bxs1
تاریخ ایجاد : 
12:43 1396/08/14

بارداری دوقلویی هم مشکلات مربوط به خود را دارد. مادرانی که این نوع بارداری را تجربه میکنند نیازمند مراقبت های ویژه پزشکی هستند. رشد و تغذیه جنین های دوقلو از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام سونوگرافی های روتین و کنترل وزن و رشد جنین توسط پزشک متخصص می تواند باعث پیشگیری از زایمان زودرس و سقط جنین های دوقلو شود. به ازای هر جنین اضافه، مادر باید ۳۰۰ کالری اضافه دریافت کند. برای این منظور مجبور است سه وعده در روز را فراموش کند و به جای آن مرتب و کم‌کم تعذیه کند. براساس آخرین آمار مرکز کنترل و پیشگیر از بیماری‌ها، در هر سال، حدود ۱۳۵ هزار کودک دوقلو در آمریکا متولد می‌شوند که ۳.۴ درصداز تولدهای زنده را تشکیل می‌دهند. بارداری‌های سه قلو، چهارقلو و بیشتر از آن، نادرتر هستند و فقط ۰.۱ درصد از تولدهای زنده را شامل می‌شوند. بیشترین میزان تولد دوقلو بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۹ بوده است. دلیل آن می‌تواند ظهور IVF در آن سال‌ها باشد که پزشکان به جای یک تخمک بارور، چندین تخمک یا رویان را داخل رحم قرار می‌دادند تا شانس بارداری را بالا ببرند زیرا نمی‌شد تشخیص داد که کدام رویان می‌تواند زنده بماند و رشد کند. امروزه، در اکثر کلینیک‌های ناباروری، یک رویان به داخل رحم منتقل می‌شود زیرا پیشرفت علم، این امکان را به ما می‌دهد که احتمال زنده ماندن یا نماندن رویان را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهیم. به همین خاطر امروزه اکثر بارداری‌های دوقلو، در حالت عادی رخ می‌دهند مگر اینکه مادر و پدر خودشان بخواهند به کمک IVF دوقلو باردار شوند و حتی جنسیت آن‌ها را هم مشخص کنند. در ادامه شما را با واقعیت‌های جالبی درباره بارداری دوقلویی آشنا می‌کنیم.

آکاایران: دو قلو زایی و مراقبت


۱- به لحاظ فنی بارداری شما پرخطر محسوب می‌شود. خطر بروز بسیاری از پیچیدگی‌های بارداری، مانند زایمان پیش از موعد، پره‌اکلامپسی (فشار خون بارداری) و دیابت بارداری در بارداری دوقلو افزایش می‌یابد. به همین خاطر باید به تمامی دستورات پزشکتان توجه داشته باشید. با تلاش‌های پزشک، می‌توان امیدوار بود که احتمال بروز مشکلات بارداری به کمترین حد برسد.

۲- باید از پزشکتان بپرسید بچه‌ها چند جفت دارند. دوقلوهای همسان، برخلاف دوقلوهای ناهمسان، از یک جفت تغذیه می‌کنند و به همین خاطر هر کدام از آن‌ها در معرض این خطر قرار دارند که نتوانند به اندازه قل دیگر از جفت تعذیه کند. کودکی که بیشتر تعذیه می‌کند زودتر بزرگ می‌شود و نیاز بیشتری به مواد مغذی پیدا می‌کند درنتیجه قل کوچک‌تر در معرض تولد با وزن کم قرار می‌گیرد.

۳- شما زودتر از مادران دیگر زایمان می‌کنید. شایع‌ترین خطر بارداری چندقلویی، زایمان زودرس است. به طور کلی به ازای هر جنین اضافی در داخل رحم، شما یک ماه زودتر زایمان می‌کنید. در بارداری دوقلویی، به صورت میانگین، زایمان به جای ۳۹ تا ۴۰ هفتگی در ۳۶ هفتگی رخ می‌دهد. بسیاری از کودکانی که در ۳۶ هفتگی متولد می‌شوند سالم هستند و مشکلی ندارند، اما برخی هم دچار مشکلات ریوی و دیگر بیماری‌های مزمن یا موقت می‌شوند. بنابراین بهتر است با علایم زایمان زودرس آشنا باشید.

۴- بیشتر از مادران دیگر باید نزد پزشک بروید. انتظار این را داشته باشید که پزشکتان، تا ۳۲ هفتگی از شما بخواهد هر ماه نزد او بروید تا آزمایش‌های لازم مانند سونوگرافی را انجام دهید. معمولا اگر بچه‌ها جفت مشترک نداشته باشند، چکاپ‌ها ماهیانه هستند اما اگر هردو از یک جفت تعذیه کنند، نیاز به نظارت شدیدتر است و ممکن است دوبار در ماه نیاز به مراجعه داشته باشید.

۵- زودتر از دیگر مادران شکمتان بزرگ می‌شود. معمولا از زمانی که شکم آغاز به بزرگ شدن می‌کند، در بارداری دوقلو، ظاهر مادر ۶ تا ۸ هفته بیشتر به نظر می‌رسد. معمولا مادرانی که دوقلو باردار هستند زودتر با کمبود لباس مواجه می‌شوند. در بارداری دوقلویی، مادر زودتر احساس خستگی می‌کند، پا درد بیشتری احساس می‌کند و ممکن است بیشتر با درد مفاصل روبه‌رو شود.

۶- سه وعده غذای اصلی را باید فراموش کنید. به ازای هر جنین اضافه، مادر باید ۳۰۰ کالری اضافه دریافت کند. برای این منظور مجبور است سه وعده در روز را فراموش کند و به جای آن مرتب و کم‌کم تعذیه کند. تعداد وعده‌ها را باید به ۶ وعده در روز برساند امام حجم آن‌ها را کم کند تا با مشکلات گوارشی روبه‌رو نشود. حالت تهوع، استفراغ و سوزش معده، از شایع‌ترین مشکلات گوارشی بارداری، ناشی از تغییرات هورمونی هستند. گاهی ممکن است در بارداری دوقلو یا بیشتر، مادر به مکمل‌های دارویی مانند فولیک‌اسید یا ویتامین‌های دیگر احتیاج داشته باشد.

۷- تغییرات خلق و خو، طبیعی است. به دلیل ترشح بیشتر هورمون بارداری، در بارداری دوقلو، گاهی رفتارها و واکنش‌هایی از خود می‌بینید که برای خودتان هم غیرقابل باور است. حساس‌تر هستید و زودتر از هر زمان دیگری در زندگی‌تان ناراحت می‌شوید که کاملا طبیعی است. در نوعی بهت و شوک به سر می‌برید و درکتان از محیط اطراف پایین است. هرگز تصور نمی‌کردید که تا این حد تغییر کنید.

سلامتیسم

.

منبع : new.ksabz.net