آکاایران: نشانه های که به شما می گوید باردار هستید

آکاایران: نشانه های که به شما می گوید باردار هستید

بارداری و نوزاد

در حال حاضر بیشتر خانم ها برای تشخیص بارداری از تست بارداری و سونوگرافی استفاده می کنند، ولی آیا بارداری علائم زودهنگام دیگری نیز دارد؟
تصویر 15 نشانه ای که به شما می گوید باردار هستید
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از چطور، برخی علائم بارداری در مراحل آغازین و حتی از همان نخستین روزها خود را نشان می دهند و تنها علامت مشکوک، عقب افتادن عادت ماهیانه نیست. باید علائم دیگری را نیز جدی گرفت.
1/ درد شکم و لکه بینی
از هفته ی اول تا چهارم بارداری همه تغییرات در سطح سلولی رخ می دهند. تخمک بارور، توده پرسلول سیالی به نام بلاستوسیت می سازد که در مراحل بعدی به اندام های داخلی و اجزای بدن کودک تبدیل می شود. حدود ده تا چهارده روز پس از لقاح (هفته ی چهارم بارداری) بلاستوسیت به غشای درونی رحم می چسبد. در این مرحله که به آن لانه گزینی می گویند خونریزی خفیفی رخ می دهد که اغلب آن را با لکه بینی عادت ماهیانه اشتباه می گیرند.
2/عقب افتادن عادت ماهیانه
با کامل شدن عمل لانه گزینی، بدن ، هورمون گنادوتروپین غشای کوریون انسانی (hCG) می سازد. این هورمون به بدن کمک می کند تا شرایط مناسب را برای بارداری مهیا کند و به تخمدان ها فرمان می دهد تا زمان وضع حمل، تخمک گذاری ماهیانه را متوقف کنند.
احتمالا در هفته ی چهارم بعد از لقاح دیگر پریود نخواهید شد. اگر چرخه عادت ماهیانه تان نامنظم است، یک تست بارداری بگیرید تا بفهمید باردار شده اید یا خیر. بیشتر تست ها هشت روز پس از به تأخیر افتادن عادت ماهیانه، وجود هورمون گنادوتروپین را تشخیص می دهند. تست بارداری وجود این هورمون در بدن را از طریق ادرار مشخص می کند.
3/افزایش دمای بدن
افزایش کلی دمای بدن می تواند نشانه ی بارداری باشد. اگر باردار باشید، دمای بدن با ورزش و قرار گرفتن در هوای گرم به سرعت بالا می رود. در این موارد آب بیشتری بنوشید و با احتیاط ورزش کنید.
4/خستگی
هنگام بارداری، احساس خستگی وقت و بی وقت به سراغ تان می آید. خستگی، یکی از نشانه های رایج اوایل بارداری است که به خاطر افزایش هورمون پروژسترون خون پیش می آید و به شما حس خواب آلودگی می دهد.
5/افزایش ضربان قلب
حدود هفته هشتم تا دهم بارداری ممکن است سرعت پمپاژ خون بالا برود، پس بروز تپش و بی نظمی ضربان قلب امری طبیعی است. دلیل این اتفاق تغییرات هورمونی است. البته افزایش جریان خون که به دلیل وجود جنین در رحم پیش می آید متعلق به مراحل اولیه بارداری نیست. اگر مشکل قلبی دارید باید قبل از بارداری، تمهیداتی بیاندیشید ولی اگر از قبل مشکل قلبی داشته اید و تا زمان بارداری متوجه آن نشده اید پزشک می تواند درمان دارویی را با دُز پایین شروع کند.
6/متورم و حساس شدن سینه ها
بین هفته ی چهارم تا ششم بارداری شاهد تغییر در سینه ها و نوک سینه هستیم. به خاطر تغییرات هورمونی سینه ها حساس و متورم می شوند. این حالت بعد از گذشت چند هفته که بدن به هورمون های نوین و تغییرات هورمونی عادت کند، از بین می رود.در هفته یازدهم تغییراتی در نوک و بافت سینه به وجود می آید. ترشح هورمون های نوین سینه های شما را بزرگ تر می کند. هاله سینه هم ممکن است تغییر کند، به این ترتیب رنگ آن تیره تر و اندازه ی آن بزرگ تر می شود. در صورتی که قبل از بارداری سابقه ی آکنه داشته اید احتمالا دوباره به آن مبتلا می شوید.
7/تغییرات خلقی
