آکاایران: ارتباط بین دیابت در مادران با بروز زردی در نوزادان

bxs1

نتایج مطالعه فوق نشان داده که نوزادان مبتلابه زردی مادران دیابتی در مقایسه با نوزادان مبتلابه زردی با علت نامشخص، در معرض خطر وزن بالای هنگام تولد، مدت بستری طولانی تر در بیمارستان، بهبودی دیرتر، زایمان زودرس، مشکلات دوران بارداری، زایمان سزارین و معاینات فیزیکی غیرطبیعی قرار دارند.

زردی، یکی از مشکلاتی است که نوزادان و خانواده های آن ها را در بدو تولد درگیر خود نموده و گاهی موجب نگرانی های عمده ای می شود. محققین، لزوم توجه بیشتر به روند بارداری مادران دیابتی را برای مقابله بهتر با این پدیده در نوزادان مورد تأکید قرار داده اند.

زردی در طی هفته اول عمر کودکان، امری شایع بوده و در ۶۰ درصد نوزادان رسیده و ۸۰ درصد نوزادان نارس اتفاق می افتد. درصورتی که سطح «بیلی روبین» سرم خون نوزاد از پنج میلی گرم درصد بیشتر شود، زردی نوزادی قابل رؤیت می گردد. این مشکل در اغلب موارد فیزیولوژیک بوده و نیاز به اقدام خاصی ندارد، بااین حال در برخی موارد می تواند نشانه یک بیماری مهم بوده و عوارض خطرناکی مانند آسیب به مغز را ایجاد نماید که خود ممکن است منجر به معلولیت در تمام عمر شود!

یکی از مواردی که ممکن است نوزادان را از طرق مختلف دچار دردسر کند، ابتلای مادران به دیابت است. نوزادان چنین مادرانی اغلب دچار مشکلات متعددی ازجمله نارسی و عوارض آن، هیپوگلیسمی یا افت قند خون، ماکروزومی یا رشد بیش ازحد جنین و بالاخره زردی می شوند. جنین در مادر مبتلابه دیابت بارداری، در محیطی کاملاً متفاوت از یک جنین با مادر سالم قرار دارد. در این وضعیت، گلوکز، آلانین و اسیدهای چرب آزاد به مقدار زیاد از مادر به سمت جنین انتقال می یابند. بنابراین غلطت انسولین در کیسه آب افزایش پیدا می کند که نوعی پاسخ جبرانی جنین به افزایش این موارد در کیسه آب است و می تواند منجر به مشکلات متعددی گردد.

با توجه به این زمینه و شیوع بالای زردی ناشی از دیابت مادر در کودکان، گروهی از محققین دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن تلاش نموده اند تا در قالب فعالیتی پژوهشی، فراوانی و مشخصات نوزادان مبتلابه زردی مادران دیابتی را مشخص نموده و با نوزادان مبتلابه زردی با علت نامشخص مقایسه کنند.

بدین منظور، اطلاعات ۲۸۰۰ نوزاد ۲ تا ۱۴ روزه مبتلابه زردی مراجعه کننده به بخش اورژانس نوزادان و یا درمانگاه نوزادان بیمارستان قائم (عج) مشهد طی سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ بررسی شد و ۵۹ نوزاد مبتلابه زردی با سابقه مادری دیابت در حاملگی به طور ویژه مورد ارزیابی قرار گرفتند. سپس مشخصات زردی نوزادان فوق با ۷۸ نوزاد مبتلابه زردی مراجعه کننده در همین زمان که علتی برای زردی این ها پیدا نشده بود، مقایسه شد.

بر اساس نتایج این مطالعه، متوسط سن نوزادان مبتلابه زردی در گروه با علت نامشخص حدود ۴۴ روز و در نوزادان مبتلابه زردی با سابقه مادری دیابت حدود ۶ روز بود.

همچنین بر اساس این نتایج، میانگین وزن بدو تولد نوزادان در گروه با علت نامشخص ۳٫۱۱ کیلوگرم و در نوزادان مادران دیابتی ۳٫۳۷ کیلوگرم بود. درواقع وزن هنگام تولد نوزادان در گروه مادران دیابتی بالاتر از گروه زردی با علت نامشخص بود.

در دو گروه، به جز میزان بیلی روبین خون، وزن نوزاد هنگام مراجعه، پاریتی و سن مادر در گروه نوزادان مبتلابه زردی مادران دیابتی بالاتر بود. همچنین سن بهبودی در گروه نوزادان مادران دیابتی و مدت بستری در گروه نوزادان مبتلابه زردی با علت نامشخص طولانی تر بود.

به علاوه، آمار زایمان سزارین در گروه نوزادان مبتلابه زردی مادران دیابتی و آمار زایمان طبیعی در گروه نوزادان مبتلابه زردی با علت نامشخص، بالاترین میزان را داشت.

به طورکلی، نتایج مطالعه فوق نشان داده که نوزادان مبتلابه زردی مادران دیابتی در مقایسه با نوزادان مبتلابه زردی با علت نامشخص، در معرض خطر وزن بالای هنگام تولد، مدت بستری طولانی تر در بیمارستان، بهبودی دیرتر، زایمان زودرس، مشکلات دوران بارداری، زایمان سزارین و معاینات فیزیکی غیرطبیعی قرار دارند.

با توجه به این نتایج، محققان توصیه نموده اند که در بارداری های پرخطری مثل بروز دیابت در بارداری، توجه ویژه و افزایش مراقبت های دوران بارداری، کنترل و پیگیری مناسب مادران در طی این دوره و مدیریت صحیح زایمان و همچنین پایش مناسب نوزادان به ویژه ازنظر زردی، می تواند به ارتقاء سلامت نوزادان مادران دیابتی کمک کند.

نتایج پژوهش فوق، در قالب مقاله ای علمی پژوهشی در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران چاپ شده است. بهداشت نیوز

.

منبع : pezeshk.us