آکاایران: بررسی دلایل درد کمر در خانم های حامله

بارداری و نوزاد

شایع ترین دردی که در دوران حاملگی اکثر خانم ها از آن شاکی هستند درد کمر می باشد در این مقاله به بررسی دلایل درد کمر در ۷۰ درصد خانم های حامله می پردازیم.

جراح و متخصص زنان با اشاره به اینکه کمردرد گریبانگیر ۷۰ درصد زنان در دوران بارداری است، گفت: استفاده از طب فیزیکی در طول بارداری می تواند راهی مؤثر و ایمن جهت تسکین درد لگن و ورم پا باشد.

الهام السادات هاشمیان نایینی ، در ارتباط با درد لگن در طول بارداری اظهار داشت: این مشکل یکی از علائم شایعی است که معمولاً زنان باردار آن را تجربه می کنند و این ناراحتی اغلب در اواخر بارداری و خصوصاً در طول سه ماهه سوم احساس می شود.

وی افزود: دلیل رخ دادن درد لگن در بارداری آن است که در این زمان بدن مادر در حال آماده سازی خود برای زایمان است. درد و ناراحتی بیش از همه در پهلو احساس می شود، جایی که نوزاد در هنگام حضور در رحم معمولاً در آن قرار دارد.

این جراح و متخصص زنان گفت: در طول بارداری، بدن مادر هورمون هایی را آزاد می کند که به بافت های هم بند اجازه می دهند شل و نرم شوند. در نتیجه، مفاصل و رباط های موجود در بین استخوان های لگن نیز شروع به شل شدن می کنند. البته افزایش انعطاف پذیری این استخوان ها در این زمان ضروری است، زیرا به نوزاد اجازه می دهد که در زمان زایمان در بدن مادر جابجا شود.

هاشمیان نایینی گفت: بخشی از درد و ناراحتی احساس شده توسط مادر ناشی از درد پایین کمر، تغییرات در وضعیت قرارگیری بدن و سنگین تر شدن رحم است. افزایش فشار بر عصب سیاتیک هم دلیل دیگر درد لگن در بارداری است. بزرگ شدن رحم باعث فشار بر این عصب ها شده و در نهایت، مادر دچار درد، بی حسی یا یک احساس سوزش در کفل ها، لگن و ران ها می شود.

وی گفت: با نزدیک شدن موعد زایمان، نوزاد وضعیت قرارگیری خود در رحم را تغییر می دهد، که این به احتمال زیاد احساس ناراحتی مادر را کم می کند. همچنین معمولاً بروز درد سیاتیک در دوران بارداری امری طبیعی است، با این حال باید پزشک از وجود آن آگاه شود، زیرا بیماری سیاتیک دلایل دیگری دارد که شایع نبوده، اما در عین حال جدی هستند.

هاشمیان نایینی با بیان اینکه ۷۰ درصد زنان در طول بارداری دچار درد کمر و لگن می شوند، تاکید کرد: استفاده از طب فیزیکی و توان بخشی در طول بارداری می تواند راهی مؤثر و ایمن برای تسکین درد لگن و ورم پا در بارداری باشد.

این متخصص زنان خاطرنشان کرد: البته تنها یک چهارم زنان از متخصص زایمان خود راهنمایی هایی را در این زمینه دریافت می کنند و اغلب به آنها گفته می شود که «این حالت طبیعی است» در حالی که، این دردها قابل تسکین هستند.

.

منبع : pezeshk.us