bxs1

اکثرخانمهای مبتلا به صرع میتوانند دوران بارداری فاقد حادثه ای داشته باشندونوزادی کاملا سالم به دنیا بیاورند .بااین حال،برای بیماری صرع لازم است متخصص زنان وزایمان ومتخصص مغزواعصاب خانم بایکدیگر همکاری کرده تا راهکاری صحیح برای کنترل تشنجات ارائه کنند.درصورتی که مبتلا به صرع هستید،سعی کنید قبل از بارداری تشنجات خود را با پایین ترین مقدار ممکن ازداروکنترل کنید .

مطالعات نشان میدهد زنانی که تشنجاتشان با حداقل مقدار از یک دارو ،قبل از بارداری به خوبی کنترل میشود،بهترین نتایج دوران بارداری را دارند.بنابراین حتما،قبل از بارداری با متخصص اعصاب خود مشورت کرده،وتازمانی که دکترتوصیه نکرده است،مصرف داروهای خود را قطع نکنید.

تمام داروهای مورداستفاده برای درمان تشنجات موجب خطربروز برخی نقایص مادرزادی میشود.مشکلاتی که میتواند بروزکند، برحسب داروی خاص متفاوت است،ولی شامل بروزناهنجاری هایی درصورت شکاف درلب (لب شکری),شکاف در سقف دهان ,نقایص قلبی مادرزادی,نقایص لوله عصبی میشود.
خانم های مبتلا به اختلالات تشنجی بایدحدودا سه ماه از اقدام به بارداری مصرف فولیک اسیداضافی راشروع کنند،زیرا برخی ازداروهای تشنج میتواند برمیزان فولیک اسید تاثیر بگذارد.

داروهای خود را سرخود تنظیم نکنید،مخصوصا بعد از انکه باردار شدید.حملات تشنجی شما میتواند افزایش یابد ،که احتمالا برای بچه ی درحال رشد ،بدتر از خود داروهاست.

آکاایران: تاثیرات بیماری صرع در دوران بارداری

bxs2

صرع یک اختلال شناخته شده از روزگاران قدیم است و قدمت آن به عصرحجر برمی گردد. یونانیان باستان به این بیماری به عنوان یک بیماری مقدس نگاه می کردند. آنان معتقد بودند این تجلی یکی از خدایان است که می تواند سبب سقوط بیمار روی زمین و تکان های شدید وی شود و بعد، قبل از مرگ کامل بیمار، مجددا وی را زنده کند.

بقراط اولین کسی بود که با این نظریه مخالفت کرد. این پزشک یونانی در حدود ۲۴۵۰ سال قبل معتقد بود صرع یک بیماری با منشاء اختلال مغزی است.

طی ۲۰۰۰ سال بعد، نظریه های خرافی دیگری هم در مورد علت این بیماری شکل گرفت. در نگرش اول، اعتقاد بر این بود که این بیماری به علت نفوذ ارواح خبیث و شیطانی به بدن افراد بروز می کند. به همین دلیل برای بیرون راندن ارواح خبیث از جسم بیماران سعی می کردند به روش های خشونت باری متوسل شوند که بسیاری از مواقع باعث صدمات جسمی و حتی مرگ بیمار می شد.

در نگرش دوم که جالینوس از مدافعان آن بود، تصور می شد که به دلیل بروز لخته و آماس در عروق دست یا پا، این بیماری شروع می شود.

به همین دلیل دست یا پای بیماران را در هنگام حمله محکم می بستند تا جریان خون آن قطع شود و بیمار بهبود یابد. حتی گاهی اوقات، یکی از اندام های بیمار را که تشنج از آنجا شروع می شد قطع می کردند. اگر حمله تشنجی از یک اندام شروع نمی شد، جمجمه بیمار را می شکافتند و سعی می کردند تا لخته را خارج کنند.

تاثیرات بیماری صرع در دوران بارداری تاثیرات بیماری صرع در دوران بارداری

تا حدود ۱۰۰ سال پیش، درمان های گوناگونی که برای بیماری صرع معــرفی می شدند هیچ کدام موثرنبودند و بیشتر جنبه خرافی داشتند و خرافات باعث شده بود تا واقعیات و حقایق هویدا نشود.

bxs3

مغز از میلیاردها سلول عصبی به نام نورون تشکیل شده است. عمل نورون ها انتقال پیام های عصبی به نورون های دیگر است. این پیام ها از طریق ناقل های شیمیایی به نام نوروترانسمیتر(NEUROTRANSMITTER) به نورون های بعدی منتقل می شوند.

وقوع هرگونه حمله تشنجی، ناشی از انتقال ناگهانی تعداد بسیار زیادی از پیام های عصبی در مغز است که در حالت عادی نباید این پیام ها از مغز ساطع شوند. در ضمن، نباید به صورت همزمان این قدر پیام غیر لازم صادر شود.

این پیام ها می توانند فقط در یک قسمت از مغز تولید شوند یا تمام مغز را در برگیرند. با توجه به محل شروع پیام ها، نمای بالینی حمله تشنجی هم تعریف می شود. مثلا اگر از نورون های ناحیه حرکتی مغز شروع شوند، ممکن است حمله به صورت تکان های اندام شروع شود. علت دقیق شروع حمله تشنجی هنوز مشخص نیست.

.

منبع : https:portal-rangi.com