آکاایران: نکاتی درباره تکان خوردن جنین در شکم مادر

کمی نگران شدم آیا برای تکان خوردنش باید خوشحال باشم یا ناراحت؟ مشکلی هم ندارم.
سوال مخاطب:در بارداری اول به سر می برم ۲۸ هفتگی. شب ها حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت نی نی ام در حال تکان خوردن است. کمی نگران شدم آیا برای تکان خوردنش باید خوشحال باشم یا ناراحت؟ مشکلی هم ندارم.
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی اگر تحت نظر هستید و پزشک از وضعیت شما راضی است مشکل خاصی موجود نیست و شب ها چون شما آرامتر هستید حرکات را بیشتر از قبل حس می کنید.

اولین حرکت جنین را چه وقت احساس می کنم؟

شما احتمالا اولین حرکات جنین را در هفته ۱۸ تا هفته ۲۰ بارداری احساس می کنید. اگر بارداری اولتان است ممکن است زمان ببرد تا حرکات جنین را در داخل شکم احساس کنید یعنی احتمالا جنین حرکت دارد اما شما احساس نمی کنید. اگر شما یک کودک دیگر دارد الان به خوبی علائم حرکت جنین را در داخل شکم تشخیص می دهید و آگاه هستید که اولین حرکت جنین در حول و حوش هفته ۱۶ بارداری می باشد.

اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری هیچ حرکتی از جنین را حس نکردید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با سونوگرافی و دستگاه داپلر صدای ضربان قلب جنین را گوش می دهد.

تکان خوردن جنین در شکم در چه هفته ای از بارداری؟

با سونوگرافی تصویر دقیقی از حرکات جنین در داخل رحم و شکم مشخص میشود. ممکن است جنین از خیلی قبل تر حرکات خود را شروع کرده باشد اما شما متوجه آن نشده اید، و یا با رشد جنین و تکامل آن نوع حرکت جنین نیز تغییر می کند. اگر خوش شانس باشید زمان سونوگرافی جنین شما بیدار باشد. در آنصورت هر گونه حرکت و جنبش و جوش جنین را می توانید ببینید.

در هفته هفتم بارداری و هفته هشتم بارداری جنین شما شروع به جنبش می کند. خود را خم کرده و حرکات تکان دهنده انجام می شود.

در هفته نهم بارداری، جنین می تواند سکسکه کند و انگشتان ظریف و کوچکش را حرکت دهد. همچنین او میتواند در این مرحله بمکد و بلع داشته باشد.

در هفته دوازدهم بارداری او شروع به خمیازه کشیدن می کند.

در هفته چهاردهم بارداری او شروع به حرکت دادن چشم ها می کند.

در هفته پانزدهم بارداری، او انگشت شصت خود را می مکد و اگر سونوگرافی انجام دهید و در آن لحظه انگشت خود را بمکد مشخص میکند که کودک شما دست چپ است یا دست راست.

بعد از گذر از این هفته های بارداری، حرک جنین قوت می گیرد طوری که شما این حرکات را احساس کنید. در ابتدا جنین حرکات آرامی داد مانند یک لرزش یا حرکت سراسیمه، ترکیدن حباب آب ، یا یک حرکت موجی، گهگاهی شما حس می کنید که گاز یا هوا در داخل شکمتان حرکت کرده است. مقاله ای کامل در زمینه با عنوان ” احساس حرکت جنین شبیه چه چیزی است” را مطالعه کنید. جنین شما دائم حرکت نمیکند. گاهی اوقات زمان خواب و استراحت اوست و گاهی اواقات بیدار است و می چرخد. اگر در سونوگرافی حرکت جنین را ندیدید ممکن است او در حال استراحت باشد. در انتهای بارداری، جنین شما در مدت زمان های طولانی استراحت مب کند. گاهی در یک زمان ۲۰ دقیقه او هیچ حرکتی ندارد و گاهی این مدت زمان به ۵۰ دقیقه تا ۷۵ دقیقه هم ممکن است برسد. گاهی هم شما اینگونه احساس می کنید زیرا قادر نیستید که تمام حرکت جنین را بشمارید و حس کنید.نحوه شمردن تعداد ضربات جنین را بدانید.

۱۰ نکته برای حفظ سلامت جنین

اگر می خواهید مادر شوید و نوزادی سالم به دنیا بیاورید، توجه به یک سری نکات در حین بارداری برای حفظ سلامت جنین لازم است.

۱ـ جنین و کتاب خواندن

جنین می تواند لرزش صدای مادر را تشخیص دهد، بنابراین صحبت کردن یا خواندن کتاب برای او می تواند فوایدی در بر داشته باشد. برخی از این فواید عبارتند از:
▪ آرامش
جنین می تواند صدای خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و داخل رحم به جنین منتقل می شود. جنین ۶ ماهه قادر است صدای مادر خود را تشخیص دهد و با شنیدن آن آرام می گیرد.
▪ پیشرفت مغزی
میان حس شنوایی و توانایی یادگیری در کودک ارتباطی برقرار است. این شواهد اثبات می کند که جنین توانایی یادگیری دارد. خواندن کتاب می تواند در پیشرفت مغز و زبان، در سال های اولیه زندگی بسیار مفید باشد.
▪ پیوند میان والدین و کودک
برقراری ارتباط با جنین برای بسیاری از افراد کاری دشوار است. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای برقراری این ارتباط است. کتابی را انتخاب کنید و در اوقات فراغت با صدای بلند برای جنین خود بخوانید.

۲ـ جنین و ورزش مادر

ورزش در بارداری، رشد جنین را در دیواره رحم بهبود می بخشد و خون و مواد غذایی لازم را به جنین می رساند. ورزش مادر در بارداری، به ضربان قلب جنین و وزن او به هنگام تولد آسیبی وارد نمی کند.
زنان باردار می توانند در حین حاملگی ورزش هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا انجام دهند، ولی از انجام ورزش های رزمی و سنگین باید پرهیز کنند.
شنا در زمان بارداری به زایمان راحت تر و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک می کند.

۳ـ جنین و تشخیص بیماری قلبی

نواقص دریچه ای قلبی از جمله بیماری های شایع قلبی مادرزادی است. اکوکاردیوگرافی جنین در هفته ۱۸ بارداری، برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی است. البته این امکان را داریم که زودتر از این زمان به روش اکوکاردیوگرافی جنینی، وجود بیماری را تشخیص دهیم.

۴ـ جنین و آلودگی هوا

رشد طبیعی جنین به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده کاهش می یابد. در طی اولین و سومین دوره سه ماهه حاملگی، این خطر افزایش می یابد. افزایش اکسید نیتروژن از عوامل عمده این معضل است. آلودگی هوا، فعالیت سلولی جنین را کاهش می دهد یا منجر به اختلال در رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به او می گردد.

۵ـ جنین و اسپری مو

این اسپری ها حاوی موادی هستند که عملکرد طبیعی سیستم هورمونی بدن را مختل می کنند و کارایی آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند.
درصد بالایی از مادرانی که در سه ماهه اول بارداری شان از اسپری های مو استفاده می کردند، پسرانشان دچار هیپوسپادیاس شده بودند.
زمانیکه آلت تناسلی جنین پسر شکل می گیرد، مجاری ادراری از مثانه تا سر آلت امتداد می یابند. در بیماری هیپوسپادیاس، مجاری ادراری آن گونه که باید رشد نمی یابد و ممکن است در میانه راه تمام شود و فرد بیمار مجبور باشد از زیر آلت تناسلی ادرار کند. نقطه خروج ادرار در کنار مقعد یا کیسه بیضه هم مشاهده شده است.

۶ـ جنین و کم خونی مادر

کم خونی در زنان باردار، باعث تاخیر در رشد رحم، تولد نوزادان با وزن کم و کاهش شدید هموگلوبین و هماتوکریت و در نهایت افزایش مرگ و میر می شود. در کم خونی ناشی از فقر آهن، ممکن است دریافت آهن کافی باشد، ولی جذب آن کم باشد. در اغلب موارد فراهمی زیستی آهن کم است و به همین دلیل جذب نمی شود. عفونت های انگل روده ای در فقر آهن دخالت دارد. مواد غذایی حاوی تانن ها (مانند چای) و وجود فیتات در نان تخمیر نشده، جذب آهن را مختل می کند. غذاهای حاوی ویتامین C جذب آهن را بالا می برد.

۷ـ جنین و دود سیگار

عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری شروع می شود، یعنی زمانی که دستگاه تنفسی هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. در طی این دوران، با استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان، عوارض زیادی در جنین به وجود می آید.
سیگار کشیدن در طول حاملگی موجب بیماری های زیادی مانند مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین و مرگ در دوران نوزادی می شود
وزن نوزادان مادران سیگاری حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرم کمتر از نوزادان مادران غیرسیگاری است.
پیدایش برونشیت و عوارض تنفسی در سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آن ها سیگار می کشد شایع تر است.
میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیش از کودکانی است که والدین غیر سیگاری دارند.

نکاتی درباره تکان خوردن جنین در شکم مادر نکاتی درباره تکان خوردن جنین در شکم مادر

۸ـ جنین و کافئین

ماده کافئین که در نوشیدنی های بسیاری همانند قهوه، چای یا کوکاکولا وجود دارد، محرک است و فعالیت ماهیچه های دیواره لوله تخمدان را متوقف می کند. همین امر باعث کاهش حرکت تخمک از تخمدان به سمت رحم مادر می شود. مصرف بالای کافئین می تواند مانع رشد جنین و حتی سقط جنین شود.

۹ـ جنین و مواد پلاستیکی

افزایش مقدار ترکیب موجود در مواد پلاستیکی موسوم به بیسفنول یا BPA در بدن مادران باردار، خطر بروز نارسایی های مادرزادی را در نوزادان افزایش می دهد.
افزایش سطح این ماده شیمیایی در خون مادران، احتمال نارسایی های عصبی – رفتاری را در نوزادان آن ها تشدید می کند.
غذا مهم ترین منبع ورود این ماده شیمیایی به بدن است. BPA یک ماده شیمیایی مصنوعی است که در آستر داخلی قوطی های کنسرو، پلاستیک های خشک پلی کربناتی مثل شیشه شیر نوزادان و لیوان های چند بار مصرف و مواد پرکننده دندان ها استفاده می شود.

۱۰ـ جنین و مواد شیرین

مصرف مواد شیرین به مقدار زیاد، در زمان بارداری، می تواند تاثیرات مضری بر جنین دختر داشته باشد. این مواد تاثیر چندانی بر جنین پسر ندارند.
آزمایشات دیگر بر روی سایر پستانداران نشان داد که مصرف مواد شیرین، تاثیرات متفاوتی بر روی نوزادان ماده و نر دارد.
این تحقیقات نشان داد که جنین های ماده موش هایی که به آن ها روزانه ۲۶ قاشق چای خوری محلول فروکتوز (قند طبیعی) داده می شد، از جفت کوچک تری نسبت به جنین های دیگر برخوردار بودند.
دانشمندان بدین ترتیب دریافتند که شکر، مواد مغذی را مسدود می کند.

.

منبع : https:portal-rangi.com