آکاایران: رفع استرس زایمان با مریم گلی

تحقیقات نشان داده زنان بیش از هر زمان دیگری در مورد وضع حمل خود نگران هستند. افزایش اضطراب در زنان به حدی است که بیشتر تمایل به عمل سزارین دارند.رایحه مریم گلی

تاثیر رایحه مریم گلی بر زایمان

محققین برای کاهش این اضطراب به روشی طبیعی، رایحه مریم گلی را توصیه کرده اند. حاملگی یک بحران موقعیتی است و در مواردی که به خوبی مدیریت نشود تبدیل به یک بحران طولانی مدت می شود که استرس زیادی بر مادر و اطرافیان وی وارد می آورد. پژوهش ها تلاش می کنند حدود ۷۰ درصد مادران به دلیل ترس از درد زایمان متقاضی زایمان سزارین می شوند.

معمولا در حین زایمان، ترس و اضطراب شدید مادر از درد، باعث انقباض عضلات می شود. انقباض شدید عضلانی منجر به نرسیدن اکسیژن کافی به عضلات ازجمله عضلات رحمی شده و باعث ایجاد تداخل با انقباضات رحمی و اختلال در روند مطلوب زایمان می شود. این موارد باعث کاهش فعالیت انقباض رحم و درنتیجه افزایش مدت زایمان و افزایش احتمال زایمان با کمک وسایل و همچنین زایمان سزارین می شود.

معمولا در حین زایمان، ترس و اضطراب شدید مادر از درد، باعث انقباض عضلات می شود. انقباض شدید عضلانی منجر به نرسیدن اکسیژن کافی به عضلات ازجمله عضلات رحمی شده و باعث ایجاد تداخل با انقباضات رحمی و اختلال در روند مطلوب زایمان می شود.
برای کاهش اضطراب زایمان روش های مختلفی وجود دارد که به دو دسته کلی روش های دارویی و غیر دارویی تقسیم می شوند. روش های دارویی با عوارضی مثل تهوع و استفراغ، دیسترس تنفسی، حساسیت و خون ریزی معده و روده، اختلال روانی و اعتیاد همراه هستند. ولی روش های غیر دارویی یا درمان مکمل ساده و ارزان بوده و عوارض جانبی و خطرات کمتری دارند.
رایحه درمانی یکی از روش های درمانی مکمل یا جایگزین است که گمان می رود در تسکین درد، کاهش نگرانی و اضطراب ، بی خوابی، افسردگی ، خستگی و آسم مؤثر باشد. لذا به منظور بررسی این روش در کاهش اضطراب زایمان طبیعی، محققین دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مطالعه ای علمی پژوهشی، از رایحه گیاه دارویی مریم گلی استفاده کرده اند.

آکاایران: رفع استرس زایمان با مریم گلی

در این پژوهش که از نوع کارآزمایی بالینی بوده، ۱۶۰ زن باردار ۳۸ تا ۴۲ ساله که جهت زایمان طبیعی به مرکز آموزشی و درمانی معتضدی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مراجعه کرده بودند، شرکت داشته اند.
برای انجام آزمایش، افراد فوق به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند و میزان اضطراب آنان با استفاده از پرسشنامه استاندارد سنجیده شد. سپس در گروه «آزمایش» بلافاصله بعد از شروع فاز فعال زایمان، سه قطره از اسانس مریم گلی به گازاستریل آغشته شده و به یقه لباس آن ها متصل و هر نیم ساعت نیز تجویز آن تکرار شد. اما در گروه «شاهد» صرفاً از دارونما به روشی مشابه استفاده شد. پس ازاین مداخلات نیز، مجددا اضطراب زنان فوق مورد سنجش واقع شد.

نتایج آزمایش نشان داد که قبل از مداخله و استفاده از رایحه مریم گلی، میزان اضطراب در هر دو گروه مشابه بوده، اما پس از رایحه درمانی، میزان اضطراب در زنان گروه آزمایش نسبت به گروه دیگر کاهش معنادار و قابل توجهی یافته است.
همچنین میانگین تعداد و طول مدت انقباضات در گروه آزمایش نسبت به گروه شاهد کمتر بوده که نشان دهنده تأثیر رایحه درمانی بر تسریع روند لیبر و زایمان است.

حین این مطالعه، محققین تمامی زنان مورد آزمایش را ازنظر بروز احتمالی عوارض جانبی رایحه مریم گلی بررسی کردند که نشان داد هیچ عارضه جدی وجود نداشته است. به علاوه آثار سوئی بر نوزاد نیز مشاهده نگردید.

بنا بر نتایج به دست آمده که در فصل نامه «حیات» وابسته به دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده است، محققین می گویند:«مطالعه فوق نشان داد که رایحه درمانی با مریم گلی در کاهش اضطراب و طول مدت زایمان مؤثر است و با توجه به این که اکثر زنان استفاده از طب مکمل را ترجیح می دهند، پیشنهاد می شود، رایحه مریم گلی به عنوان یک وسیله کمکی، غیرتهاجمی و غیردارویی در کاهش اضطراب و تسریع روند لیبر و زایمان مورد استفاده قرار گیرد».
گفتنی است عصاره گیاه دارویی مریم گلی با نام علمی Salvia officinalis از روغن های فرار و معطری است که در آروماتراپی یا رایحه درمانی، کاربرد زیادی دارد. برگ این گیاه، همچنین به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، شناخته شده و معروف است.

خواص مریم گلی

کشتگاه اصلی این گیاه سواحل شمالی مدیترانه بوده و امروز در بخشی از یوگسلاوی کشت می شود. در قرون وسطی در اروپای مرکزی آن را به عنوان یک داروی مهم می شناختند و در قرن شانزدهم چای آن در انگلیس رواج بسیار داشت. عرب ها آن را نشانه جاودانگی می دانستند و بر این باور بودند که ظرفیت ذهن را افزایش می دهد.

در آشپزی آن را به همراه غذاهای چرب مانند گوشت اردک و غاز مورد استفاده قرار می دهند. مریم گلی به همراه کربوهیدرات ها غذا را خوشمزه می کند. از این رو در تهیه نان، سوپ و سیب زمینی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب آن با پیاز، بادمجان و گوجه فرنگی نیز بسیار رواج دارد. مصرف آن در تهیه خورش، گوشت پخته و گوشت کبابی بسیار مطلوب بوده و برگ های آن در تزئین غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن مریم گلی ضدعفونی کننده و قابض است، از این رو در درمان گلودرد، مشکلات دهان و گاهی برای درمان بریدگی و کبودی به کار گرفته می شود. تحقیقات نشان می دهد، مریم گلی دارای خواص استروژنی است. علاوه بر این قند خون را در افراد دیابتی کاهش داده و برای رفع خستگی ذهنی، آرامش اعصاب و افزایش قدرت تمرکز مفید است.

مریم گلی همچنین برای درمان تعرق زیاد و بند آمدن خون در بریدگی ها کاربرد دارد. جویدن برگ های تازه و همچنین نوشیدن چای آن برای دهان و گلو درد مفید است. مریم گلی در درمان دل درد، اسهال، نفخ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی بسیار مؤثر است. شست وشوی موها با آن، شوره سر را از بین می برد. ترکیب مریم گلی با نعناع، رزماری و ‎.‎.‎. درمانی برای سردرد است. مریم گلی قاعدگی را تنظیم کرده، شیر را کاهش داده و در درمان گرگرفتن های دوران یائسگی مؤثر است. روغن آن برای تصفیه هوا به کار رفته و رایحه خوشی دارد.

.

منبع : https:portal-rangi.com