bxs1

نبض ما– روش های مختلفی برای سقط جنین وجود دارد که هرکدام از آن ها بستگی به زمان بارداری فرد دارد. اگر شما به صورت آگاهانه تصمیم به سقط جنین داشته باشید لازم است که شما و دکترتان در مورد این که در چه زمانی از بارداری قرار دارید اطلاع کافی داشته باشید. از این رو در این مقاله به بررسی خطرات سقط جنین در ماه اول و خطرات استفاده از روش های دارویی اشاره می شود.

bxs2

سقط جنین در سه ماهه اول شامل یک عمل جراحی کوچک است. سقط جنین در ماه اول خطر بروز عوارض در این دوره برای زنان با افزایش سن حاملگی آن ها بیشتر می شود.

در ادامه به برخی از عوارض سقط جنین در ماه اول اشاره می شود.

bxs3

باکتری ها (میکروب ها) از واژن یا دهانه رحم ممکن است به رحم وارد شوند و باعث عفونت شوند. آنتی بیوتیک ها ممکن است چنین عفونتی را پاک کنند. اما در مواردی، مکش مجدد، باعث می شود که بستری شدن یا جراحی دوباره در پی آید. میزان آلودگی برای مکش کورتاژ کمتر از ۱ درصد ، برای D & E (انحلال و تخلیه) ۱٫۵ درصد و برای القای زایمان ۵ درصد است.

bxs4

تکه های جنین یا سایر اجزای حاملگی ممکن است به طور کامل از رحم خالی نشوند و نیازمند روش های پزشکی بیشتری باشند. سقط ناقص ممکن است منجر به عفونت و خونریزی شود. این عارضه برای روش D&E کمتر از ۱ درصد و برای روش القای زایمان حدود ۳۶ درصد گزارش شده است.

bxs5

bxs6

مقداری خونریزی در هر سقط جنین معمول است اما خونریزی شدید معمول نیست و با مکش مجدد، دارودرمانی یا، به ندرت جراحی، درمان می شود. از دکتر بخواهید در این مورد توضیح دهد و بگوید اگر این اتفاق بیفتد چه باید کرد.

آکاایران: خطرات ناشی از سقط جنین در ماه اول

bxs7

در حین این که دهانه رحم کشیده می شود تا ابزار پزشکی بتواند از طریق آن به رحم منتقل شود، ممکن است دهانه رحم پاره شود. این اتفاق ممکن است در یک درصد موارد از سقط جنین ها پیش آید.

bxs8

یک ابزار پزشکی ممکن است باعث سوراخ شدن دیواره رحم شود. میزان گزارش شده در این باره ۱ مورد از هر ۵۰۰ سقط است. بسته به شدت آن، می تواند منجر به عفونت، خونریزی شدید یا هر دو شود. ممکن است جراحی برای ترمیم بافت رحم ضروری باشد و در موارد شدید ممکن است هیسترکتومی نیز مورد نیاز باشد.

bxs9

همانند سایر روش های جراحی، بیهوشی، خطر عوارض ناشی از سقط جنین را افزایش می دهد. خطرات گزارش شده از عوارض ناشی از بیهوشی حدود ۱ مورد در هر ۵۰۰۰ سقط جنین است.

bxs10

سقط های اولیه که با عوارض ناشی از عفونت همراه نباشد، باعث ناباروری یا مشکل تر شدن حاملگی بعد از زایمان نمی شود. این عوارض ناشی از سقط جنین و یا داشتن سقط جنین های زیاد است که ممکن است بارداری را در آینده با مشکل مواجه کند.

همچنین در برخی موارد اگر یک زن و جنینش عوامل Rh متفاوت داشته باشد، باید داروهایی را برای جلوگیری از رشد آنتی بادی هایی که حاملگی های آینده را به خطر می اندازند، دریافت کند. (مواد ژنتیکی موجود در سطح سلولهای قرمز خون به عنوان عامل Rh شناخته می شوند)

bxs11

روش های سقط جنین دارویی برای سقط در هفته های ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این افراد پیش از انجام هرکاری سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا حاملگی قابل قبول است یا خیر (بارداری غیرعصبی) و این که در چه زمانی از بارداری قرار دارند توصیه می شود.

خطرات ناشی از سقط جنین در ماه اول خطرات ناشی از سقط جنین در ماه اول

دو روش مورد استفاده به صورت دارویی عبارتند از :

bxs12

MTX یک روش سقط دارویی است که تا ۷ هفته اول (۴۹ روز حاملگی) مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش، متوترکسات به صورت خوراکی یا تزریق در طی مراجعه اول داده می شود. همچنین آنتی بیوتیک نیز برای جلوگیری از عفونت داده می شوند. پ

قرص های میزوپروستول نیز سه تا ۷ روز بعد به صورت خوراکی یا به صورت شیاف مورد استفاده قرار می گیرد. این روش معمولا باعث انقباضات و بیرون راندن جنین می شود. این فرآیند ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

متوترکسات عمدتا در درمان سرطان و آرتریت روماتوئید استفاده می شود، زیرا به سریع ترین سلول های بدن از نظر رشد حمله می کند. در مورد سقط جنین نیز باعث جدایی جنین از جفت می شود. استفاده از این دارو برای برای سقط، توسط FDA تایید نشده است.

از عوارض ناشی از استفاده از این قرص ها به صورت تزریقی، خوراکی و یا شیاف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گرفتگی، تهوع، اسهال، خونریزی شدید، تب

– این روش حدود ۵٪ از زمان ناموفق است و ممکن است نیاز به یک جراحی برای تکمیل سقط باشد

– این روش برای زنان مبتلا به کم خونی، اختلالات خونریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری التهابی حاد یا افرادی که از دستگاه داخل رحمی استفاده می کنند توصیه نمی شود.

خطرات ناشی از سقط جنین در ماه اول خطرات ناشی از سقط جنین در ماه اول

bxs13

در این روش پس از انجام آزمایشات، میفپریستون در اولین جلسه ویزیت به صورت خوراکی داده می شود. این دارو پروژسترون را از پوشش رحم جدا می کند و باعث می شود بارداری متوقف شود.

قرص های میوزوپروستول به صورت خوراکی یا شیاف داخل واژن به مدت ۳۶ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف میفپریستون مصرف می شوند.

در صورتی که یکی از موارد زیر را داشته باشید نمی توانید از این روش استفاده کنید:

حاملگی خارج از رحم، توده تخمدان، استفاده از کورتیکواستروئید، نارسایی قلبی، کم خونی، اختلالات خونریزی یا استفاده از رقیق کننده های خونی، آسم، مشکلات کبدی یا کلیه، بیماری قلبی یا فشار خون بالا.

عوارض ناشی از این روش عبارتند از

– گرفتگی، تهوع، استفراغ، اسهال، خونریزی شدید، عفونت

– این روش حدودا ۸ تا ۱۰ درصد از زمان ناموفق است و احتمال پیگیری سونوگرافی اضافی و جراحی برای پایان دادن به حاملگی را دارد.

– توصیه نمی شود که زنان مبتلا به کم خونی، اختلالات خونریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری حاد التهابی روده یا کسانی که از دستگاه رحمی داخلی استفاده می کنند از این روش استفاده کنند.

نبض ما– ترجمه:حسین مقدس زاده

dhh.louisiana


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir