آکاایران: افتادگی رحم از بیماری های شایع در زنان است که معمولا در سنین بالاتر خود را نشان می دهد. ناتوانی در کنترل ادرار و احساس سنگینی در رحم از عوارض این بیماری است و فرد مبتلا را با مشکلات بسیاری مواجه می کند.

نبض ما– افتادگی رحم همانند بسیاری از مشکلات زنانه قابل پیشگیری و درمان است و گاهی به دلیل عدم شناخت نشانه ها و علائم افتادگی رحم، دیر به پزشک مراجعه می کنند که سبب مشکلاتی می شود. دکتر نوشین صحابی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت و گویی با خبرنگار نبض ما به پرسش های متداول در این زمینه پاسخ می دهد؛ با ما همراه شوید.

علائم افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم اصطلاحی است که اغلب بیماران به کار می برند. در واقع آنچه در این بیماری بیشتر اتفاق می افتد افتادگی مثانه و گشاد شدن و پاره شدن ورودی واژن است که ممکن است همراه با این حالات افتادگی رحم هم ایجاد شود که در معاینه بالینی قابل تشخیص است.

در این بیماری کف لگن بر اثر زایمان، بارداری و چاقی صدمه می بیند و جدار پایین کف لگن دچار پارگی هایی می شود که افتادگی مثانه را ایجاد می کند.

آکاایران: معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم

علائم بیماری به صورت نشت ادرار هنگام سرفه، خنده و ورزش کردن خود را نشان می دهد و در برخی شدت این حالت به اندازه ای است که فرد مجبور به استفاده از پوشک می شود.

احساس فشار و سنگینی در واژن به دلیل آویزان ماندن مثانه در واژن از علائم دیگر این بیماری است و این وضع به حدی شدید است که فرد حس می کند توده ای از او بیرون زده است. گشادی واژن و دردهای لگنی و کمردرد از دیگر نشانه های افتادگی رحم است.

چه ورزش های برای افتادگی رحم مناسب است؟

ورزش بیشتر نقش پیشگیری از ابتلا به افتادگی رحم را دارد و از پیشرفت افتادگی مثانه مانع می شود. ورزش عضلات کف لگن را که نگهدارنده مثانه هستند محکم می کند و این کار از پیشرفت افتادگی می کاهد.

توصیه ما این است که خانمهای باردار در طول بارداری حرکات موثر ورزشی را از پزشک خود آموزش ببینند و ادامه بدهند و افرادی که اضافه وزن دارند با ورزش اضافه وزن خود را کم کنند.

معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم

یکی از ورزش های موثر در افتادگی رحم ورزش “کگل” است در این تمرین بیمار روزی سه مرتبه هربار سی دفعه انتهای لگن را منقبض می کند که بهتر است  این تمرین توسط متخصص زنان در مطب آموزش داده شود. به فرد توصیه می شود واژن و عضلات کنار مجرای ادرار را منقبض کند و هربار ۵ شماره شمرده و عضلات را آزاد کند.

بعد از چند هفته از انجام این تمرین کف لگن سفت می شود و ریزش ادرار تا درجاتی بهبود می یابد ولی ورزش باید ادامه پیدا کند تا کف لگن سفت بماند. بسیاری از بیماران با کاهش وزن و انجام این ورزش ها بهبود می یابند.

عمل افتادگی رحم با لیزر امکان پذیر است؟

امروزه در جراحی افتادگی مثانه و رحم روشهای خوبی به کار گرفته می شود. در این جراحی با استفاده از «مش های واژینال» در انواع مختلف مانند «مش تی او تی» و «اوپیرا» مانع از بازگشت دوباره بیماری می شویم. به این صورت که این مش ها در زیر جلد بیمار کار گذاشته می شود و از افتادگی مجدد جلوگیری می کنند.

در اعمال جراحی قدیمی تر بیماران بعد از مدتی دچار مشکل می شوند زیرا نخ های جراحی بعد از جذب قادر به نگهداری مثانه نیستند و مثانه مجدد افت پیدا می کند. اما لیزر واژینال به تنهایی کاربردی در درمان افتادگی رحم ندارد بلکه در جوانسازی واژن برای زنان یائسه مورد استفاده قرار می گیرد تا مشکلاتی که در این دوران در واژن ایجاد می شود را بهبود دهد. اصل جراحی افتادگی رحم استفاده از جراحی های کلاسیک به روش قدیم است و امکان دارد در این روش از لیزر برای قسمتهایی از عمل کمک گرفت.

عوارض عمل افتادگی رحم چیست؟

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود بازگشت مجدد افتادگی است که بیشتر در اعمالی که با تکنیک های قدیمی صورت می گیرد ایجاد می شود. در این عمل در بیشتر موارد شکم باز نمی شود و از راه واژن جراحی انجام می شود لیکن برخی از پزشکان علاوه بر واژن قسمت پایین شکم را باز می کنند تا جلوی بی اختیاری ادراری استرسی بیمار را بگیرند.

معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم

اما تکنیک های نوین نیازی به باز کردن شکم ندارد و در نتیجه عوارض کمتری ایجاد می شود. به بیان دیگر بیمار در روش باز کردن شکم درد بیشتری دارد و طول مدت عمل هم بیشتر می شود و عوارض بیهوشی و خطر خونریزی افزایش می یابد، در صورتیکه اگر شکم باز نشود طبیعی است عوارض کمتر است هرچند بیمار مقداری درد را تجربه می کند و امکان عفونت و خون ریزی وجود دارد.

برای جلوگیری از عفونت به بیماران توصیه می شود تا زمان افتادن بخیه ها خود را در لگن بتادین با آب گرم شستشو دهند و هربار پس از اجابت مزاج ناحیه تناسلی را به خوبی خشک کنند تا دچار عفونت نشوند.

هزینه عمل افتادگی رحم چقدر است؟

هزینه عمل بسته به اینکه در بیمارستان خصوصی یا دولتی باشد متفاوت است. در بیمارستان های تآمین اجتماعی بیمارانی که بیمه تأمین اجتماعی باشند به رایگان عمل می شوند ولی هزینه مش هایی که استفاده می شود بسته به نوع آن از ۸۰۰ هزار تومان به بالا است که معمولا تحت پوشش بیمه نیست اما بیمه های مکمل به تازگی هزینه مش را تا حدی پوشش می دهند.

معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم معرفی جدیدترین روش درمان افتادگی رحم

در بیمارستان های خصوصی اگر بیمار بیمه نباشد این عمل حدود چهار تا پنج میلیون هزینه بردار است البته این رقم بر طبق تعرفه بیمارستان است ولی خوشبختانه اغلب بیماران بیمه هستند و اگر بیمه مکمل دارا باشند اغلب هزینه ها تحت پوشش قرار می گیرد.

درمان افتادگی رحم را از طریق طب سنتی توصیه می کنید؟

در تمام دنیا طب سنتی برای درمان افتادگی رحم روشی ندارد. طب سنتی بیماران خاص خود را دارد ولی برای ترمیم افتادگی رحم کاری نمی تواند انجام دهد زیرا این مشکل یک نقص در اندام است که تنها از طریق طب نوین قابل درمان است.

در کتب دانشگاهی از روش های موثر در طب سنتی برای درمان بیماری های زنان صحبت شده است لیکن در مورد افتادگی رحم مبحثی در این طب موجود نیست. تنها روش هایی که جدا از درمان کلینیکی توصیه می شود  استفاده از حرکات ورزشی و کاهش وزن است.

نبض ماگفت و گو: اعظم صفایی


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir