آکاایران: هفته نوزدهم بارداری جنین به اندازه گریپ فروت است

 

زنان و زایمان آکا ایرانادامه....


چه آزمایش هایی را باید تا هفته نوزدهم انجام داد؟  اگرچه شما همچنان در هفته های میانی دوران بارداری قرار دارید اما باید همه جوانب را در نظر بگیرید و آزمایش ها و تست های لازم این دوران را تحت نظر پزشکتان سپری کنید تا از این طریق بارداری بی تنش، سالم و در عین حال موفق داشته باشید، از این هفته به بعد ملاقات های شما با پزشکتان بیشتر می شود.  در این هفته مهم است که با پزشکتان مشورت کنید و از اینکه آزمایش های ژنتیک و غربالگری با توجه به شرایط شما لازم است یا خیر اطمینان حاصل کنید.

برخی غربالگری ها را باید در هفته نوزدهم بارداری انجام داد تا از مشکلات و شرایط پزشکی خاص از جمله سندروم داون، تریزومی 18 و اسپینا بیفیدا جلوگیری شود.    این غربالگری ها از این قرارند:  از هفته 10 تا 13 و همچنین در هفته 15 تا 20 غربالگری آزمایش خون مادر برای بررسی 6 پروتئین موجود در گردش خون او انجام می شود. این آزمایش می تواند 92 درصد از بارداری هایی را که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است مشخص کند.

غربالگری دوم نیز مانند غربالگری قبل می تواند 88 درصد از بارداری هایی را که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است تشخیص دهد. معمولا این غربالگری زمانی تجویز می شود که بنا به دلایلی نمی توان سونوگرافی را انجام داد.  غربالگری سوم در هفته 15 تا 20 انجام می شود و جریان خون مادر را برای بررسی 4 پروتئین موجود در خون جنین بررسی می کند. این غربالگری می تواند تا 79 درصد از بارداری های سندروم داون را تشخیص دهد و معمولا زمانی پیشنهاد می شود که خانم ها غربالگری های قبل را انجام نداده باشند یا در برخی شرایط برای تکمیل آن ها انجام می شود. 

بین هفته های 17 تا 20 بارداری، سونوگرافی سطح اول تکمیل می شود تا سلامتی نوزاد را از همه جهات برزسی کند و هرگونه نقصی را تشخیص دهد. اگر هرگونه حالت غیرعادی در این اسکن ها نشان داده شود، سونوگرافی سطح 2 انجام می شود.   مراقبت های مهم هفته نوزدهم باردرای  در این هفته برخی از خانم ها ممکن است دردهایی را به علت رشد جنین و باز کردن جا در برخی نقاط شکم و لگن خود تجربه کنند.

این دردها ممکن است ناگهانی و شدید باشد. اگر این دردها قابل تحمل نبود در این باره با پزشک خود مشورت کنید.  در این دوران سعی کنید روزانه فعالیت های بدنی و ذهنی همچون یوگا، پیاده روی و شنا را با تایید پزشک خود انجام دهید. راجع به برنامه غذایی که از آن پیروی می کنید و ورزش ها و فعالیت هایی که دوست دارید انجام دهید با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه ضرری شما و جنینتان را تهدید نکند. شنا برای محکم کردن عضلات شکم و لگن ورزش خوبی است اما از شیرجه زدن و شنا در عمق جدا خودداری کنید.

بارداری خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری را در هفته 6 تا 24 بارداری افزایش می دهد، بنابراین اگر در هفته نوزدهم بارداری یا بعد از آن علائمی را مشاهده کردید که مشکوک به عفونت دستگاه ادراری بود برای درمان سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.  اگر در این دوران با هر مورد عجیب یا دردهای بیش از حد مواجه شدید آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید. علائمی همچون خونریزی، احساس ضعف یا سرگیجه شدید، افت شدید فشار خون، درد شدید شانه یا لگن و گرفتگی شدید عضلات به خصوص لگن ممکن است نشان از بارداری خارج از رحم یا سقط جنین باشد، پس این موارد را جدی بگیرید و در صورت مشاهده آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

   مراقبت های تغذیه ای در هفته نوزدهم  در این هفته ممکن است ویارهای شدیدی به شما دست دهد. ممکن است ویار بستنی یا ترشیجات داشته باشید اما یادتان باشد در خوردن این مواد زیاده روی نکنید و تا حدی آن ها را مصرف کنید که ویارتان را رفع کند.  یادتان باشد از رژیم غذایی متعادل و سالم در عین حال مغذی پیروی کنید. ویار بخش عادی از بارداری است اما در برخی از زنان غیرطبیعی است و شاید به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی به وجود آید.

هنگام آشپزی سعی کنید مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید زیرا گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت هایی در بدن شما شود که به جنینتان آسیب می رساند.   علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین کننده های مصنوعی، نوشابه ها، شیر غیرپاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.  در این دوران شما علاوه بر مراقبت از خود وظیفه مراقبت از موجودی بسیار کوچک و آسیب پذیر را بر عهده دارید بنابراین به تغذیه خود باید بیش از پیش اهمیت دهید.

استعمال دخانیات در این دوران به شدت خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری دارد. علاوه بر این، مصرف برخی داروها در این دوران منع می شود بنابراین هرگونه دارویی که می خواهید مصرف کنید باید تحت نظر پزشکتان انجام شود.  با آنکه در دوران بارداری مصرف ماهی بلامانع است اما توصیه می شود که از مصرف بالای آن در این مدت جلوگیری کنید. به طور کلی بهتر است به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید. مصرف کافئین بلامانع است اما مصرف آن را به کمتر از 300 ملی گرم در روز برسانید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
.

منبع : atairan.com