آکاایران: علل احتمالی لکه بینی در اوایل بارداری

تاریخ ایجاد : 
10:52 1396/08/22
لکه بینی در بارداری، از جمله علائم بارداری و امری طبیعی است به خصوص در سه ماهه اول بارداری و معمولا زنگ خطر به شمار نمی رود. اما برای اطمینان بیشتر باید علل احتمالی لکه بینی را بررسی کرده و با متخصص زنان در میان بگذارید تا از سلامت خود و جنین مطمئن شوید.
 

آکاایران: علل احتمالی لکه بینی در اوایل بارداری

 
علل احتمالی لکه بینی در سه ماه اول بارداری
تقریبا 20% زنان در 12 هفته اول بارداری مقداری خونریزی دارند.
کاشت جنین
حدودا 6 تا 12 روز بعد از کاشت تخمک بارور داخل بافت رحم لکه های خون را مشاهده خواهید کرد. برخی زنان فکر می کنند این لکه ها به خاطر پریود بوده و متوجه بارداری خود نمی شوند. معمولا این نوع خونریزی در بارداری بسیار سبک بوده و چند ساعت تا چند روز طول می کشد.
از آنجایی که سقط جنین در 12 هفته اول بارداری شایع است، یکی از شایع ترین نگرانی ها پس از مشاهده لکه بینی در سه ماه اول بارداری به شمار می رود. البته مشاهده خونریزی در سه ماه اول بارداری لزوما ناشی از سقط جنین و از دست دادن آن نیست. در بیش از 90% زنانی که در سه ماه اول بارداری خونریزی واژن را تجربه کرده اند، اگر ضربان قلب جنین شنیده شود، جنین از دست نخواهد رفت. سایر علائم سقط جنین شامل گرفتگی شدید عضلات زیر شکم و بافت واژن است.
بارداری خارج از رحم
در حاملگی خارج از رحم، جنین خارج از رحم و معمولا در لوله های فالوپ کاشته می شود. زمانی که جنین رشد می کند می تواند منجر به پاره شدن لوله های فالوپ و در نهایت مرگ مادر شود. اگرچه حاملگی خارج از رحم خطرناک است اما فقط در 2% از مادران اتفاق می افتد. از دیگر علائم بارداری خارج از رحم می توان به گرفتی و درد زیر شکم و سرگیجه اشاره کرد.
حاملگی مولار (تروفوبلاست بارداری)
در این نوع حاملگی نادر، نوعی بافت به جای جنین درون رحم شروع به رشد می کند. در موارد نادر این توده سرطانی بوده و می تواند به سایر بافت های بدن نیز منتقل شود. از دیگر علائم حاملگی مولار می توان به تهوع و استفراغ شدید و رشد سریع رحم اشاره کرد.
 
علل دیگر لکه بینی در اوایل بارداری
تغییرات دهانه رحم
در دوران بارداری خون اضافی به دهانه رحم جاری می شود. رابطه جنسی در بارداری یا تست پاپ اسمیر که با دهانه رحم در ارتباط است، می تواند خونریزی دهانه رحم را تحریک کند. این نوع لکه بینی جای نگرانی ندارد.
عفونت
هرگونه عفونت در دهانه رحم، عفونت واژن یا عفونت ناشی از بیماری های مقاربتی (از جمله کلامیدیا، سوزاک یا تبخال تناسلی) می توانند منجر به لکه بینی در سه ماه اول بارداری شوند.
منبع:اینفو سلامت
.

منبع : new.ksabz.net