آکاایران: دیابت بارداری و عوارض ناگوار آن

خواص و مزایای شیردهی برای نوزادان و مادران بر کسی پوشیده نیست و به همین دلیل بیشتر مادران مایل هستند نوزادشان از شیر آن ها تغذیه کند و مادرانی که مبتلا به دیابت هستند

نیز از این اصل جدا نیستند. اما برخی مادران به دلایل مختلف همچون کم شدن شیرشان مجبور می شوند که نوزادشان را از شیر بگیرند.

تحقیقی که در مجله پزشکی شیردهی منتشر شد نشان داد خانم هایی که در دوران بارداری از بیماری دیابت رنج می برند، بیشتر امکان دارد که شیر کمتری برای تعذیه نوزاد خود دارا باشند.

مطالعات پیشین در مورد شیردهی بیشتر بر این نکته تاکید داشتند که چاقی در زنانی که مقاوت به انسولین دارند و همچنین اضافه وزن دارند، سبب کاهش شیردهی می شود.

مطالعات نوین در تکمیل مطالعات قبلی نشان دادند که مادرانی که اختلال تحمل گلوکز دارند، نیز شیردهی دشوارتری را ممکن است تجربه کنند.

در واقع مادرانی که مبتلا به بیمای دیابت هستند به علت نقش مهم انسولین در شیردهی شان ممکن است دیرتر بتوانند شروع به شیردهی کنند و کمی زودتر از سایر مادران مجبور شوند

به علت کاهش شیرشان، نوزادشان را از شیر بگیرند. علاوه بر این، شیردهی به این علت که شیر مادر حاوی لاکتوز که خود نوعی قند است، می تواند نیاز به انسولین را تا ۲۵ درصد کاهش دهد.

شیر دادن به نوزاد ممکن است سبب کاهش قند و افت سطح گلوکز خون شود به همین علت مادران دیابتی به منظور پیشگیری از هیپوگلیسمی باید از تغییرات سطح قند خونشان آگاه باشند و تحت نظر پزشک و با مشورت با او سطح قند خونشان را تنظیم کنند.

.

منبع : mihantaz.com