و حاملگی خارج از رحم افزایش می یابد. این در حالی است که بر طبق آمار، زنان بیشتری در ایالات متحده در سنین بالا بچه دار می شوند. در سال ۱۹۷۰ میانگین سن افرادی که اولین بارداری را تجربه می کردند ۲۱ سال بود. در حالی که در سال ۲۰۰۸ این رقم به سن ۲۵ سالگی تغییر نمود.

در سال ۲۰۰۸ زمانی که تعداد تولد در تمام گروه های سنی دیگر کاهش یافت، میزان بارداری برای زنان در ۴۰ سالگی حدود ۳ درصد افزایش یافت. (بالاترین نرخ رشد از سال ۱۹۶۷) و این افزایش نرخ رشد در خصوص زنانی که در سن ۴۵ سال و بالاتر بودند به ۴ درصد رسید.

چالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم هاچالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم ها

به زنانی که ۱۲ ماه یا بیشتر برای بارداری تلاش کرده اند و ناموفق بوده اند، فرایند تشخیص و ارزیابی ناباروری توصیه می شود؛ اما اگر شما ۳۵ سال یا بیشتر دارید و دوره های قاعدگی نامنظم را تجربه می کنید و یا از قبل در ناحیه شکمی جراحی داشته اید یک سال تمام صبر نکنید، بعد از شش ماه یا زودتر تشخیص و ارزیابی را شروع کنید.

با بالا رفتن سن، زمانی که باردار هستید و خطر سقط جنین در سه ماهه اول را پشت سر گذاشته اید، با خطر بالاتری که اختلالات کروموزومی هست روبه رو می شوید. این خطر با بالا رفتن سن هرسال بیشتر می شود. برای مثال با توجه به آمار مؤسسات ملی بهداشت اگر شما در ۲۵ سالگی باردار شوید خطر مبتلا شدن فرزندتان به سندروم داون ۱ در ۱۲۵۰ هست. این در حالی است که این عدد در ۴۰ سالگی به ۱ در ۱۰۰ می رسد.

اگر شما در سن ۳۵ سالگی یا بالاتر هستید بهتر است از مشاوره ژنتیکی استفاده کنید. این کار معمولاً توسط متخصص زنان و زایمان پس از مشاهده علائم بارداری انجام می شود.یک مشاور ژنتیک می تواند به شما در درک خطرات احتمالی کمک کند و با راهنمایی مشاور، شما تصمیم می گیرد که با آزمایش ژنتیکی شرایط تشخیص مشکلات احتمالی کروموزومی یا سایر ریسک های مربوط به زایمان را فراهم نمایید. در ضمن در نظر داشته باشید که هر زنی در دوران بارداری فاقد در نظر گرفتن سن امکان دارد با مشکلاتی روبه رو شود.
هر چه در سن بالاتر اقدام به بارداری نمایید، احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی مانند فشارخون بالا و دیابت برای شما بالاتر می رود؛ که ممکن است تشخیص داده نشود و بارداری شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

چالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم هاچالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم ها

شما هم چنین در دوران بارداری در معرض خطر ابتلا به عوارض خاص دیگری مانند دیابت بارداری، پره اکلامپسی، انقباض جفتی و جفت قبلی (که در آن جفت پایین در رحم، به طور کامل پوشش دهانه رحم را پایین می آورد) قرار دارید.

تحقیقات هم چنین نشان میدهد که شما با خطر تولد نوزاد با وزن کم روبه رو هستید (معمولاً کمتر از ۲.۵ کیلوگرم) و همچنین با بالا رفتن سن خطر زایمان زودهنگام نیز افزایش می یابد. بعضی از مطالعات نشان می دهد که زنان مسن بیشتر در معرض نیاز به پیتوسین هستند و بیشتر مطالعات نیز خبر از این می دهند که میزان سزارین به میزان قابل توجهی در سنین بالا افزایش می یابد.

همه این یافته ها ترسناک بنظر میرسند، اما با توجه به خطرات گفته شده مطالعات جمعیتی همچنان مطمئن نیستند که مادران در این دوره از خود مراقبت های لازم را به عمل می آورند و یا مراقبت های پیش از زایمان مناسب دریافت می کنند. اطمینان حاصل کنید که هردوی آن ها را انجام می دهید تا شانس داشتن یک کودک سالم برایتان مانند شرایط زنان جوان شود.

زنانی که در سن ۳۵ سالگی به بالا زایمان می کنند خطر مرگ ومیر نوزاد و همچنین مرگ مادر را افزایش می دهند. (اگرچه میانگین تعداد مرگ ومیر نوزادان و مادران همه ساله به طور چشمگیری رو به کاهش است.) این افزایش خطر به طور عمده به دلیل مشکلات اساسی پزشکی، در زنان مسن بیشتر است. تشخیص و درمان مناسب باعث کاهش خطرات احتمالی برای شما و نوزادتان خواهد شد.

گر قصد باردارشدن دارید از ماما یا پزشکتان بخواهید که کلیه آزمایش ها و معاینات لازم را به انجام برساند. این آزمایش ها می تواند شامل بررسی کامل و دقیق جزئیات پزشکی و سوابق خانوادگی باشد که برای شناسایی شرایطی که ممکن است بر حاملگی یا شانس بارداری شما تأثیر بگذارد مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید بسیاری از خطرات بارداری در سن ۳۵ به بالا را با تحت کنترل بودن توسط ماما یا پزشکتان مدیریت کنید.

.

منبع : niksho.com