•  روش های خانگی و سنتی برای درمان سردرد بارداری
 • روش های کمکی برای کاهش حملات سردرد
 • تکنیک های تسکین درد در زمان سردرد

 روش های خانگی و سنتی برای درمان سردرد بارداری

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

وجود سردرد همراه با علائم زیر، نیاز به پیگیری بیشتر و مراجعه به پزشک دارد:

 • سردرد بی سابقه، شدید و ناگهانی
 • بروز سردرد همراه با تب و کاهش هوشیاری
 • سردردی که شما را از خواب بیدار می کند
 • سردرد شدید و مداوم
 • همراهی سردرد شدید با بعضی علائم مانند افزایش وزن غیرطبیعی، سرگیجه یا تاری دید، وزوزگوش، ورم شدید و غیر عادی دست و پا، افزایش فشار خون بالاتر از 9/14، درد در قسمت راست و بالای شکم، تهوع و استفراغ شدید به خصوص در 3 ماهه دوم و سوم بارداری، می تواند نشانه مسمومیت بارداری باشد و باید سریع به پزشکتان مراجعه کنید.

روش های کمکی برای کاهش حملات سردرد

1. با به کاربردن تکنیک های ریلکسیشن و دوری از عوامل استرس زا، آرامش خود را بالا ببرید.
2. به کار بردن تدابیر تقویت مغز و سیستم عصبی، نقش موثری در کاهش حملات دارد. از جمله این تدابیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– استفاده بیشتر از ترکیبات مقوی مغز و دستگاه گوارش از جمله آب سیب و به، تاس کباب به و سیب، خورشت به آلو، کباب چنجه، فرنی بادام، شیربرنج، فالوده سیب و شیره انگور در وعده های غذایی
– قرار دادن موم زنبور عسل به اندازه یک گردو زیر زبان و رفتن به حالت سجده به مدت 10 دقیقه (در این مدت آب دهان ، قورت داده نشود) علاوه بر تقویت مغز و کاهش حملات سردرد، می تواند یک تکنیک آرامش بخش در حملات سردرد نیز باشد.
– روزی 3 بار تنفس طبی (دم عمیق و مکث 5 شماره و بازدم عمیق و طولانیتر) انجام دهید. حداقل 3دفعه در طی روز و در هر دفعه 10 بار. این کار با افزایش سطح اکسیژن مغز اثر خوبی در تقویت مغز، پیشگیری و تسکین سردرد دارد.
– رایحه درمانی با عطرهای خوشایند از جمله قرار دادن سیب و به، به صورت رنده شده بالای سر و بو کردن آنها یا قرار دادن گلاب یا گل مریم در محل خواب، نقش موثری در بهبود کیفیت خواب و تقویت مغز دارد.

 درمان خانگی سردرد در دوران بارداری

3. رعایت تدابیر صحیح غذا خوردن و تقویت هضم، نقش مهمی در پیشگیری از انواع سردرد دارد. در مواردی که فرد ارتباط مستقیمی بین بروز سردرد با وضعیت تغذیه، گرسنگی و سایر علائم گوارشی احساس می کند یا سردرد صبحگاهی دارد این ارتباط مشخص تر است. این تدابیر پیشگیری کننده عبارتند از: خوب جویدن غذا، پرهیز از در هم خوری، خوردن غذا در وعده های منظم، پرهیز از به تاخیر انداختن غذا در زمان گرسنگی، پرهیز از پرخوری، خودداری از خوردن آب و مایعات، میوه و سایر تنقلات، یک ساعت قبل تا 2 ساعت بعد غذا.
– خوردن ترکیباتی از جمله رب به و سیب یا عسل بعد از غذا نقش موثری در تقویت هضم دارند.
– با اصلاح وضعیت اجابت مزاج و رفع یبوست هم می توانید به پیشگیری از سردرد کمک کنید. پیاده روی منظم روزانه و استفاده از ترکیباتی از جمله گلقند، میوه تمبر هندی، آلو، انجیر و مصرف روغن زیتون نقش موثری در جلوگیری از ایجاد یبوست و سردرد دارد.
4. از مصرف ترشیجات یا مواد نفاخ مانند حبوبات، تره، سیر و پیاز خام، تربچه، پیازچه، کلم، کرفس و مصرف گردوی زیاد خودداری کنید.
5. از مصرف خوراکی هایی مانند شکلات، ماست، پنیرهای مانده، بادام زمینی، نان هایی با خمیر ترش، گوشت های کنسروشده و خامه ترش که محرک سردرد میگرنی هستند؛ پرهیز کنید.
6. از خوابیدن زیاد و همچنین بیداری تا نیمه شب و خواب در طول روز به ویژه عصرها و خواب بلافاصله بعد از غذا خودداری کنید.
7. لازم است وضعیت بدن تان در زمان نشستن، مطالعه و حین انجام کارهای خانه با استفاده از صندلی مناسب و در صورت لزوم بالش طبی در موارد گردن درد، اصلاح کنید.

تکنیک های تسکین درد در زمان سردرد

 سردرد در اوایل بارداری
 • مصرف یک لیوان دمنوش چای همراه با کمی دارچین
 • نوشیدن شربت گلاب همراه با عرق بیدمشک
 • دمنوش مرزه به میزان 1 قاشق مرباخوری با 5/1 قاشق چایخوری شکر
 • ماساژ ریلکسیشن عضلات گردن و آزاد کردن نقاط درد
 • بستن دست و پا به وسیله یک باند محکم به نحوی که منجر به ایجاد درد در اندام ها شود
 • انجام تنفس طبی یا قرار دادن عسل موم دار زیر زبان
 • فشار دادن برخی نقاط که در طب سوزنی استفاده می شوند از جمله فرورفتگی پشت پس سر در 2 طرف، گوشه خارجی ابرو، در محل شقیقه که می توان همزمان از عصاره نعناع هم در ماساژ استفاده کرد، 2 انگشت بالای هر دو ابرو به صورت همزمان، وسط بین 2 ابرو، محل رویش مو در جلو و وسط سر و 4 انگشت بالاتر در خط وسط

loading...
***
loading...
.

منبع : https:baelm.net