آکاایران: احتمال تولد نوزاد نارس در هفته های مختلف بارداری

کدام نوزادان نارس هستند؟

دو نوع نوزاد هستند که به آنها نارس گفته می شود، اول نوزادانی که سر موقع به دنیا می آیند ولی وزنشان کم است. این نوزادان، رشد داخل رحمی شان خوب نبوده و با وزن کمتری نسبت به نوزادان دیگر به دنیا می آیند و در ادامه هم وزن گیری شان کم است. دسته دیگر، نوزادانی هستند که زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند و به همین دلیل، اندامشان کاملا تشکیل نشده است. این کودکان، قبل از ۳۷ یا ۳۸ هفتگی به دنیا می آیند و به آنها نارس گفته می شود. این نوزادان هم خودشان شامل دو دسته می شوند، یک گروه که زیر ۳۲ هفته متولد می شوند، ریسک و خطر مرگ و میر در آنها بسیار زیاد است. البته سیستم کنونی و پیشرفت های پزشکی باعث شده درصد زیادی از این نوزادان هم بتوانند زنده بمانند. نوزدان به دنیا آمده بین ۳۲ تا ۳۷ هفته، بچه های نارسی هستند که با مراقبت هایی که از آنها انجام می گیرد، به سلامت بزرگ می شوند و مشکلی ندارند. این دو دسته، کمبود وزنشان را در طی زمان، جبران می کنند و مانند گروه اول که با وزن کم به دنیا می آیند نیستند که با مشکل کمبود وزن مواجه باشند.

مشکلات نوزادانی که نارس به دنیا می آیند

نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند، دچار این مشکل خواهند بود که اندام هایشان نارس است. این میزان تکمیل نیافتگی، به این وابسته است که در کدام موعد از زمان هایی که ذکر شد به دنیا آمده باشند؛ قبل از ۳۲ هفتگی یا بین ۳۲ و ۳۷ هفتگی. میزان اندام هایی که دچار شکل نگرفتگی باشند در این دو گروه تفاوت دارد، بعضی کلیه، بعضی ریه، کبد، سیستم گوارشی و … این نوزادان، نمی توانند شیر را به راحتی هضم کنند بنابراین در تغذیه آنها باید خیلی دقت انجام شود و با انواع سرم تغذیه شوند و بعد کم کم، با میزان کم، شیر مادر دریافت کنند و این میزان می تواند روز به روز بیشتر شود تا بتوانند کالری شان را فقط از شیر مادر بگیرند. مساله ای که وجود دارد این است که هر گروه از این نوزادان، باید تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند تا این که وزنشان به دو کیلوگرم برسد. وقتی وزنشان به دو کیلوگرم رسید، تقریبا دیگر می شود گفت مشکلی ندارند و به سلامت رسیده اند.

آکاایران: احتمال تولد نوزاد نارس در هفته های مختلف بارداری

کورتون برای رفع نارسایی نوزاد مفید است؟

این که گفته می شود برای رفع نارسایی نوزاد، می توان کورتون درمانی کرد، به این معنی نیست که به خود نوزاد کورتون را تزریق کنند بلکه ۲۴ تا ۴۸ ساعت پیش از تولد نوزاد، به مادر کورتون می زنند و این اتفاق هم در شرایط خاصی با تشخیص پزشک می افتد نه این که برای تمام مادران و نوزادان توصیه شود. این باور هم که می گویند اگر نوزاد هفت ماهه یا نه ماهه به دنیا بیاید زنده می ماند ولی اگر هشت ماهه به دنیا بیاید، باور صحیحی نیست چون هرچه تولد نوزاد به زمان نه ماهگی بیشتر باشد، اندام های او بیشتر شکل گرفته اند بنابراین، این موضوع شامل هشت ماهگی هم می شود که اندام های نوزاد، به تکامل بیشتری رسیده است.

