آکاایران: یک کارشناس فیزیوتراپی گفت: دردهای کمری شایع ترین مشکل عضلانی–اسکلتی دوران بارداری بوده که روش هایی ساده برای درمان آن داریم.
bxs1

دردهای کمر و لگن دوران بارداری ,فریبا محسنی کارشناس ارشد فیزیوتراپی اظهار کرد: اختلالات ستون فقرات یکی از معضلاتی است که اکثر ایرانیان با آن مواجه می شوند و این معضل در کیفیت زندگی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد اختلال ایجاد می کند و باید در عرصه های کلان سلامت روی این مساله برنامه های ویژه ای داشت.

وی ادامه داد: سالانه تعداد زیادی از افراد به ویژه بانوان برای اختلال اسکلتی–عضلانی به کلینیک های درمانی مراجعه می کنند
و اگر فیزیوتراپیست ها در نظام سلامت نقش پررنگی دارا باشند می توانیم با آموزش این متخصصان شاهد کاهش هزینه های
درمان و افزایش کیفیت زندگی بیماران باشیم.

۵۰ درصد زنان درگیر دردهای کمری – لگنی هستند

محسنی افزود: سلامت نوزاد و مادر یکی از اهداف کلان در وزارت بهداشت است و از جایی که درد کمری – لگنی از شایع ترین مشکلات عضلانی – اسکلتی در دوران بارداری محسوب می شود؛ بیش از ۵۰ درصد زنان آن را تجربه می کنند بنابراین باید مداخلات فیزیوتراپی در حین بارداری به زنان آموزش داده شود.

bxs2

این کارشناس فیزیوتراپی اظهار کرد: استفاده از ابزارهای ساده ای مثل بالش در اندازه و شکل های مختلف برای حمایت قسمت های
مختلف بدن شامل ناحیه پشت شکم و زانوها برای کاهش درد و بیخوابی در بارداری مفید است

و بالش های مخصوص بارداری، رول کمری که پشت کمر گذاشته می شود،
ساپورت کننده های شکمی–کمری و کمربند های ساکروایلیاک از دیگر ابزارهایی هستند که می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

وی افزود: مطالعات متعددی تأثیر تمرین درمانی بر درد کمر و لگن را مورد بررسی قرار داده و طبق یک مطالعه تمرینات هوازی و مقاومتی در ۳۰ دقیقه پیاده روی تند به کاهش شدت درد و ناتوانی کمک می کند.

راهکار های درمانی شایع ترین دردهای کمر و لگن دوران بارداری را بشناسیمراهکار های درمانی شایع ترین دردهای کمر و لگن دوران بارداری را بشناسیم

روش های درمان دردهای کمر و لگن دوران بارداری

این کارشناس فیزیوتراپی یادآور شد: پیشگیری رکن اصلی سلامت است و برای تولد نوزاد سالم باید به فکر کیفیت سلامت مادر در دوران بارداری باشیم که مداخلات فیزیوتراپی در زمان بارداری از ضرورت هایی است که امیدواریم نظام سلامت در این عرصه نیز برنامه هایی داشته باشد.

باشگاه خبرنگاران

.

منبع : persianv.com