آکاایران: مسکن های خانگی برای کاهش درد سزارین

زخم ناشی از عمل جراحی سزارین درد زیادی را برای مادر به همراه دارد و عدم تحمل این درد و یا عدم آگاهی از نحوه کنترل این درد، ممکن است بر تغذیه نوزاد با شیر مادر تأثیر منفی بگذارد و حتی ممکن است افسردگی بعد از زایمان را تشدید کند و از لحاظ روحی بر سلامت مادر و نوزاد تأثیر منفی بگذارد.مسکن بعد از سزارین

تحقیقات نشان می دهد؛ پس از انجام عمل سزارین برای کاهش درد مصرف مسکن های خوراکی مانند استامینوفن ، مفیدتر از کنترل درد توسط تزریق مرفین است.
یک متخصص زنان گفت:مصرف داروهای خوراکی عوارض کمتری مانند حالت تهوع و سرگیجه به دنبال دارند به علاوه بر این کم هزینه تر بوده و دسترسی به آنها نیز آسان تر است.

مسکن بعد از سزارین

وی افزود:ولی عوارض ناشی از تزریق مرفین برای کاهش درد شدیدتر است و ۶ تا ۲۴ ساعت پس از انجام جراحی ، بیمارانی که داروهای خوراکی مصرف می کنند درد ، سرگیجه و حالت تهوع کمتری دارند.
وی تاکید کرد:علاوه بر این بیمار بعد از ترخیص از بیمارستان نیز خود می تواند در هنگام بروز درد فاقد نیاز به پزشک از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده کنند.

در مورد معایب سزارین

افزایش خطر خونریزی در سزارین

خونریزی به دنبال سزارین و عفونت های محل عمل و رحم تقریبا دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و برخلاف تصور عموم افراد، سلامت مادر در سزارین بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

بیهوشی خطرناک

مساله بیهوشی حین سزارین می تواند مشکلاتی را برای مادر به وجود آورد. سزارین در هر صورت یک عمل جراحی است و به دنبال آن مشکلات ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد. در عین حال علاوه بر عوارض بیهوشی می توان به مشکلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره کرد.

شادابی پس از زایمان طبیعی

سرحالی و شادابی مادر پس از زایمان طبیعی نکته بسیار مهمی است. مادری که زایمان طبیعی می کند، همان روز پس از زایمان به راحتی می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد اما مادری که سزارین می کند چند روز باید استراحت کند.

دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است؛ به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می کند. در حالی که به صورت معمولی و طبیعی مادر هفت تا هشت ساعت قبل از زایمان طبیعی درد خواهد داشت. اما در مورد سزارین این دردها چند روز ادامه می یابند.

سزارین سد راه زایمان طبیعی

مادر می تواند پس از فقط یک بار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد اما مادران اغلب این نکته را نادیده می گیرند. در چنین شرایطی ممکن است خانمی دو یا سه بار تحت جراحی قرار گیرد و همین مساله باعث افزایش احتمال چسبندگی ها و دردهای ناشی از آن می شود. این چسبندگی ها هم ممکن است مشکلاتی از جمله مشکلات گوارشی را برای بیمار به وجود آورند.

مشکل کاهش وزن بعد از زایمان سزارین

خانم هایی که زایمان طبیعی دارند بسیار زودتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را آغاز می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند؛ چرا که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی را ندارند. در عین حال به راحتی قادرند به نوزادشان شیر دهند و همین شیردهی موجب سوختن ۵۰۰ کالری در طول شبانه روز خواهد شد.

سزارین، دشمن اولین واکسن نوزاد

مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به ویژه دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند و به دلیل درد زیاد، خونریزی یا بیهوشی، نوزاد خود را از خوردن آغوز به عنوان اولین واکسن کودک، محروم نمی کنند.

.

منبع : https:portal-rangi.com