در دوران بارداری میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن مدام تغییر می کند. افزایش این هورمون ها بر خلق و خوی شما اثر می گذارد و بیش از حالت عادی، احساساتی یا زودرنج می شوید. از دم دمی مزاج بودن خود در این دوره تعجب نکنید و منتظر بروز احساساتی از قبیل افسردگی، کج خلقی، اضطراب و خوشحالی بیش از حد هم باشید.
8/تکرر و بی اختیاری ادرار
بدن در زمان بارداری مقدار خونی را که قلب پمپاژ می کند، افزایش می دهد. به این ترتیب کلیه ها مایع بیشتری دفع می کنند و میزان ادرار در مثانه بیشتر می شود. همچنین هورمون های دوره ی بارداری به سلامت مثانه هم کمک می کنند. حین بارداری بیشتر وقت خود را در رفت و آمد به دستشویی می گذرانید و حتی گاهی قبل از رسیدن به آنجا بی اختیار ادرارتان می ریزد.
9/نفخ و یبوست
نفخ هم مانند عقب افتادن عادت ماهانه یکی از علائم اولیه بارداری است. تغییرات هورمونی بر دستگاه گوارش نیز تأثیر می گذارد، سرعت حرکت روده ها را کند می کند و درنتیجه دچار یبوست می شوید. یبوست درد شکمی ناشی از نفخ را شدیدتر می کند.
10/تهوع صبحگاهی
دل به هم خوردگی و حالت تهوع صبحگاهی معمولا از هفته ی چهارم تا ششم شروع می شود. برخلاف اسمش، ممکن است هر زمانی از روز و شب پیش بیاید. دلیل اصلی این حالت هنوز مشخص نیست ولی احتمالا هورمون ها در بروز آن بی تأثیر نیستند. طبق گفته ی انجمن سلامت بارداری آمریکا، میزان تهوع در بسیاری از خانم ها با رسیدن به هفته ی دوازدهم کمتر و کمتر می شود.
11/فشارخون و سرگیجه
ممکن است در اوایل دوران بارداری فشار خون بالا و پایین برود. یکی از علائم بروز این عارضه، سرگیجه است، زیرا با نوسان فشار خون، رگ ها گشاد می شوند.
تشخیص فشار خون بالا در دوره ی بارداری دشوار است. تقریبا تمام زنانی که در بیست هفته ی اول بارداری به فشار خون مبتلا شده بودند از قبل هم مستعد ابتلا به آن بودند.
12/حساسیت به بو
این مورد را بیشتر خود خانم های باردار گزارش داده اند. تاکنون دلایل علمی کمی برای اثبات حساسیت به بو در سه ماهه ی اول بارداری ارائه شده است. البته حساسیت قوه بویایی نشانه ی مهمی است، زیرا موجب حالت تهوع و استفراغ، و بیزاری فرد از غذا می شود. محققان بین سالهای ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ گزارشی از وضعیت زنان باردار جمع آوری کرده اند و به بررسی رابطه ی بین بو و بارداری پرداخته اند. به گفته ی آنها، زنان باردار درسه ماهه ی اول بارداری،انواع بوها را با شدت بیشتری احساس می کنند.
13/افزایش وزن
با پایان یافتن سه ماهه ی اول بارداری، افزایش وزن بیشتر خود را نشان می دهد. در ماه های اول شاهد افزایش وزن از پانصد گرم تا دو کیلو هستیم. اوایل کالری مصرفی وعده های غذایی تان تغییر چندانی نخواهد کرد ولی در ادامه ی بارداری میزان آن زیاد می شود.
14/ترش کردن معده
یکی از عوارض جانبی هورمون های بارداری، شل شدن دریچه ی بین معده و مری است. به این ترتیب اسید معده به مری وارد می شود و احساس می کنیم سرمعده مان می سوزد.
15/قرمز شدن صورت و آکنه
ممکن است خیلی ها به شما بگویند به خاطر بارداری صورت تان سرخ و برافروخته شده است. در اینجا هم پای هورمون ها در میان است که جریان خون افزایش یافته را به طرف صورت می رانند. در اثر این عمل غده های چربی ساز هم دست به کار شده و بیش از حد معمول چربی تولید می کنند. در نتیجه پوست صورت براق به نظر می رسد و احتمال ابتلا به آکنه بالا می رود.

.

منبع : pezeshk.us