آکاایران: درد مبهم رحمی یکی از علائم شایع در طول بارداری

بارداری و نوزاد

بارداری و مادر شدن، شیوه جدیدی از زندگی را برای زنان به ارمغان می آورد. کلمه بارداری خواسته و برنامه ریزی شده همیشه یادآور جشن و خوشحالی است، ولی این خوشحالی با شرایط جدیدی برای مادر همراه است. فرد باردار تحولات جدیدی را در وضعیت سلامتی خود احساس می کند. درد مبهم رحمی یکی از علائم شایع است که زنان در طول بارداری<pregnancy> آن را تجربه می کنند.

گرفتگی
این حس تقریباً چیزی شبیه گرفتگی در دوران قاعدگی است. گرفتگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی زنان هفت روز پس از تخمک گذاری این حس را تجربه می کنند. هنگامی که تخمک بارور شده در دیواره رحم جای می گیرد، گرفتگی و اسپاسم ها به تدریج آغاز می شود. از آنجا که رحم باید به تدریج بزرگ شود تا بتواند 9 ماه جنین را در خود نگه دارد، این پروسه نیز می تواند موجب اسپاسم و دل درد بشود. در اکثر مواقع این گرفتگی ها و اسپاسم های عضلانی رحمی در دوران بارداری طبیعی است و هیچ خطری جنین را تهدید نمی کند. درد رحم، درد کمر و درد مهبل (واژن) نیز از انواع این گرفتگی هاست. زنانی که نوزادان آنها دو و یا چندقلوست، این دردها را بیشتر احساس می کنند و گاه این دردها در کشاله ران و لگن نیز به وجود می آید. این دردها زمانی شدیدتر می شود که خانم باردار از حالت نشسته و یا خوابیده تغییر موقعیت داده و می ایستدگاه با راه رفتن متوقف می شود. یکی از روش های مناسب در مبارزه با این نوع اسپاسم ها، تقویت ماهیچه های جدار شکم با ورزش است. در اکثر مواقع ضعف عضلات این دردها را تشدید می کند.

اسپاسم رحمی در اوایل دوران بارداری
اگرچه گرفتگی در طول مراحل اولیه بارداری ممکن است عادی باشد، ولی متأسفانه گاه می تواند نشان از یک مشکل جدی باشد، در اینجا به دلایل ابتلا به اسپاسم اشاره خواهیم کرد:
لانه گزینی: همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود، درد مبهمی درناحیه تحتانی شکم به وجود می آید. شدت این درد از خفیف تا متوسط متغیر است. بیشتر زنان در دوران بارداری این گرفتگی را تجربه می کنند.

سقط
اگر گرفتگی در طول دوران اولیه بارداری با خونریزی همراه باشد، باید کمی نگران شد؛ چرا که می تواند نشان از سقط جنین باشد. خونریزی واژن و یا حتی لکه بینی از جمله نشانه های سقط جنین است.

کشش رحم
این گرفتگی عضلات در رحم اتفاق می افتد تا رحم کمی بزرگ شده و فضای کافی برای تحمل وزن نوزاد به وجود بیاید. این گرفتگی را در لیگامان گرد هم بوجود می آید و تمامی زنان باردار آن را به درجاتی تجربه می کنند. این گرفتگی تا سه ماهه دوم و یا سوم نیز ادامه خواهد داشت.
حاملگی خارج از رحم: حاملگی خارج از رحم نوعی بارداری غیرطبیعی است که همان طور که از نام آن پیداست، بارداری درمحیطی خارج از رحم شکل می گیرد و یکی از علائم آن گرفتگی عضلات در پشت و پائین لگن است. علائم دیگر شامل درد شکم، لکه بینی و خونریزی است.

تجع گاز و یبوست
یبوست یکی از مشکلات شایع است که زنان باردار با آن مواجه هستند و در مراحل اولیه بارداری می تواند موجب درد شود. علل گرفتگی در مراحل بعدی بارداری، ممکن است دلیل ابتلا به گرفتگی درد سه ماهه دوم و سوم بارداری به مسائل زیر مربوط باشد:
درد لیگامان های گرد: رحم از داخل به اندازه نوزاد رشد می کند و لیگامان ها از رحم کشیده شده و بزرگ شونده محافظت می کنند. گاه حتی آنها به لمس نیز حساس خواهند بود و دچار درد می شوند.

زایمان زودرس
زایمان قبل از موعد با درد شدید کمر و گرفتگی عضلانی همراه است. انقباضات براکستون هیکس: انقباضاتی هستند که به صورت متناوب یا نامنظم در طی بارداری، به خصوص در سه ماهه دوم و سوم تجربه می شوند.

زایمان
دل درد و کمردرد از نشانه های اولیه زایمان هستند. انقباضات به صورت خفیف و هر سی ثانیه یکبار تکرار شده و به تدریج شدید می شود.

زمان مراجعه به پزشک
گرفتگی عضلانی در دوران بارداری میتواند طبیعی باشد و در میان بیشتر زنان مشترک است، ولی شدت آن در هر فردی از دیگری متفاوت می باشد. برای برخی از زنان این درد غیرقابل تحمل است. اگر خانمی در هفته اول بارداری همراه با گرفتگی عضلانی دچار لکه بینی شد و یا اینکه این گرفتگی ها تا هفته ششم بارداری همچنان ادامه داشت، همچنین اگر پس از خوردن غذا در قسمت فوقانی شکم و درست زیر قفسه سینه دچار شد، باید به پزشک مراجعه کند. گاه این درد آنقدر شدید می شود که به شانه ها منتقل می گردد. این درد می تواند نشانه ای از بیماری های کیسه صفرا باشد که اگرچه به ندرت رخ می دهد، ولی برخی از زنان به آن مبتلا می شوند.

درمان
کمپرس گرم برای درمان درد لیگامان ها و یا کمر درد بسیار مناسب است. از بالشتک های الکتریکی و یا حرارتی نیز می توانید استفاده کنید؛ فقط آنها را بیش از حد گرم نکنید. حمام آب گرم نیز موجب شل شدن عضلات و رباط ها و در نتیجه تسکین گرفتگی ها می شود. زمانی که یبوست دلیل درد باشد، با ایجاد تغییرات کوچکی در رژیم غذایی می توان از آن جلوگیری کرد. مقادیر زیادی میوه های غنی از فیبر بخورید. برخی از کارشناسان درمان و بهداشت توصیه می کنند که در دوران بارداری اگر درد داشتید از نزدیکی خودداری کنید زیرا می تواند موجب شدت گرفتگی عضلانی شود. اگرچه در اکثر مواقع نزدیکی در دوران بارداری بلامانع است، ولی ممکن است به لکه بینی منجر و این لکه بینی با علائم سقط جنین اشتباه گرفته شود. هرگونه استرس و یا رژیم غذایی ناسالم در دوران بارداری می تواند درد را افزایش دهد. استراحت و خواب و آرامش از جمله ضروریات استقبال از تولد نوزاد سالم است. بعضی از داروها به رفع درد و گرفتگی در دوران بارداری کمک می کند ولی قبل از مصرف هر نوع دارو حتماً با پزشک خود مشورت و دقت کنید که هیچ نوع دارویی و آرام بخش را نباید در دوران بارداری سر خود مصرف کنید. پیاده روی کوتاه مدت در این دوران بسیار مفید است. فراموش نکنید که با ورزش مناسب و رژیم غذایی سالم، می توانید تحولات و تغییرات دوران بارداری را راحت تر تحمل کنید.

دکتر لادن سیفی متخصص زنان و زایمان

.

منبع : pezeshk.us