آکاایران: بیشتر جنین ها چند هفته پیش از زایمان، به موقعیت زایمان حرکت می کنند؛ در این حالت سر آن ها تقریبا کانال تولد می باشد. هنگامی که جنین نمی تواند به موقعیت تولد منتقل شود، باسن یا پای جنین اول از بدن مادر خارج می شود. به این حالت وضعیت بریچ می گویند. وضعیت بریچ جنین در یک مورد از 25 مورد زایمان دیده می شود. 

انواع مختلف وضعیت بریچ جنین چیست؟

زایمان سزارین

1- بریچ کامل:

 • در این حالت باسن به سمت پایین است و پاها در قسمت زانو خم شده است و کف پا نزدیک باسن می باشد.

2- بریچ فرانک:

 • در این حالت، باسن جنین در کانال تولد قرار دارد در حالی که پاهای او به صورت مستقیم در مقابل بدن او رو به بالا می باشد و کف پا تقریبا سر است.

3- بریچ فوتلینگ یا ناکامل:

 • در این حالت، یک یا دو پای جنین به سمت پایین است و پیش از سایر قسمت ها بدن خارج می شود.

چه چیزی باعث وضعیت بریچ جنین می شود؟

دلیل وضعیت بریچ جنین هنوز مشخص نیست. اما وضعیت بریچ در موارد زیر رایج تر است:

 • در بارداری های پشت سر هم
 • در بارداری های چندقلو (چطور دوقلو باردار شوم؟)
 • هنگامی که سابقه زایمان زودرس وجود داشته باشد
 • هنگامی که در رحم مایع آمنیوتیک (حجم مایع آمنیوتیک|رنگ مایع آمنیوتیک|درمان کاهش مایع آمنیوتیک) خیلی زیاد یا خیلی کم باشد.
 • هنگامی که شکل رحم غیرطبیعی است یا رشد غیرطبیعی در رحم رخ داده است مانند فیبروئیدها (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان).
 • هنگامی که مادر مشکل افتادگی جفت (انواع جفت در بارداری) داشته باشد.

تشخیص وضعیت بریچ جنین

چند هفته پیش از زمان زایمان، پزشک دست خود را زیر شکم مادر می گذارد تا محل سر، پشت و باسن جنین را تشخیص دهد. اگر به نظر برسد جنین در وضعیت بریچ قرار دارد، پزشک از سونوگرافی برای تایید موقعیت استفاده می کند. اشعه ایکس نیز برای تعیین موقعیت جنین و اندازه لگن خاصره برای تعیین احتمال زایمان واژینال (بخوانید: شرایط لازم برای زایمان طبیعی) وضعیت بریچ استفاده می شود.

رفع مشکل وضعیت بریچ جنین:

زایمان طبیعی

1- روش های پزشکی برای رفع مشکل وضعیت بریچ جنین

1- نسخه خارجی:

 • نسخه خارجی روشی غیرجراحی است که در آن می توان جنین را در رحم حرکت داد. در این روش، یک قرص برای شل شدن رحم داده می شود. همچنین می توان از سونوگرافی برای تعیین موقعیت جنین، محل جفت و مقدار مایع آمنیوتیک در رحم استفاده کرد.

2- فشار آرام بر پایین شکم

 • می تواند باعث تغییر وضعیت جنین شود. از طریق این روش، ضربان قلب جنین (تست نوار قلب جنین (NST) برای چیست؟) بررسی می شود و اگر مشکلی ایجاد شود، پزشک عملیات را متوقف می کند. روش خارجی میزان موفقیت زیادی دارد. اما این روش با نزدیک شدن به زمان زایمان دشوارتر می شود.

3- مراقبت با ماساژ:

 • در این روش از ماساژ برای کاهش استرس بر روی لگن خاصره مادر استفاده می شود. در این صورت رحم و رباط های اطراف آن نیز شل می شوند.

در رحم شل، تغییر وضعیت جنین به صورت طبیعی آسان تر خواهد بود. توصیه می شود این روش در ماه نهم بارداری استفاده شود.

