آکاایران: گشادی واژن یکی از مشکلات شایع در زنان بوده و به دلایل گوناگون ایجاد می گردد. از جمله روش های درمانی برای رفع گشادی واژن فاقد جراحی می توان به استفاده از ورزش هایی همچون کیگل، یوگا و کشش لگن اشاره کرد.

یکی از مشکلاتی که زنان را به سمت پزشک معالج می کشاند، گشادی واژن است. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود اما آنچه که مهم است این است که روابط جنسی را دچار اختلال می کند. درمان گشادی واژن عموما به علت خجالت بانوان از بیان آن با تاخیر آغاز می شود. در ادامه با انواع روش های درمانی آن آشنا خواهید شد.


گشادی واژن و مشکلات جنسی

 استرس بزرگترین مشکل بانوانی است که به گشادی واژن مبتلا هستند. این زنان در حین رابطه جنسی مدام استرس دارند که آیا توانسته اند رضایت جنسی شوهر خود را جلب کنند یا خیر. علاوه بر این، قبل از اینکه به ارگاسم برسند، به این فکر می کنند که آیا امکان ارضا شدنشان در این رابطه وجود دارد یا این امکان ایجاد نمی شود. همین استرس بلای جان رابطه جنسی است و لذت بردن از اصل رابطه به فراموشی سپرده می شود. همچنین به علت شرم و حیایی که اصولا در بانوان ایرانی وجود دارد، نمی توانند با همسر خود در مورد این موضوع به صراحت سخن بگویند چرا که روی اعتماد به نفس و غرور جنسی آن ها تاثیر منفی می گذارد. تمامی این موارد بر عدم رضایت جنسی زن می افزاید.


حتما بخوانید: واژن سالم؛ چگونه از سلامت واژن خود مراقبت نمائیم؟


همانطور که مشخص است نارضایتی جنسی زن و شاید مرد به علت گشادی واژن، می تواند زندگی زوجین را مختل کند. تاثیرات منفی رابطه جنسی ناموفق یا پر استرس برای یکی از زوجین، باعث مشوش شدن ذهن شده و همین موضوع به نظر ساده درگیری های زوج را به همراه خواهد داشت. این درحالی است که اگر این خجالت ها کنار گذاشته شود و مرد به همسر خود برای درمان کمک کند، تمامی مشکلات حل خواهد شد

 

تصورات غلط در مورد گشادی واژن

در مورد گشادی واژن تصورات غلطی وجود دارد. برخی گمان می کنند تعدد رابطه جنسی باعث ایجاد گشادی واژن می شود؛ این در حالی است که هیچ منبع علمی این موضوع را تایید نکرده و هنوز به اثبات نرسیده است. طبق تحقیقات دانشمندان گشادی واژن اگر به علت زایمان طبیعی غلط ایجاد نشده باشد، به احتمال قوی علتی ژنتیکی دارد.

 

دلایل گشاد شدن واژن چیست؟

 گشادی واژن به دلایل مختلفی ایجاد می شود و به همین علت است که راه درمان آن نیز گوناگون است. از جمله این عوامل می توان به زایمان طبیعی غلط، ضعف در دیواره واژن و حرکات ورزشی سنگین مثل ورزش های بدنسازی یا برداشت وزنه های سنگین اشاره کرد. علت اصلی گشادی واژن زامیان طبیعی است که اگر بعد از انجام زایمان طبیعی ورزش های کف لگن به خوبی انجام شود، این عارضه ایجاد نخواهد شد.

درمان گشادی واژن بدون عمل جراحیدرمان گشادی واژن بدون عمل جراحی


درمان گشادی واژن ناشی از زایمان طبیعی

 بعد از انجام زایمان کل بدن زن دچار تغییر و تحولات می شود. حتی رفتارهای جنسی زن نیز تغییر می کند. درمان گشادی واژن ناشی از زایمان راهکارهای مختلفی دارد. یکی از راهکارها را می توان در سه مرحله خلاصه کرد. این راهکار مرحله به مرحله پیش می رود تا مشکلات جنسی زوجین برطرف شود.

مرحله اول پذیرفتن تمام شرایط نوین زندگی است. این تغییرات ناخواسته ایجاد شده اند و باید هر دو طرف آن ها را بپذیرند.

