bxs1

همه ما شاهد آن هستیم که سن آقایان برای پدر شدن رو به افزایش است؛ اما این افزایش سن پدر شدن آیا خطراتی هم برای آقایان دارد؟!

محققان دانشگاه استنفورد با بررسی اطلاعات تولد نوزاد از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۵، متوجه شدند متوسط سن پدران آمریکایی که برای اولین بار بچه دار می شوند، ۳۰٫۹ سال است. برای مقایسه باید خاطرنشان کنیم که این میانگین سن در سال ۱۹۷۲، ۲۷٫۴ سال بوده است.

به گزارش نیویورک تایمز، آمریکا تنها کشوری نیست که شاهد این روند است. در آلمان، سن متوسط پدران بار اولی از ۳۱٫۳ به ۳۳٫۱ در دهه ۱۹۹۰ افزایش داشته است. انگلستان هم شاهد پدیده ای مشابه بوده است، در سال ۲۰۰۳، پدرهای بالای ۳۵ سال، ۴۰ درصد پدرهای بار اولی کشور را شامل می شدند، در حالی که این آمار همین ده سال پیش فقط ۲۵ درصد بوده است.

آکاایران: پدر شدن در سن بالا و عوارض آن

این آمار بالا رفتن سن پدران دقیقا چه معنایی برای پدران و فرزند تازه متولد شده آن ها دارد؟

در سال ۲۰۱۶ مؤسسه سلامت مردان (Men’s Health) گزارش داد که، پدرانی که سی سالگی را پشت سر گذاشته اند، حدود ۵۵ جهش ژنتیکی به نوزادشان منتقل می کنند و با گذشت هر سال این آمار دو برابر می شود. همه این جهش ها باعث مشکلات سلامتی نمی شوند، ولی بعضی از آن ها می توانند مشکلاتی در بروز حاملگی یا مدت زمان بارداری ایجاد کنند.

همچنین خطر داشتن یک کودک آکندروپلازی (achondroplasia، یک نوع کوتوله) به محض این که پدر به پنجاه سالگی رسیده باشد، از یک در ۱۵۰۰۰، به یک در ۱۹۲۳ می رسد و خطر داشتن یک نوزاد مبتلا به اسکیزوفرنی (schizophrenia) در پدران بالای ۵۰ سال، بیش از چهار برابر می شود.

به محض این که یک مرد ۴۰ سالگی را رد کند، نرخ ابتلای نوزاد او به اوتیسم از یک در ۱۰۰۰ به یک در ۱۷۴ می رسد و متاسفانه نرخ سرطان در بین کودکانی که پدران مسن تری داشته اند، افزایش پیدا می کند.

در واقع، به نظر می رسد مردانی که به صورت ژنتیکی به هر یک از این شرایط مبتلا هستند، پدر شدن را به تاخیر می اندازند و البته به نظر می رسد که زمینه ژنتیکی هم برای انتقال این مشکلات به فرزند وجود دارد، هرچند برای تأیید آن به تحقیقات بیشتری نیاز داریم، ولی اجازه ندهید که این آمار شما را از داشتن بچه بعد از سنی خاص باز دارد. پزشکان می توانند اسپرم های شما را برای DNA جهش یافته بررسی کنند، یا این که می توانید از تکنیک IVF یا تکنیکی به نام تشخیص مجدد ژنتیک (reimplantation genetic diagnosis) استفاده کنید، تا هر جنین را قبل از جایگذاری در رحم زن، از نظر جهش ژنتیکی مورد بررسی قرار دهد. همچنین می توانید با یک مشاور ژنتیک برای پیدا کردن بهترین گزینه صحبت کنید.

bxs2

تمامی تغییرات روحی روانی و جسمی پدر، تاثیرات عمده ای روی سلامت جنین دارد. در سال های اخیر، توجه بیش از اندازه به نقش مادر در شکل گیری جنین، غفلت از نقش پررنگ پدر را به دنبال داشته است. طی بررسی های گوناگون ثابت شده است که بسیاری از عوامل مانند سن بالای پدر، تغذیه نامناسب، شغل، اضطراب، افسردگی و بیماری های پدر می توانند عوارض کوتاه مدت یا طولانی مدت روی جنین دارا باشند تا جایی که برخی از این عوارض از تولد تا سنین پیری دامن گیر فرزند خواهد بود. چه خوب است که در آستانه روز پدر، درباره شرایط پدر شدن بیشتر بدانیم.