چه مادرانی، احتمال تولد نوزاد نارس دارند؟

زنانی که مواد مخدر، دخانیات یا مشروبات الکلی مصرف می کنند، احتمال بیشتری نسبت به سایرین دارند که نوزادشان نارس به دنیا بیاید. در عین حال، زنانی که در سنین زیر ۱۸ سال یا بالای ۳۰ سال، زایمان دارا باشند، درصد این که نوزادشان نارس باشد بیشتر از دیگران است. احتمال تولد نوزاد نارس، همچنین در دوقلو یا چندقلوزایی هم وجود دارد که با وزن کم به دنیا می آیند. از طرف دیگر، هرچه تعداد فرزندان یک مادر بیشتر باشد، احتمال این که دهانه رحمش زودتر باز شود و نوزاد زودتر از موعد به دنیا بیاید بیشتر است. عامل دیگری که مادران را در معرض تولد نوزاد زودهنگام قرار می دهد، فعالیت های سنگین و نامناسب است مثلا در ایام عید نوروز که بعضی زنان باردار توجهی به وضعیتشان ندارند و فعالیت های سنگینی را در خانه تکانی انجام می دهند. بنابراین به مادران توصیه می کنیم به سلامتشان بیشتر از هر چیزی اهمیت دهند تا شاهد تولد فرزندان سالم باشند.

تولد نوزاد نارس در هفته های مختلف بارداری

حدود یک دهم کودکان زود به دنیا می آیند، اما مسائلی که شما به عنوان والدین با آن ها درگیرید تا اندازه زیادی بستگی به این دارد که نوزادتان چقدر زود به دنیا آمده است. کلمه نارس معانی زیادی دارد پس بهتر است به درجه زودرسی توجه کنید که بستگی زیادی به طول مدت بارداری دارد. در ادامه پیرامون این موضوعات مطالعه خواهید کرد: تولد در هفته های ۲۴ تا ۲۶ بارداری (نارسی شدید)، تولد در هفته های ۲۷ تا ۲۹ بارداری (نارسی نسبتا شدید)، تولد در هفته های ۳۰ تا ۳۴ بارداری (نارسی میانه تا حدودا عادی)، تولد در هفته های ۳۵ تا ۳۶ بارداری (تقریبا زمان زایمان طبیعی).

تولد در هفته های ۲۴ تا ۲۶ بارداری (نارسی شدید)

مشکلات تنفسی شدید، که نیازمند دستگاه تنفس مصنوعی غلظت بالای اکسیژن است.
عفونت های مکرر و بالقوه شدید
خونریزی در بخش هایی از مغز، هر چقدر نوزاد زودرس تر باشد احتمال وقوع چنین مشکلی نیز بیشتر است.

با یا فاقد این چالش های شدید جسمانی، حتی کودکانی که به شدت زودرس هستند نیز رشد می کنند و این رشد به آن ها کمک می کند تا پا بگیرند و به نوزادی سالم تبدیل شوند.

احتمال تولد نوزاد نارس در هفته های مختلف بارداری احتمال تولد نوزاد نارس در هفته های مختلف بارداری

تولد در هفته های ۲۷ تا ۲۹ بارداری (نارسی نسبتا شدید)

کودکی که به این زودی به دنیا بیاید هم مشکلات بزرگی دارد، اما احتمال بروز مشکلات جدی در او به طور قابل توجهی کاهش می یابد. مشکلات این کودکان شامل:

مشکلات شدید تنفسی
عفونت های بالقوه شدید
خونریزی در مغز

تولد در هفته های ۳۰ تا ۳۴ بارداری (نارسی میانه تا حدودا عادی)

تولد در اواخر هفته ۳۰ بارداری این شانس را در کودک افزایش می دهد که بتواند خوب تنفس کند و مشکلات شدید نداشته باشد و این شانس با اضافه شدن هفته های بارداری بیشتر و بیشتر می شود. قدرت بهتر ریه ها یعنی سلامت بیشتر از چند جهت:

تنفس عادی، آرام و موثر تعیین کننده سلامت کلی نوزاد نارس است.
زمانی که ریه ها عملکرد خوبی دارا باشند خطر عفونت شدید و خونریزی در مغز به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
عملکرد خوب ریه ها به کودک نارس اجازه می دهد انرژی بیشتری صرف هدف اصلی که همان رشد است بکند.

تولد در هفته های ۳۵ تا ۳۶ بارداری (تقریبا زمان زایمان طبیعی)

کودک در این مرحله به معنای واقعی زودرس است، اما ریه های او آنقدر رشد کرده اند که احتمال بروز مشکلات جدی بسیار کم است، اما به هر حال چالش های اصلی هنوز هم پا بر جاست.

حفظ دمای بدن در ۳۷ درجه سانتی گراد
خوردن فاقد کمک اضافی
تنفس منظم و با ریتم فاقد وقفه

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد نارس» واقع در بخش «نوزاد» می باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می کنیم.

.

منبع : https:portal-rangi.com