مرحله دوم امتحان کردن راه ها و وضعیت های مختلف مقاربت است. زن و شوهر باید به بهترین وضعیت های جنسی با توجه به شرایط نوین دست یابند.


مطالب مرتبط: روش‌ های تنگ کردن واژن (مهبل)


اما در مرحله سوم و بعد از اینکه میل جنسی در یکی از زوجین و یا هر دوی آن ها کاهش یافت، باید به فکر راهی برای درمان آن بود. آنچه که مشخص است ، درمان گشادی واژن امکان پذیر است و به سادگی می توان این مشکل را برطرف کرد. درمان این بیماری نیاز به صبر و مداومت در انجام دستورهای ورزشی - پزشکی دارد. به این دستورها دقت کرده و با نظم ان ها را انجام دهید تا مشکل شما برطرف شود.

درمان گشادی واژن بدون عمل جراحیدرمان گشادی واژن بدون عمل جراحی

 

درمان گشادی واژن با تمرینات ورزشی

کیگل

تمرینات کیگل از معروف ترین ورزش هایی است که برای درمان گشادی واژن تجویز می شود. تمرینات کیگل در واقع ورزش عضلات کف لگن است که به واسطه آن می توان مشکلات گشادی واژن را برطرف کرد.

جالب است بدانید که این تمرینات باعث می شوند تا فرد در رابطه جنسی خود حس فوق العاده بیشتری را داشته باشد و ارگاسم فوق العاده بهتری را تجربه کند. علت نیز این است که ماهیچه ها و عضلات واژن با استفاده از تمرینات کیگل قویتر و سفت تر شده و به همین علت لذت جنسی در هنگام مقاربت افزایش پیدا می کند. این تمرین حتی با تقویت و سفت کردن ماهیچه های کیسه مثانه از چکه چکه آمدن ادرار جلوگیری می کند. همچنین تمرین کیگل در دوران بارداری نیز به وضع حمل اسان تر کمک می کند و همچنین نیاز به بخیه های اضافه را کاهش می دهد.


یوگا

ورزش یوکا در درمان گشادی دستگاه تناسلی زنانه بسیار موثر است. حرکات آرام یوگا می‌توانند به شما کمک کنند که دیواره‌ی واژن، عضلات لگن و تمام عضلات بدن را تقویت کنید.

به عنوان مثال، انجام تمرین leg ups به راحتی انجام پذیر بوده و برای سلامت جنسی بسیار مناسب است. برای انجام این تمرین لازم است که به پشت دراز بکشید پاها را صاف بالا بگیرید. مانع خم شدن پاها شوید و سعی کنید پاهای خود را هنگام بالا بردن و پایین آوردن کاملا صاف نگه دارید. برای رسیدن به بهترین نتایج، این تمرین را هر روز به مدت ۱۰ دقیقه، و دست کم ۵ بار در روز انجام دهید و انجام آن را چند هفته یا چند ماه ادامه بدهید.

درمان گشادی واژن بدون عمل جراحیدرمان گشادی واژن بدون عمل جراحی


کشش لگن

تمرین دیگر برای درمان گشادی واژن در خانه، کشش لگن است. این تمرینات برای عضلات کف لگن طراحی شده‌اند و می‌توانند از بروز شل شدگی در ناحیه‌ی لگن جلوگیری کنند. برای انجام تمرین به صندلی یا یک میز کوچک نیازمندید.

  1. روی صندلی بنشینید به طوری که پاهای‌تان جدا از هم هستند.
  2. دست‌ها را روی زانو قرار دهید به طوری که آرنج بیرون باشد.
  3. رو به جلو خم شوید، آرنج را خم کنید و سپس وزن قسمت فوقانی بدن را بر روی ران خود قرار دهید.
  4. سپس، بازوها را باز کنید، قفسه‌ی سینه را بالا ببرید و قسمت جلویی لگن را بالا نگه دارید در حالی که قسمت عقبی پایین است.

 

سخن پایانی

 بهتر است با استفاده تمرینات ورزشی و قبل از اینکه مشکلات گشادی واژن به میزان نامطلوب برسد و در زندگی زناشویی نیز ایجاد مشکل کند، درمان گشادی واژن را به سرانجام برسانید. اگر تمرینات ورزشی نتوانست جوابگو باشد حتما با پزشک خود این موضوع را مطرح کنید.

گروه سلامت ستاره

.

منبع : setare.com