تغذیه اثری مستقیم بر قدرت اسپرم دارد. مصرف کافی و متعادل غذاهای غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان های دیگر به پیشگیری از نقایص اسپرم کمک می کند و تحرک اسپرم را افزایش می دهد.

این در حالی است که عادات غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، سیگار، مواد مخدر، کمبود روی، اسیدفولیک، ویتامین D، کلسیم به کاهش کمیت و کیفیت اسپرم، مایع منی و اختلالات ترشح تستوسترون منجر می شود. مشخص شده است که پدرانی که یک ماه پیش از باردارشدن همسرشان مشروب زیادی مصرف می کنند، صاحب فرزندانی با وزن کمتر می شوند و این کاهش وزن بر سلامت بچه و وضعیت زندگی آینده وی تاثیر زیادی خواهد داشت، چرا که الکل سبب کاهش سطح تستوسترون و افزایش اسپرم های غیرطبیعی می شود.

کمبود کوتاه مدت روی می تواند سطح تستوسترون و حجم منی را کاهش دهد. کمبود اسید فولیک در مرد سبب کاهش تعداد اسپرم می شود.

دکتر کیمیاگر، متخصص تغذیه، در همین راستا توصیه می کند: «پدرانی که کمبود تغذیه ای دارند، روزانه مولتی ویتامین حاوی روی و سلنیوم به مدت حداقل سه ماه پیش از لقاح مصرف کنند، چرا که این مواد معدنی به تکامل و رشد سالم اسپرم کمک می کنند.»

پدر شدن در سن بالا و عوارض آن پدر شدن در سن بالا و عوارض آن

bxs3

شغل پدر بر سلامت جنین تاثیرگذار است. دکتر اعظم السادات هاشمی می گوید: «در مطالعه ای که روی ۷۸ کودک دچار سرطان خون بستری در بیمارستان شهید صدوقی یزد و ۷۸ کودک سالم انجام شد، مشخص شده است که در گروه بیماران، شغل پدران به ترتیب کشاورز، نقاش یا به گونه ای در تماس با هیدروکربن ها بود، در حالی که در کودکان سالم، بیشتر پدران به ترتیب کارگر و کارمند بوده اند.

این مطالعه بر نقش بالقوه سموم کشاورزی، حشره کش ها و هیدروکربن ها در ایجاد سرطان تاکید می کند.

همچنین طی بررسی های گوناگون مشخص شده که کیفیت پایین اسپرم موجب تولد فرزند دختر می شود، به ویژه کارگران مزارع و مردانی که در شغل هایی مانند مکانیکی مشغول هستند، احتمالا به دلیل مواجه بودن این افراد با سموم و مواد شیمیایی از بین برنده اسپرم در شرایط محل کار کمتر صاحب فرزند پسر می شوند، بنابراین توصیه می شود که استفاده از پوشش های محافظتی (دستکش، لباس کار) جدی گرفته شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، تشعشات ناشی از نشت مواد پرتوزا با تاثیرگذاری روی کیفیت اسپرم و تخمک منجر به نازایی مردان می شوند و حتی انجام رادیوتراپی و اشعه درمانی در بیماران مبتلا به سرطان از طریق کاهش تقسیم سلول های زایای اسپرم در مردان و اثر بر هیپوفیز و مراکز مغزی باروری در هر دو جنس به نارسایی های باروری در هر دو جنس منجر می شود.»

bxs4

حالات و روحیات پدر و مادر، افزایش سن والدین و… به اختلالات کروموزومی منجر می شوند اما اینکه آیا این عوامل روی ساختار ژنتیکی تخمک و اسپرم تاثیرگذار هستند، پاسخ قطعی در این زمینه موجود نیست.

