آکاایران: چه کارهایی درد زایمان را کم می کنند و چه کارهایی تاثیر عکس داشته و وضعیت شما را بدتر می کند. با هفت گنج همراه باشید.

آیا شما حق دارید که هر چیزی را برای کاهش درد زایمان خود استفاده کنید؟
مادر شدن یک موهبت است و در حین حال می تواند درد طاقت فرسایی را برای شما به همراه داشته باشد. مادرانی که شجاعت انتخاب زایمان طبیعی را دارند درد زیادی هم تحمل می کنند. در همین هنگام گاهی راه هایی برای کاهش درد مادر در هنگام زایمان توصیه می شود که اصولی و درست نیست. در ادامه ۵ مورد از این راه ها را با هم مرور می کنیم.

خوابیدن به پشت. برخی می گویند وقتی مادر به پشت بخوابد گرانش زمین در راحت تر به دنیا آمدن نوزاد کمک می کند و باعث می شود بچه راحت تر به دنیا بیاید. اما این اصلا صحت ندارد. وقتی مادر به پشت بخوابد وزن بچه به کمر و رحم فشار آورده و بیشتر اذیت می شود از آن گذشته به مادران باردار توصیه می شود تنها ۲ دقیقه به پشت بخوابند چرا که بیشتر از آن برایشان مضر و دردناک است.

ترس از زایمان: هرکس به شما گفته زایمان سخت است درست گفته و ما هم نمی خواهیم منکر آن بشویم اما نباید از زایمان بترسید چرا که ترس باعث می شود بدن خود را منقبض کرده و درد را بیشتر احساس کنید. به علاوه ترس باعث ترشح هورمون کورتیزول شده که مانع از ترشح اکسی توسین در خون می شود. این روند بدن را در حال آماده باش قرار داده و زایمان را سخت تر می کند.

تنفس کوتاه: این تنفس نشانه ی ترس است. معمولا زمانی که شما میترسید از قفسه ی سینه ی خود نفس می کشید نه از شکم خود به عبارتی تنفس کم عمق و آرام دارید. این خود باعث می شود تا اکسیژن کمتری به بدن شما برسد و تولید اکسیتوسین در بدنتان کاهش یابد. این روند درد زایمان را بیشتر می کند.

کم شدن آب بدن: اگر هنگام زایمان بدنتان خشک باشد انقباض و انبساط رحم سخت شده و زایمان سخت تر و دردناک تر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است تا قبل از زایمان مایعات زیاد بنوشید همچنین از خوردن غذاهایی که بدنتان را خشک می کند اجتناب کنید.

.

منبع : 7ganj.org