آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

آکاایران: قرص جلوگیری از بارداری باعث نازایی می شود؟

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در دختران و زنان که تاکنون باردار نشده اند، باعث نازایی نمی شود

 

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در دختران و زنان که تاکنون باردار نشده اند، باعث نازایی نمی شود، برای درمان کیست های تخمدان یا برخی مشکلات قاعدگی گاه پزشک معالج قرص های جلوگیری از بارداری را تجویز می کند. بنابراین با تجویز پزشک می توان باخیال راحت آنها را مصرف کرد. جلوگیری از بارداری در زنانی که تا به حال باردار نشده اند، باعث نازایی یا تأخیر در بارداری آنان نمی شود.


 زوج هایی که تصمیم به باردارشدن دارند باید یک سال فاقد جلوگیری صبر کنند و در صورتی که پس از این مدت بارداری پیش نیاید، برای ردیابی علت آن به پزشک متخصص مراجعه کنند. باردارنشدن تا پایان سال اول ازدواج، نازایی محسوب نمی شود و ممکن است تجویز داروها و انجام آزمایش ها در این مدت مشکل ساز باشد.


جراح و متخصص زنان گفت: هرگز نباید برای جلوگیری از بارداری یا از بین بردن کیست های تخمدان از قرص دیان (سیپروترون کامپاند) استفاده کرد چراکه این دارو فقط برای درمان پرمویی(هیرسوتیسم) و آکنه های صورت قابل استفاده است و عوارضی همچون خستگی، افزایش وزن، کاهش میل جنسی، درد پستان، ورم و عوارض ناشناخته ی دیگری را ایجاد می کند.


هاشمیان نایینی عنوان کرد: برخلاف باور عمومی جلوگیری از بارداری به روش طبیعی باعث عوارضی چون خشکی رحم نمی شود و زنانی که IUD دارند و خونریزی های نامنظم پیدا می کنند، هرگز نباید برای درمان خونریزی از قرص های ضدبارداری و یا هورمون استفاده کنند زیرا باعث افزایش خونریزی شده و وضع را از آنچه که هست بدتر می کند. این افراد باید پس از خارج کردن IUD براساس صلاح دید پزشک معالج از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.


 


.

منبع : beytoote.com