دکتر ابوالقاسم مهری نژاد، روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا ضمن اشاره به این نکته اظهار می کند: «طبق برخی تحقیقات، افسردگی های شدید و مزمن پدر در کاهش فعالیت اسپرم تاثیراتی داشته است. برخی بیماری های روانی که وابسته به جنس هستند، می توانند از طریق پدر و مادر به جنین منتقل شوند. این وابسته به جنس بودن بیماری های روانی، موجب شده که در کودکان پسر، بیماری های روانی شایع تر باشد و همچنین اختلالات رفتاری مانند دروغ گویی، کتک کاری، شب ادراری

وی در ادامه با توجه به اهمیت نقش پدر در شکل گیری شخصیت کودک افزود: «پدر به دو صورت با واسطه و فاقد واسطه می تواند در دوران کودکی تاثیرگذار باشد. فقر، امکانات رفاهی، میزان علاقه والدین به یکدیگر، راه های غیرمستقیم تاثیرگذاری پدر روی رفتارهای کودک است. در کنار این موضوع، تعاملات زیاد پدر و مادر موجب می شود که فرزند از رفتار پدر الگوبرداری کند. اضطراب، افسردگی، شادی، نظم، خشم، قدرت تصمیم گیری و… مواردی هستند که در صورت تعامل زیاد پدر و فرزند، می تواند عامل تاثیرگذاری مستقیم بر فرزند باشد.»

دکتر ابهری، متخصص علوم رفتاری و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز بر این باور است که: «ناهنجاری های رفتاری، ناراحتی های روحی روانی پدر در صورتی که دارای دوام و ریشه باشند، به فرزندان منتقل می شوند، چرا که درمان بیماری هایی مانند اضطراب و استرس مستلزم مصرف دارو است و بسیاری از این مواد شیمیایی آثار غیرقابل انکاری بر فرزندان نسل بعد دارد.»

بنا بر گفته های دکتر ابهری، بیماری هایی مانند اضطراب، وسواس، پارانوئید و اسکیزوفرنی پدر آثار کوتاه مدت یا بلندمدتی روی جنین خواهند گذاشت.

bxs5

باروری در سن بالا نه تنها برای خانم ها بلکه برای آقایان نیز دردسرساز است. با افزایش سن، تغییراتی در روند اسپرم سازی ایجاد می شود، به طوری که پس از ۳۰ سالگی سالانه حدود یک درصد از میزان تستوسترون مرد کم می شود و پس از ۴۰ سالگی قدرت باروری آنها تا ۷۰ درصد کاهش پیدا می کند. شکاف کام، لب شکری، سندرم داون و آکندروپلازی از جمله عوارض جنینی هستند که در صورت سن بالای پدر رخ خواهند داد.

۱) در یک تحقیق، افزایش مصرف قهوه از علل نارسایی باروری مردان ذکر شده اما در تحقیقی دیگر مصرف قهوه از علل تقویت قدرت باروری آقایان است، با توجه به این شرایط هم اکنون مصرف حداکثر یک تا دو فنجان قهوه در روز به آقایان پیشنهاد می شود.

۲) مثلا گرمای بیش از اندازه در شغل هایی مانند نانوایی، سونا، جکوزی از علل آسیب رسان به اسپرم ذکر می شوند.

۳) طبق برخی بررسی ها تلفن های همراه، رایانه نوت بوک، به دلیل ایجاد میدان الکترومغناطیسی باعث آسیب رساندن به اسپرم می شود.

.

منبع : https:portal-rangi.com