روش های طبیعی برای رفع مشکل وضعیت بریچ جنین

روش های ذکر شده در ادامه را می توان در منزل استفاده کرد:

1- کج کردن بلیچ:

 • با استفاده از بالشت های سفت و بزرگ، باسن را 30 سانتی متر از زمین بلند کرده و 10 تا 15 دقیقه در این وضعیت بمانید. این کار را سه بار در روز انجام دهید. بهتر است این کار را با معده خالی و زمانی که جنین فعال است انجام دهید. در این روش بهتر است روی جنین تمرکز کنید. 

2- استفاده از موزیک:

 • همان طور که میدانید جنین صداهای بیرون رحم را می شوند. بسیاری از مادرها از موزیک یا صدای ضبط شده استفاده میکنند تا جنین را به حرکت وادار کنند. یک هدفون روی قسمت پایینی شکم قرار دهید و آهنگ یا صداهایی که باعث تشویق جنین به حرکت شود پخش کنید. در این حالت جنین حرکت کرده و از وضعیت بریچ خارج می شود.

زایمان طبیعی در مقابل سزارین برای وضعیت بریچ جنین

پزشک توصیه می کند برای وضعیت بریچ جنین از زایمان طبیعی استفاده نکنید. شرایط زیر برای تلاش برای  زایمان طبیعی لازم است:

 • جنین کامل باشد و وضعیت بریچ فرانک باشد.
 • در هنگام بررسی ضربان قلب، جنین نشانه ای از اضطراب نشان نمی دهد.
 • فرایند زایمان آرام است و دهانه رحم برای خروج جنین به اندازه کافی باز و گشاد است.
 • پزشک تخمین می زند جنین خیلی بزرگ نیست یا لگن خاصره مادر خیلی تنگ نیست و جنین به راحتی می تواند از کانال تولد خارج شود.
 • بیهوشی در دسترس است و زایمان سزارین در صورت نیاز در زمان کوتاهی انجام می شود.

خطرات و عوارض جانبی زایمان طبیعی در وضعیت بریچ جنین

کانال تولد

- در وضعیت بریچ، سر جنین آخرین قسمتی است که از بدن خارج می شود بنابراین خروج آن از کانال تولد سخت خواهد بود. گاهی از انبرک هایی برای کمک به خروج سر جنین و راهنمایی آن به سمت کانال تولد استفاده می شود. مشکل احتمالی دیگر سقوط بند ناف است.

- در این حالت بند ناف در هنگام خروج جنین به سمت کانال تولد فشرده می شود بنابراین تامین اکسیژن و خون برای جنین آهسته می شود. در زایمان طبیعی بریچ، از بررسی الکترونی جنین استفاده می شود تا ضربان قلب جنین در طول زایمان بررسی شود. اگر نشانه هایی از استرس در جنین دیده شود، زایمان سزارین انجام میشود.

چه زمانی برای وضعیت بریچ جنین از زایمان سزارین استفاده می شود؟

بیشتر پزشکان برای وضعیت بریچ جنین زایمان سزارین (زایمان طبیعی یا سزارین - کدام بهتر است؟ ) را پیشنهاد می کنند به خصوص اگر جنین نارس است. از آنجایی که جنین نارس کوچک و حساس است و از آنجایی که سر جنین نارس بزرگتر از قسمت های دیگر بدن است، جنین نارس مانند جنین کامل نمی تواند از دهانه رحم خارج شود. یعنی فضای کمتری برای خروج سر او وجود خواهد داشت.

آیا وضعیت بریچ جنین خطرناک است؟

اگرچه بسیاری از جنین ها در وضعیت بریچ به صورت سالم به دنیا می آیند، اما احتمال وجود مشکل وجود دارد. نقص تولد در وضعیت بریچ بسیار رایج تر است و نقص ممکن است دلیل حرکت نامناسب جنین به سمت کانال زایمان باشد.

آیا می توان وضعیت بریچ جنین را تغییر داد؟

ترجیح داده می شود وضعیت بریچ جنین را در هفته سی و دوم بارداری تا هفته سی وهفتم بارداری تغییر داد. روش های چرخاندن و تغییر وضعیت متفاوت است و احتمال موفقیت برای هر روش نیز متفاوت است. بهتر است در خصوص گزینه های پیش رو با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir